https://www.duolingo.com/elif689981

Perfect Tenses?

Arkadaşlar perfect tense mantığını bir türlü kavrayamıyorum. Present perfect, past perfect , perfect cont. vs.. Aklımda etkisi devam eden zaman olarak kalmış. Lisedeki hocam genelde duvar ve boya örneğini verirdi :) ama bir türlü oturmuyor işte. Ayrıntılı olarak anlatabilecek biri var mı acaba?

1 yıl önce

1 Yorum


https://www.duolingo.com/gokhanhb

it rained = Yağmur yağdı (Past Tense) Bu örnekte eylem bitmiş vaziyette.

it has rained = Yağmur yağdı (Present Perfect T.) Türkçe karşılığı Past Tense ile aynı fakat bu örnekte eylem yeni bitmiş, etkisi sürmekte. Örneğin yerler neden ıslak sorusuna verilmiş bir cevap olarak düşünün.

it was raining = Yağmur yağıyordu. (Past Continuous T.) Geçmişte bir eylemin devamını haraketini bildiriyor. Örneğin bir olayı anlatırken o gün yağmur yağıyordu diye bahsederken kullanılabilir.

it has been raining = Yağmur yağıyor-du. (Present Perfect Continuous T.) Türkçe karşılığı Past Continuous ile aynı fakat yine burda eylemin etkisi sürmekte. Bu örnekte Türkçede şöyle açıklanabilir örneğin iş yerinize girdiniz ve işe neden geç kaldığınızı patronunuz sordu ve sizde " yağmur yağıyordu" diye cevap verdiniz gibi çevrilebilir.

Aklında kalabilecek örnekler ile ezberinde tutabilirsiniz.

1 yıl önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.