https://www.duolingo.com/mstknn

Yer edatı olan in, at farkı

Arkadaşlar ikiside -de,-da anlamı verebiliyor. Hangisini kullanıcağımızı belirleyecek bir yöntem var mı?

1 yıl önce

5 Yorum


https://www.duolingo.com/Vologirl-chan

in, bir yerin veya bir şeyin içindeyken kullanılır ama mesela "Otobüsteyim" (I'm on the bus) derken "on" kullanmak zorundasın çünkü otobüsün içindeki bir alana ayaklarını bir kere basmışsındır ve o an da içinde bir yerden bir yere gitmektesindir, bazı kısımlar da kural tanımaz, "I'm in Norway" yahut "I got stuck in a box." (Bir kutunun içinde sıkıştım) gibisinden.

At, mesela "I'm at work.", "I went there at 8 o'clock."(Oraya saat 8'de gittim.) gibi kullanımı vardır. Bu ikisinin ayrımını daha çok kullanarak ya da okuyarak zamanla ayırt edebilirsin, bir noktadan sonra insanın kulağı ona göre alışıyor zaten, şimdi ezberleyeceğim diye zorla kafana takma bence, dil öğrenirken elbet konsantrasyonunu yüksek tutup elinden geleni yapman gerekecek, ancak bazı yerlerde de "Bu zor ya" falan deyip bırakmamak gerekiyor, çünkü çocukluğumuzda ana dilimizi öğrenirken bile belli bir zamana ihtiyacımız oldu, bazı şeyleri başta zor söyleyebildik, zamanla alıştık, misalen bazı çocuklar "r"leri "y" şeklinde söyler mi bilmiyorum ama var sanırım, ilerde onları düzeltme şansları oluyor. Temel kullanımını bil, gerisi zaten alışkanlık ve kendine güvenle yahut hata yaparak yerine oturur.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/mstknn

Çok teşekkür ederim, diğer konulara geçince bile sürekli kafamda soru işaretleri kalıyor dil öğrenmek işkence haline geliyor o zaman.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/Vologirl-chan

Rica ederim, o sorular dili kullanmana da bağlı olarak cevaplarını da bulur, yabancılarla konuş, şarkı dinle, film izle, yazı oku, elinden geleni yapmayı esirgeme, dil öğrenmek kesinlikle bir işkence olamaz, dil öğrenmek bir zevk işidir, bir haz işidir, dili konuşurken hissedebilmek önemli asıl olan, okullarda İngilizce öğretilmesi zaten gerekli bir şey ancak öğretme şekli her öğrenciye uymayabilir ya da bireyin o dile değil de başka bir dile ilgisi olabilir ve bu konuda çocuğa yardım edilip destek çıkılmaması da ülkemizde çok şeyi kaybettiriyor, ben bütün bir gücümle gidip de millete Norveççe öğreneceğimi söyleseydim 5 milyon insanın konuştuğu şeyi napacan sanki be derlerdi muhtemelen, birileri boşver ya da zor yahut yapamazsın gibi ifadeler kullanırsa bu seni hiç ilgilendirmez, o insanın kendi düşüncesizliğidir.

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/sabri34272327

kısaca in sözel at sayısal gibi bir şey o anlama geliyor bence :D

1 yıl önce

https://www.duolingo.com/ErdiYilmaz

yer edatı olarak,

in: kapalı bir mekanın içindeki nesneleri belirtmek için kullanılır. sınırları belli bir alandaki nesneleri de belirtebilirsin. örnek: in the kitchen

on: nesnelerin üzerindekileri belirtmek için kullanılır. örnek: on the floor

at: yukarıdakileri diyemeyeceğimiz durumlar için kullanılır. örnek: at the door

1 yıl önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.