https://www.duolingo.com/PVLSANS

Tekst do poprawienia

Cześć, przyjaciele języka!

Pisałem nowy tekst i cieszyłbym się gdybyście go czytali i poprawili. Mam nadzieję że on podoba wam się. Dzięki bardzo z góry.

Książki się pisze dzisiaj z mnóstwa powodów. Pomimo to dobra literatura zostaje rzadka a ja nie wiem, czy owoc swojej pracy, mojego pisania będzie wart czytania. Natomiast czytałszy moje teksty, mój nauczyciel łaciny zachęcał mnie do pisania. Rozmawieliśmy o tym, że to było dobre, gdybym mógł stać się pisarzem. To znaczy, że rzeczywiście chciałbym wydawać książki, a nie, że chcę żyć tylko pieniądzem który zarabiam z pisaniem. To też nie znaczy, że ktoś, który pisze historii bez tego, że je wydaje, nie jest pisarzem. Dla tym Kafka jest dobrym przykładem, który nigdy nie chciał, żeby się wyda jego dzieł. Moim celem jest zebrać kupę historii które się zdarzą codziennie w moim życiu. Chcę zdawać sprawę z situacji, w których większość ludzi czuje smutek lub złość, a z którymi jednak nasze życie chce pokazać swój humor. Dlaczego ludzie wyglądają tak często tak, jak się zachowują? To tylko jeden pytanie, do którego już poszedłem tak często, jak nie umiałem na nie odpowiedzieć. Zatem umiałbym też pisać o trudnościach które niektórzy napotykają kiedy myślą o pisaniu książek. Mój dyrygent powiedział do nas, gdy byłem jeszcze w choru, że miał takie myśli: „Czasami się mówi mi że trzeba pisać piosenkę. Ale jaką muzykę powinienem pisać? Nie mam pomysłów. Może jest lepiej, gdybym pisał książkę. Ale co powinienem pisać w książce?” No cóż, sądzę, że to problem, którego nie mam. I jestem bardzo szczęśliwy o tej okoliczności. Mam dużo szczęścia w moim życiu. Może duższym szczęsciem jest fakt, że tamto wiem. Mieszkam w kraju bez wojny, mieszkam w domu, więc prawdziwy dom, nie tylko mieszkanie. Dlatego, gdy moja matka i jej chłopak nie są w domu, mogę nawet ćwiczyć na skrzypcu o północy. Wrociwszy do Niemiec z Francji, wymieniłem szkołę i miałem odtąd koledzy, ale bardzo więcej koleżanek, którzy się interesowali tych, które nazywam moimi hobby. Nie już śpiewam w choru, bo decydowałem, co chcę robić w moim życiu: języki mnie interesują. Z pewnością muzyka jest ciekawa, ale ja wierzę, że trzeba powziąć takie postanowienie, aby się wie, co się chce zyskać. I oprócz tego ciągle gram skrzypce.

Tarek
Drezno, 2 października 2017

October 2, 2017

5 Comments

https://www.duolingo.com/KVRMx

Good for you Tarek. I wish I was an expert in reading / writing Polish but I'm still very much a work in progress. I hope you find much success and satisfaction in your writing and in life.

October 3, 2017

https://www.duolingo.com/PVLSANS

Thanks for having read my lines and thanks even more for these nice wishes. Regarding the efforts you have made on duolingo for learning Polish, I am sure that you have much endurance, as well. May it be appreciated and pay off.

October 3, 2017

https://www.duolingo.com/KVRMx

Sure thing. Thank you too.

October 3, 2017

https://www.duolingo.com/JacekWilka

Good job, Tarek. I hardly believe you are 14th level in PL. I wish I wrote such good text when I was 14th in Bokmal. :)

You asked, so here you are with my version:

Cześć, językowi przyjaciele! ["przyjaciele języka" się nie używa]

Naisałem nowy tekst i cieszyłbym się, gdybyście go przeczytali i poprawili. Mam nadzieję, że spodoba się Wam. Z góry dziękuję.

Książki pisze się dzisiaj z mnóstwa powodów. [ lub: "Istnieje dziś mnóstwo powodów, dla których pisze się książki"] Pomimo to, dobra literatura jest rzadkością, a ja nie wiem, czy owoc mojej pracy, mojego pisania, będzie wart czytania. Mój nauczyciel łaciny, który czytał moje teksty, zachęcał mnie do pisania. Mówił mi, że dobrze by było, gdybym został pisarzem. To znaczy, że rzeczywiście chciałbym wydawać książki, a nie, tylko zarabiać z pisania. To nie znaczy także, że ktoś, kto pisze historie a ich nie wydaje, nie jest pisarzem. Dobrze ilustruje to przykład Kafki, który nigdy nie chciał, żeby wydawać jego dzieła. Moim celem natomiast, jest zebranie różnych historii, które się zdarzają codziennie w moim życiu. Chciałbym relacjonować sytuacje, w których większość ludzi czuje smutek lub złość, które jednak mimo wszystko są humorystyczne. Chciałbym móc odpowiadać na pytania jak ludzie wyglądają i jak się zachowują w różnych sytuacjach? To tylko jedno z zagadnień, do którego zacząłem się obecnie przymierzać ale jak dotąd nie potrafię znaleźć odpowiedzi na postawione pytania. Potrafiłbym również opisać trudności, które niektórzy napotykają, kiedy myślą o pisaniu książek. Mój dyrygent powiedział do nas, gdy jeszcze śpiewałem w chórze: „Czasami mówi się mi że trzeba napisać piosenkę. Ale jaką muzykę powinienem pisać? Nie mam pomysłów. Może lepiej byłoby, gdybym zamiast tego pisał książkę. Ale co powinienem pisać w tej książce?” Na szczęście tego typu problemów ja nie miewam. I jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu. Moje życie jest bardzo szczęśliwe!. Może największym szczęsciem jest właśnie świadomość tamtego faktu. Mieszkam w kraju bez wojny, mam dom, prawdziwy dom, a nie tylko mieszkanie. Dlatego, gdy mojej matki i jej partnera [chłopak to dziewczyny a matki to partner, konkubent...] nie ma w domu, mogę ćwiczyć grę na skrzypcach nawet o północy [i nie przeszkadzać sąsiadom]. Wróciwszy do Niemiec z Francji, zmieniłem szkołę i miałem odtąd sporo kolegów, którzy się interesowali moim hobby, a koleżanek dużo więcej. W chórze już nie śpiewam, bo zadecydowałem, że chcę się uczyć języków obcych. To chcę głównie robić w moim życiu! Z pewnością muzyka jest ciekawa, ale ja wierzę, że jednak trzeba poświęcić się jednej dziedzinie. Aczkolwiek nie przeszkadza mi to w pogrywaniu na skrzypcach.

Tarek Drezno, 2 października 2017

October 3, 2017

https://www.duolingo.com/arienrhod1

Cześć, przyjaciele języka!

Napisałem [1] nowy tekst i ucieszyłbym się, gdybyście go przeczytali [2] i poprawili. Mam nadzieję, że [on podoba wam się] => wam się spodoba [3] (on jest niepotrzebne). [Dzięki bardzo z góry] => Z góry bardzo dziękuję [4].

Książki się [pisze dzisiaj] => dzisiaj pisze (lepiej brzmi) z mnóstwa powodów. Pomimo to, dobra literatura pozostaje [5] [rzadka] => rzadkością (lepiej brzmi) , a ja nie wiem, czy owoc [swojej] => mojej pracy, mojego pisania, będzie wart czytania. Natomiast [czytałszy] => przeczytawszy [6] moje teksty, mój nauczyciel łaciny zachęcał mnie do pisania. [Rozmawieliśmy] => Rozmawialiśmy o tym, że [to było dobre] => dobrze by było/byłoby dobrze, gdybym mógł [stać się] => zostać [7] pisarzem. To znaczy, że rzeczywiście chciałbym wydawać książki, a nie, że chcę żyć tylko [pieniądzem który] => z pieniędzy, które [zarabiam] => będę zarabiać (czas przyszły) z [pisaniem] => pisania. To też nie znaczy, że ktoś, [który] =>kto pisze [historii] => teksty/książki [8] [bez tego, że je wydaje] => nie wydając ich , nie jest pisarzem. [Dla tym Kafka jest] => Kafka jest tu dobrym przykładem, który nigdy nie chciał, żeby [się wyda] => wydać/wydawać jego dzieła. Moim celem jest zebrać kupę historii, które [się zdarzą] => zdarzają się [9] codziennie w moim życiu. Chcę [zdawać sprawę z situacji] => pisać o sytuacjach (lepiej brzmi), w których większość ludzi czuje smutek lub złość, a [z którymi jednak nasze życie chce pokazać swój humor] => które jednak mają humorystyczny wydźwięk (niejasne, tak lepiej brzmi). Dlaczego ludzie wyglądają tak często tak, jak się zachowują? To tylko [jeden pytanie] => jedno z pytań [10], [do którego już poszedłem tak często, jak nie umiałem na nie odpowiedzieć] => które zadaję sobie często, a jednak nie potrafię na nie odpowiedzieć. Zatem umiałbym też pisać o trudnościach, [które] => jakie [11] niektórzy napotykają, kiedy myślą o pisaniu książek. Mój dyrygent powiedział do nas, gdy byłem jeszcze w [choru] => chórze, że miał takie myśli: „Czasami [się mówi mi]mówią mi, że trzeba napisać piosenkę. Ale jaką muzykę powinienem pisać? Nie mam pomysłów. Może [jest] => byłoby lepiej, gdybym pisał [książkę] => książki (lepiej brzmi). Ale co powinienem napisać w tej książce?” No cóż, sądzę, że to problem, którego ja nie mam. I jestem bardzo szczęśliwy [o tej okoliczności] => z tego powodu. Mam dużo szczęścia w moim życiu. Może duższym szczęsciem jest fakt, że tamto wiem (niejasne: czym jest "tamto"? co wiem?). Mieszkam w kraju bez wojny, mieszkam w domu, [więc prawdziwy dom] => prawdziwym domu, [nie tylko mieszkanie] => a nie w mieszkaniu. Dlatego, gdy [moja matka i jej chłopak nie są w domu] => mojej matki i jej chłopaka nie ma w domu [12], mogę nawet ćwiczyć na [skrzypcu] => skrzypcach [13] o północy. Wrociwszy do Niemiec z Francji, [wymieniłem] => zmieniłem szkołę i miałem odtąd [koledzy] => kolegów, [ale] => i [bardzo] => dużo więcej koleżanek, którzy się interesowali [tych, które nazywam moimi hobby] => moimi hobby. [Nie już śpiewam w choru] => Już nie śpiewam w chórze, bo zdecydowałem (czasownik dokonany), co chcę robić w moim życiu: [języki mnie interesują] => interesują mnie języki (lepiej brzmi). [Z pewnością muzyka] => Muzyka z pewnością (lepiej brzmi) jest ciekawa, ale ja wierzę, że trzeba powziąć takie postanowienie, [aby się wie] => by wiedzieć, co się chce zyskać. [I oprócz tego] => poza tym (lepiej brzmi) ciągle gram na [skrzypce] => skrzypcach.

UWAGI:

• [1] pisałem w przeszłości i jeszcze nie skończyłem (niedokonany); napisałem w przeszłości i już skończyłem (dokonany)

• [2] czytali i przerwali w połowie (niedokonany); przeczytali i skończyli (dokonany)

• [3] podoba się teraz, spodoba się w przyszłości, kiedy przeczytamy tekst

• [4] ze słowem potocznym dzięki zwykle nie używamy bardzo

• [5] zostaje nie używamy w tym sensie; ewentualnie można tu napisać jest

• [6] czytałszy - nie ma takiej formy. Poprawna forma to czytawszy, ale nie można jej tu użyć. Można powiedzieć:
    czytając moje teksty, mój nauczyciel powiedział... (podczas czytania moich tekstów)
    przeczytawszy moje teksty, mój nauczyciel powiedział... (po przeczytaniu moich tekstów, to znaczy później, gdy skończył czytać)
    Nauczyciel, który czytał moje teksty, powiedział... (podczas czytania lub później, nie wiadomo czy skończył)
    Nauczyciel, kiedy czytał moje teksty, powiedział... (podczas czytania)

• [7] jeśli chodzi o zawody, zostaje się pisarzem, lekarzem, sędzią, rzeźnikiem

• [8] można użyć historie (liczba mnoga!), ale zwykle nie używa się tego słowa w tym kontekście

• [9] zdarzą się w przyszłości i jeszcze się nie zdarzyły; zdarzają się cały czas w moim życiu

• [10] jeden pytanie => jedno pytanie. Ale w tym kontekście lepiej brzmi "jedno (z wielu) pytań"

• [11] które niektórzy źle brzmi obok siebie. Polskie teksty literackie nienawidzą powtórzeń.

• [12] jeśli coś jest nieobecne/nie istnieje, używamy "nie ma":
    Czy twoja mama jest w domu?
    Nie, nie ma jej w domu

• [13] skrzypce nie mają liczby pojedyńczej

• tam, gdzie napisałam lepipej brzmi to znaczy, że fraza jest poprawna gramatycznie, ale częściej używa się innego zwrotu lub formy

• Przed że, a, który zawsze stawiamy przecinek (UWAGA! są wyjątki dla że, na przykład mimo że)

Tak na marginesie, dobra robota!

October 27, 2017
Learn Polish in just 5 minutes a day. For free.