1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. ı have a question about which

https://www.duolingo.com/profile/Bisnev99

ı have a question about which

Are the a difference between which coffee is mine and which is my coffee ?

August 18, 2017

8 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/meteulku_

Şimdi öncelikle başlığı ve içeriği düzeltmek gerekir:

  • Başlık: "I have a question about "which"."
  • İçerik: "Is there a difference between "Which coffee is mine?" and "Which is my coffee"?""

Asıl soruya gelince de, "which is my coffee?" bana yetersiz geldi. Bunun yerine "which one is my coffee?" diyerek cümlenin içindeki "one" ile "coffee"ye atıfta bulunup "Hangi kahve benim kahvem?" yani diğer bir deyişle "Hangisi benim kahvem?" anlamını verebilirsin. "Which coffee is mine?" ("Hangi kahve benim?") ve "Which one is my coffee?" ("Hangi kahve/Hangisi benim kahvem?") arasında elbette fark var cümlelerin farklı yapıları kullanmasından dolayı ama anlam olarak aynı yere çıkar. (Yine de fark var.)

Bir de bence başlıkları Türkçe yazmalısın. Çünkü burası Türkçe forumu ve herkes başlığı İngilizce seçmeye başlarsa, Türk forumunun İngiliz forumundan farkı kalmaz ve Türk forumu, sadece Türklere (Türkçe bilenlere) iletişim sunma amacını kaybetmiş olur.


https://www.duolingo.com/profile/Bisnev99

Orası öyle de işte çevremde ingilizce konuşan kimse olmayınca açıkçası ... bir yerler de yazma ihtiyacı duymaya başladım galiba.


https://www.duolingo.com/profile/meteulku_

İngilizce konuşmak için İngiliz/Amerikan forumlarını kullanabilirsin. Ama tabii, Duolingo'da İngilizce başlıkla İngilizce hakkında soru sorabileceğin bir forum yok. Sadece genel konuları (Duolingo ile alakalı olmak şartıyla) konuşabilirsin. İngilizce başlıkla İngilizce hakkında soru sormak için kelimenin tam anlamıyla "forum"lar var, wordreference.com gibi: https://forum.wordreference.com/


https://www.duolingo.com/profile/Bisnev99

ufak bir sorum daha olacaktı. "Tell about" bahsetmek olarak mı çevrilir? Mesela "tell someone about someone or something" Yani ; Birine bir şeyden ya da birinden bahsetmek gibi mi oluyor?


https://www.duolingo.com/profile/meteulku_

Aynen öyle, birebir doğru. "-den bahsetmek".


https://www.duolingo.com/profile/Aline-Sousa-S2

Elinle gösterirsen "which is my coffee" bunlardan hangisi benim kahvem dersin; yok şöyel bakar "which one is my coffee" hangisi benim kahvem dersin; durup düşünür gibi "which coffe is mine" hangi kahve benim dersin.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.