https://www.duolingo.com/PVLSANS

Miłość - tekst do poprawienia

Cześć, wielbiciele języków!

Dzisiaj napisałem o dość popularnym temacie. Mam nadzieję, że spodobają wam się moje słowa. Dzięki bardzo z góry za poprawienia.

Miłość

Miłość to zupa, którą my wszyscy jemy widelcem, powie niemiecki kabarecista Eckhardt von Hirschhausen, a mimo to prawie tyle samo mówią o miłością. Ponieważ to temat, ktory nas dotyczy i nieustannie będzie dotyczył człowieka. Piszę dzisiaj o tej, bo myślałem co mogłbym potraktować w moim dzisiejszym tekście. Miałem pomysł, że mogłbym zrelacjonować podróż choru, gdy poniosłem podbite oko. Jednak nie już dobrze pamiętam i wierzę, że to niewiele interesujące. Oprócz tego moja historia o mojej pierwszej miłości jest podobna do wydarzenia z podbitymi okami. To był raczej mój pierwszy raz, że zakochałem się, a nie przemienił się w prawdziwą miłość.

Próbowałem poźniej wielekroć sobie wyjaśniać, jak się zdarzyło, że zakochałem się z dziewczynką, której nie znałem, o której najmniej nic nie wiedziałem. Jedynie wiedziałem, że chodziała do samej szkoły jak ja. Prawdopodobnie spostrzekłem ją przy przystanku autobusowym. W każdym razie cieszyłem się zawsze wtedy, kiedy widziałem ją i cieszyłem się dość często. Albo wierzę to tylko, bo zgubiłem dużo wspomnień w szczególności przez ból, który wyrządziło mi załatwienie odmowne. Miałem tylko trzynaście lat i więc byłem małym i drażliwym chłopcem. Nawet spytałem moją matkę, co trzeba zrobić, i obydwoje byliśmy pewni, że to będzie działać. To także powód, z którym wtedy nienawidziłem mojej mamy, aczkolwiek nie mogła tego wiedzieć. Jak tylekroć to była jej wina. Byłem niski i głupi, a dziś już nie jestem niski. Nie nawet rozmawiałem z mamą o wszystkim, które spróbowałem, żeby poznać dziewczynę mojego wyboru. Jeszcze dzisiaj nie wie.
Zatem przygotowałem prezent dla dziewczynki. Czekolada i list, w którym przedstawiłem się. Byłem bardzo młody i dlatego też bardzo lękliwy, tak że poszedłem do jej sióstr: dwie bliźniaczki, które chodziały jeszcze do szkoły podstawowej. Nie wiem ani, co one zrobiły w tym prezentu ani, co powiedziała rodzina tamtym wieczorem. Mój przyjaciel Moritz powiedział mi dawno poźniej, że już nie potrafił mi niemożliwić zrobienie tego, ponieważ zrelacjonowałem nim dopiero następnie. Z pewnością ten prezent był błędem, bo moja ukochana nienawidziła mnie odtąd. Przez przyjaciół dowiedziałem, że zwymyślała mnie głupim murzynem. To, że nie kocha mnie, zrozumiałem już wcześnie, i to ostatni raz, o ile mnie pamięć nie myli, ostatni raz, że popłakałem. Smutek skazał mi wyrzucić mój pamiętnik - jeden z powodów dla dużego zapominania.
Może to jest użyteczne wiedzieć, że ponieważ śpiewałem w chorze, w którym śpiewają tylko chłopcy, nie miałem dziewczynek w mojej klasie od pięć lat. Chociaż moja rodzina jest raczej żeńska, mi obecności dziewczynek brakowało. Chłopcy mianowicie stają się niesmaczni bez dziewczynek. Najmniej w tym wypadku. Dlatego do mojej nienawiści do kolegów przyłączyła się nienawiść do dziewczynek. Ta nienawiść zagoiła się wkrótce. Najpóźniej po roku w Francji, rozumiem się teraz lepiej z dziewczynkami niż z chłopcami. Jednak jedna rzecz zostawała długo w mojej pamięci: Ja nigdy nie chciałem już zakochać się. Już nigdy nie chciałem czuć tamtego bolu i smutku. A co powinienem powiedzieć - nie działało. Jeszcze raz zakochałem się. Ale to historia dla za kilka lat.

Tarek
Drezno, 4 października 2017

October 4, 2017

4 Comments

https://www.duolingo.com/Okcydent

Very long and I must confess that I don't always get the meaning of your sentences. Perhaps, you have it written in English?

Miłość to zupa, którą my wszyscy jemy widelcem, powie niemiecki kabarecista Eckhardt von Hirschhausen, a mimo to prawie tyle samo mówią o miłością.
Miłość to zupa, którą wszyscy jadamy (/jemy) widelcem, mawia/powiedział niemiecki kabarecista Eckhardt von Hirschhausen, a mimo to prawie tyle samo mówią o miłości. - I don't get the meaning of the ending.

Ponieważ to temat, ktory nas dotyczy i nieustannie będzie dotyczył człowieka.
Ponieważ to temat, który nas dotyczy i nieustannie będzie dotyczył.

Piszę dzisiaj o tej, bo myślałem co mogłbym potraktować w moim dzisiejszym tekście.
Piszę dzisiaj o niej, bo myślałem co mógłbym (opisać/przewarsztatować w moim dzisiejszym tekście)/ uczynić tematem mojego dzisiejszego tekstu.

Miałem pomysł, że mogłbym zrelacjonować podróż choru, gdy poniosłem podbite oko.
Miałem pomysł, że mógłbym zrelacjonować podróż chóru, gdy poniosłem podbite oko. - No idea what is happening here

Jednak nie już dobrze pamiętam i wierzę, że to niewiele interesujące.
Jednak nie pamiętam już dobrze i myślę, że to niezbyt interesujące.

Oprócz tego moja historia o mojej pierwszej miłości jest podobna do wydarzenia z podbitymi okami.
Oprócz tego moja historia o mojej pierwszej miłości jest podobna do wydarzenia z podbitymi oczyma/oczami. - Declension of oko has two possibilities here: oczami (bookish: oczyma) for human eyes and okami for different objects that are also called oko.

To był raczej mój pierwszy raz, że zakochałem się, a nie przemienił się w prawdziwą miłość.
To był raczej mój pierwszy raz, kiedy się zakochałem, ale nie przemienił się w prawdziwą miłość.

October 5, 2017

Część 2:

Próbowałem poźniej wielekroć sobie wyjaśniać, jak się zdarzyło, że zakochałem się z dziewczynką, której nie znałem, o której najmniej nic nie wiedziałem.
Próbowałem później (po wielekroć)/wielokrotnie sobie wyjaśniać, jak się (to) zdarzyło, że zakochałem się w dziewczynce, której nie znałem, o której nic nie wiedziałem. Zakochać się w + Locative

Jedynie wiedziałem, że chodziała do samej szkoły jak ja.
Jedynie wiedziałem, że chodziła do tej samej szkoły co ja.

Prawdopodobnie spostrzekłem ją przy przystanku autobusowym.
Prawdopodobnie spostrzegłem ją na/przy przystanku autobusowym. - przy is grammatically correct but most of the people says na because we think of it as of some marked space, not a building.

W każdym razie cieszyłem się zawsze wtedy, kiedy widziałem ją i cieszyłem się dość często.
Cieszyłem się zawsze wtedy, kiedy widziałem ją. Cieszyłem się dość często. W każdym razie is like anyway. I don't know if you want to use it here.

Albo wierzę to tylko, bo zgubiłem dużo wspomnień w szczególności przez ból, który wyrządziło mi załatwienie odmowne.
Albo tak tylko myślę, bo (wiele zapomniałem)/(straciłem wiele wspomnieć), w szczególności przez ból, który (wyrządziła mi odmowa)/(wyrządziło mi odrzucenie) Or : ... ból spowodowany odrzuceniem.

Miałem tylko trzynaście lat i więc byłem małym i drażliwym chłopcem.
Miałem tylko trzynaście lat. Byłem więc małym i wrażliwym chłopcem. Drażliwy is rather something that can irritate, provoke someone, make him furious.

Nawet spytałem moją matkę, co trzeba zrobić, i obydwoje byliśmy pewni, że to będzie działać.
Spytałem nawet moją matkę, co trzeba zrobić i obydwoje byliśmy pewni, że to będzie działać. What does this last to mean?

October 5, 2017

Część 3:

To także powód, z którym wtedy nienawidziłem mojej mamy, aczkolwiek nie mogła tego wiedzieć.
To także powód, dla którego wtedy nienawidziłem mojej mamy, aczkolwiek nie mogła tego wiedzieć.

Jak tylekroć (razy wcześniej) to była jej wina. - well, quite ok, I would go with:
Tak jak tyle razy wcześniej tak i teraz to była jej wina

Byłem niski i głupi, a dziś już nie jestem niski. - My reference:
Byłem niski i głupi. Dziś już nie jestem niski.

Nie nawet rozmawiałem z mamą o wszystkim, które spróbowałem, żeby poznać dziewczynę mojego wyboru.
(Nawet nie rozmawiałem)/(Nie rozmawiałem nawet) z mamą o wszystkim, czego spróbowałem, żeby poznać dziewczynę moich marzeń(?).

Jeszcze dzisiaj nie wie. - ok, or you wanted to write:
Nawet dzisiaj nie wie

Zatem przygotowałem prezent dla dziewczynki. - Ok, personally I would go with: Przygotowałem zatem

Czekolada i list, w którym przedstawiłem się. - ok

Byłem bardzo młody i dlatego też bardzo lękliwy, tak że poszedłem do jej sióstr: dwie bliźniaczki, które chodziały jeszcze do szkoły podstawowej.
Byłem bardzo młody i dlatego też bardzo lękliwy. Poszedłem zatem do jej sióstr: dwóch bliźniaczek, które chodziły jeszcze do szkoły podstawowej.

Nie wiem ani, co one zrobiły w tym prezentu ani, co powiedziała rodzina tamtym wieczorem.
Nie wiem ani tego co one zrobiły z tym prezentem, ani tego co powiedziała rodzina tamtego wieczoru/wieczora.

Mój przyjaciel Moritz powiedział mi dawno poźniej, że już nie potrafił mi niemożliwić zrobienie tego, ponieważ zrelacjonowałem nim dopiero następnie. - I'm only guessing what you mean here
*Mój przyjaciel Moritz powiedział mi dużo później, że już nie potrafił mi uniemożliwić zrobienia tego, ponieważ powiedziałem mu o tym dopiero po fakcie. *

Z pewnością ten prezent był błędem, bo moja ukochana nienawidziła mnie odtąd. - Ok

Przez przyjaciół dowiedziałem, że zwymyślała mnie głupim murzynem.
Przez przyjaciół dowiedziałem, że (zwymyślała mnie od głupich murzynów)/(nazwała mnie głupim murzynem).

To, że nie kocha mnie, zrozumiałem już wcześnie, i to ostatni raz, o ile mnie pamięć nie myli, ostatni raz, że popłakałem. To, że nie kocha mnie, zrozumiałem już wcześniej i to był ostatni raz, o ile mnie pamięć nie myli, ostatni raz, kiedy popłakałem. - wcześniej you probably didn't mean this*

Smutek skazał mi wyrzucić mój pamiętnik - jeden z powodów dla dużego zapominania.
Smutek (na)kazał mi wyrzucić mój pamiętnik - (jest to) jeden z powodów mojej niepamięci.

October 5, 2017

Część 4:

Może to jest użyteczne wiedzieć, że ponieważ śpiewałem w chorze, w którym śpiewają tylko chłopcy, nie miałem dziewczynek w mojej klasie od pięć lat.
Może warto zaznaczyć/powiedzieć, że ponieważ śpiewałem w chórze, w którym śpiewają tylko chłopcy, nie miałem dziewczyn w mojej klasie od pięciu lat.

Chociaż moja rodzina jest raczej żeńska, mi obecności dziewczynek brakowało.
*Chociaż moja rodzina składa się w większości z kobiet, brakowało mi obecności dziewczyn.

Chłopcy mianowicie stają się niesmaczni bez dziewczynek. - „niesmaczni”??

Najmniej w tym wypadku.
Przynajmniej w tym wypadku.

Dlatego do mojej nienawiści do kolegów przyłączyła się nienawiść do dziewczynek.
Dlatego do mojej nienawiści do kolegów dołączyła nienawiść do dziewczyn. only (somehow) animated being can dołączyć się

Ta nienawiść zagoiła się wkrótce. Najpóźniej po roku w Francji, rozumiem się teraz lepiej z dziewczynkami niż z chłopcami.
Ta nienawiść wkrótce ustała. Najpóźniej po roku w Francji. Rozumiem się teraz lepiej z dziewczynami niż z chłopcami.

Jednak jedna rzecz zostawała długo w mojej pamięci: Ja nigdy nie chciałem już zakochać się.
Jednak jedna rzecz zostawała długo w mojej pamięci: nigdy nie chciałem już zakochać się.

Już nigdy nie chciałem czuć tamtego bolu i smutku.
Już nigdy nie chciałem czuć tamtego bólu i smutku.

A co powinienem powiedzieć - nie zadziałało. - rather ok, or you can go with:
A co muszę powiedzieć - nie zadziałało.

Jeszcze raz zakochałem się. Ale to historia dla za kilka lat.
Jeszcze raz zakochałem się. Ale to historia do opowiedzenia z kilka lat.

October 5, 2017
Learn Polish in just 5 minutes a day. For free.