1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. Yer edatı olan in, at farkı

https://www.duolingo.com/profile/mstknn

Yer edatı olan in, at farkı

Arkadaşlar ikiside -de,-da anlamı verebiliyor. Hangisini kullanıcağımızı belirleyecek bir yöntem var mı?

July 27, 2017

5 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Vologirl-chan

in, bir yerin veya bir şeyin içindeyken kullanılır ama mesela "Otobüsteyim" (I'm on the bus) derken "on" kullanmak zorundasın çünkü otobüsün içindeki bir alana ayaklarını bir kere basmışsındır ve o an da içinde bir yerden bir yere gitmektesindir, bazı kısımlar da kural tanımaz, "I'm in Norway" yahut "I got stuck in a box." (Bir kutunun içinde sıkıştım) gibisinden.

At, mesela "I'm at work.", "I went there at 8 o'clock."(Oraya saat 8'de gittim.) gibi kullanımı vardır. Bu ikisinin ayrımını daha çok kullanarak ya da okuyarak zamanla ayırt edebilirsin, bir noktadan sonra insanın kulağı ona göre alışıyor zaten, şimdi ezberleyeceğim diye zorla kafana takma bence, dil öğrenirken elbet konsantrasyonunu yüksek tutup elinden geleni yapman gerekecek, ancak bazı yerlerde de "Bu zor ya" falan deyip bırakmamak gerekiyor, çünkü çocukluğumuzda ana dilimizi öğrenirken bile belli bir zamana ihtiyacımız oldu, bazı şeyleri başta zor söyleyebildik, zamanla alıştık, misalen bazı çocuklar "r"leri "y" şeklinde söyler mi bilmiyorum ama var sanırım, ilerde onları düzeltme şansları oluyor. Temel kullanımını bil, gerisi zaten alışkanlık ve kendine güvenle yahut hata yaparak yerine oturur.


https://www.duolingo.com/profile/mstknn

Çok teşekkür ederim, diğer konulara geçince bile sürekli kafamda soru işaretleri kalıyor dil öğrenmek işkence haline geliyor o zaman.


https://www.duolingo.com/profile/sabri34272327

kısaca in sözel at sayısal gibi bir şey o anlama geliyor bence :D


https://www.duolingo.com/profile/ErdiYilmaz

yer edatı olarak,

in: kapalı bir mekanın içindeki nesneleri belirtmek için kullanılır. sınırları belli bir alandaki nesneleri de belirtebilirsin. örnek: in the kitchen

on: nesnelerin üzerindekileri belirtmek için kullanılır. örnek: on the floor

at: yukarıdakileri diyemeyeceğimiz durumlar için kullanılır. örnek: at the door

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.