https://www.duolingo.com/ImportantSecret

çeviri

Scientists believe they know why birds' eggs are different shapes. Some eggs are quite round; some are kind of potato-shaped; and others are longer and pointy. Two thousand years ago, the Greek philosopher Aristotle said flatter eggs had female chicks inside them and rounder eggs contained male chicks. But he was wrong. A new study from Princeton University in the USA suggests that the shape of the egg depends on how well and how fast the female bird flies. Professor Mary Stoddard said: "It has not gone unnoticed that birds have evolved to [lay eggs with] shapes that are quite diverse in form - everything from a spherical owl egg to a pointy sandpiper egg. "Professor Stoddard and her colleagues created a mathematical formula to map the shape of different eggs. They looked at almost 50,000 eggs from 1,400 different bird species. The researchers put the shape, length and height of the eggs into a computer database. They also looked at how oval the eggs were. The researchers found that the birds that laid the most-oval-shaped eggs were the best fliers. Professor Stoddard said: "We were shocked to see that one of the best explanations for egg shape variation was flight ability." The researchers found that hummingbirds and sandpipers laid the most-oval-shaped eggs; owls laid the roundest eggs; and sea birds laid the pointiest eggs.

çevirir misiniz***

1 yıl önce

4 Yorum


https://www.duolingo.com/Apostle_
Apostle_
  • 25
  • 25
  • 13
  • 8

Bilim insanları kuş yumurtalarının neden farklı şekilleri olduğunu bildiklerine inanıyorlar. Bazı yumurtalar oldukça yuvarlak; bazıları adeta patates şekilli; ve diğerleri daha uzun ve sivri. İki bin yıl önce Yunan filozof Aristo, daha düz yumurtaların içlerinde dişi civciv ve daha yuvarlak yumurtaların içlerinde erkek civciv olduğunu söylemiş. Ama hatalıydı. ABD'deki Princeton Üniversitesi'nden yeni bir çalışma yumurtanın şeklinin dişi kuşun ne kadar iyi ve hızlı uçtuğuna bağlı olduğunu öne sürüyor. Profesör Mary Stoddard, "Kuşların - küre şeklinde bir baykuş yumurtasından sivri bir çulluk yumurtasına kadar her şekilde - oldukça farklı şekillere evrildiği gözlerden kaçmadı." dedi. Profesör Stoddard ve meslektaşları, farklı yumurtaların şeklini haritalandırmak için matematiksel bir formül yarattılar. 1.400 farklı kuş türünden yaklaşık 50.000 yumurtaya baktılar. Araştırmacılar yumurtaların şeklini, uzunluğunu ve yüksekliğini bir bilgisayar veritabanına yerleştirdiler. Ayrıca yumurtaların ne kadar oval olduğuna da baktılar. Araştırmacılar, en oval şekilde yumurtlayan kuşların en iyi uçanlar olduğunu buldu. Profesör Stoddard, "Yumurta şeklinin çeşitliliği için en iyi açıklamalardan birisinin uçuş kabiliyeti olduğunu gördüğümüzde şok olduk." dedi. Araştırmacılar, sinek kuşlarının ve çullukların en oval yumurtlayanlar; baykuşların en yuvarlak yumurtlayanlar ve deniz kuşlarının en sivri yumurtlayanlar olduğunu buldu.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/ImportantSecret

Translate olmasa iyiyydi.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/Apostle_
Apostle_
  • 25
  • 25
  • 13
  • 8

Translate kullandiginda ayni sonucla mi karsilacaksin, bir dene bakalim.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/ImportantSecret

Bilim adamları kuşların yumurtalarının neden farklı şekillerde olduğunu bildiklerine inanıyorlar. Bazı yumurta oldukça yuvarlaktır; Bazıları patates şeklinde; Ve diğerleri daha uzun ve sivri. İki yüz bin yıl önce Yunan filozof Aristotle, daha yumuşak yumurtaların içinde kız piliç bulunduğunu ve yuvarlak yumurtaların erkek piliç içerdiğini söyledi. Ama yanılıyordu. ABD'de Princeton Üniversitesi'nden yapılan yeni bir araştırma, yumurta şeklinin, kuşun uçması ne kadar hızlı ve ne kadar hızlı olduğuna bağlı olduğunu düşündürmektedir. Profesör Mary Stoddard şöyle dedi: "Kuşların, küresel bir baykuş yumurtasından sivri bir kumul yumurtasına kadar çok çeşitli biçimlerle [yumurta atmak] için evrimleştiklerini fark etmedi." Profesör Stoddard ve meslektaşları bir matematiksel yarattılar Formülü farklı yumurta şekli. 1.400 farklı kuş türünün yaklaşık 50.000 yumurta baktı. Araştırmacılar, yumurtaların şeklini, uzunluğunu ve yüksekliğini bir bilgisayar veritabanına koydular. Ayrıca yumurtaların ne kadar oval olduklarına baktılar. Araştırmacılar, en oval şekilli yumurtlayan kuşların en iyi tanıtım broşürleri olduğunu keşfetti. Profesör Stoddard, "Yumurta şekli varyasyonunun en iyi açıklamalarından birinin uçuş yeteneği olduğunu görmek şok oldu" dedi. Araştırmacılar, sinek kuşlarının ve kum püskürtücülerinin en oval şekilli yumurtaları bulduklarını buldular; Baykuşlar yuvarlak yumurta bıraktı; Ve deniz kuşları en belirgin yumurtaları attı.

bu çıktı;sen yazmışsın:)İlk cümleyyi okuyunca translate sandım:)

1 yıl önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.