Duolingo is the most popular way to learn languages in the world. Best of all, it's 100% free!

https://www.duolingo.com/kzmen

Artikel ezberleme

Merhabalar, Almancada en zor şeylerden biri isimlerin artikellerini ezberlemek .Ben kendimce bir yöntem geliştirdim.Oldukça etkili oluyor.Söylenene göre hafıza bilgileri görsel olarak kaydedermiş.Ben de ezberleyeceğim kelimeleri öncelikle Diolingo'da olduğu gibi konularına göre ayırdım.( hayvanlar, yiyecek, eğitim, iletişim vb.) her konu için sayfayı üç sütuna Der Die Das olarak ayırdım. Altlarına da kelimeleri uygun sütunlara göre türkçe anlamları ile yazdım. Böylece kelimeleri hafızama sütundaki yerlerine göre yerleştirince hata yapmam neredeyse bitti.Ayrıca fark ettim ki böyle ayırınca kelimelerin son hece ve harflerine göre artikellerin de bir kuralı var.Mesela sonu -tum veya -ium ile biten kelimeler DAS artikeli, sonu -ei,-in,-ion,-heit,-keit,-ung,-schaft ile bitenler DİE artikeli ve sonu -ig,-ich,-ing,-en ile bitenlerde DER artikeli alıyorlar.Tabi istisnaları da olabiliyor.Böylece bazı bilmediğim kelimeleri artikelsiz gördüğümde artikellerini daha kolay tahmin edebiliyorum.Bu yöntem bana kolaylık sağladı onun için paylaşayım dedim. Ancak iş bağlaç,edat ve fiillere gelince işin içinden çıkamıyorum.Hele de fiiller! Özellikle önüne ekler gelerek çoğalan ve farklı anlamları olan fiillerle hiç başa çıkamıyorum.Mesela geben fiili : abgeben(teslim etmek),angeben(bildirmek),aufgeben(vaz geçmek),ausgeben(dağıtmak) begeben sich(gitmek), eingeben (bilgisayara veri girmek) ergeben sich (teslim olmak), vergeben(afetmek) umgeben(çevirmek kuşatmak), zugeben(eklemek) gibi.Bunları da cümle kurarak kalıp gibi ezberlemeye çalışıyorum ancak çok da başarılı olamıyorum.Eğer içinizde buna bir yöntem geliştirmiş olanınız varsa ve bizimle paylaşırsa sevinirim. Teşekkürler..

11
1 year ago
16

1 Comment