https://www.duolingo.com/nursaka

a ve the farkı

they said they were employees of a\the textile factory cümlesinde ben a artikelini seçtim ama cevap the artikeliymiş. Sizce neden?

1 yıl önce

6 Yorum


https://www.duolingo.com/Fememed

of 'tan sonra a kullanıldığını hiç görmedim. a kullanılan cümlelerde sözü geçen nesne belirli değil, genel bir nesnedir ama the kullanmak bunu belirli bir nesne yapıyor. Dolayısıyla of' un anlamı gereği of tan sonra gelen nesne bellidir. Eğer nesne belirsizse zaten of kullanmazsın mesela örnek olarak

Araba rengi = Car color

ama sen of kullanırsan bu arabayı belirlemiş oluyorsun ve cümle şu şekilde oluyor

Arabanın rengi = Color of the car

Color of a car ise Bir araba rengi , gibi bir şey oluyor

Senin cümlende de eğer sen "Tekstil fabrikasının çalışanları" demek istiyorsan o zaman the kullanmalısın. Yok eğer "Bir tekstil fabrikasının çalışanları" diyeceksen de o zaman employees of a textile factory şeklinde kullanabilir misin bilmiyorum :) Onun yerine

a textile factory employees şeklinde kullanabilirsin ama büyük ihtimalle employees of a textile factory şeklinde de kullanılıyordur ben de 3 aydır ingilizce öğreniyorum ama dediğim gibi yukarıdaki iki cümlenin anlamları farklı biri belirli bir şeyi tanımlamak için kullanılıyor ve bunun için THE kullanırsın, diğeri ise genel bir şeyden bahsediyordur ve bunun için de A kullanırsın.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/nursaka

Teşekkür ederim. Elimizde sadece bu cümle olduğu için ben de "a" mi "the" mı kullanılmalı bilemedim. Ama dediğiniz gibi of'un önündeki nesneyi belirli hale getirme gibi bir özelliği varsa yani bu bir kuralsa the kullanmak gerekir. Ya da kesin bir özellik değilse ikisi de olur sanki.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/Fememed

Yok böyle bir kural yoktur büyük ihtimalle :) Sen tüm dediklerimi kaale alma. Dediğim gibi ben de 3 aydır öğrenmeye çalışıyorum. Sadece şundan eminim eğer cümle Tekstil fabrikasının çalışanları şeklindeyse o zaman kesinlikle THE kullanmalısın herhangi bir tekstil fabrikasını kastediyorsa da o zaman A kullanırsın ya da A kullanmasan da yine aynı anlamı verir. The varsa belirlidir, the yerine your, my gibi aitlik belirten kişi zamirleri varsa bu da belirlidir ya da this, that gibi işaret zamirleri varsa bu cümle de belirli olur ve bu cümlelerde A kullanılmaz. Tekstil fabrikasının çalışanları derken de büyük ihtimalle herhangi bir tekstil fabrikasını kast etmiyordur. Öyle olsaydı özellikle bunu cümlede belirtirdi.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/tenceretav

ya süpersin seni çok taktir ettim ingilizce seviyesini ne düzeydi geliştirdin 3 ay olmuş diyorsun pratik yapamaz mıyız ? :)

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/Fememed

Valla güzel olurdu :)

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/tenceretav

bir tartışma acıp yazsak kim rahatsız olur ki bundan o şekilde konuşabiliriz :))))

1 yıl önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.