1. Forum
  2. >
  3. Topic: Czech
  4. >
  5. Shall we start a discussion i…

https://www.duolingo.com/profile/ACastucci

Shall we start a discussion in czech?

It would be great if some czech native speaker or just any learner would post some useful sentences or interesting grammar for czech learners who are interested in this wonderful language.

By the way, anyone interested in creating a group for czech learners? to make easier the hard path haha

Dekuji moc, cely den a celou noc :D

November 13, 2017

21 Comments


https://www.duolingo.com/profile/Tibro3

ortocymeni (jsi muž?), jaká molekula je tvůj avatar?


https://www.duolingo.com/profile/ortocymen

To je snadné, to je molekula látky zvané ortocymen, známé též jako o-cymen. Pokud bych měl být úplně přesný, tak plný název je o-cymen-5-ol nebo 4-Isopropyl-3-methylfenol :D


https://www.duolingo.com/profile/ortocymen

"Proč se učit italsky?" means literally "Why to learn Italian?" If you wanted to ask "Why do you learn Italian?" you should've asked "Proč se učíš italsky?"

Důvod proč se učit italštinu je mnoho, je to krásný jazyk z krásné země. Navíc není těžké se ho naučit, protože není obtížný a na internetu je mnoho zdrojů na studium.

Já osobně přesně nevím, proč jsem se začal učit italsky. Jednoho dne jsem se probudil a věděl jsem, že se musím naučit italsky, přestože jsem nevěděl proč. Tak jsem se začal učit až jsem se naučil do té míry, že dokáži bez obtíží rozumět filmu nebo knihám.


https://www.duolingo.com/profile/lordofthedeities

Damn what a stupid mistake to make. Thanks for the correction and answer.


https://www.duolingo.com/profile/ortocymen

You are welcome. Don't worry, every mistaked is somehow stupid, I did a mistake as well :D I don't expect you found it, most of Czech natives would not notice that in the second article I miss a comma. Shame on me! :D

Proč se ty učíš česky, @lordofthedeities ? Zkoušel už jsi číst české noviny nebo podívat se na televizi v češtině?


https://www.duolingo.com/profile/lordofthedeities

Proč se učit italsky?


https://www.duolingo.com/profile/ortocymen

Ahoj, a Czech native speaker here :) More activity into this discussion section would be really nice, but it's hard to come with something just out of thin air. Maybe it would be better you to say who you are and why are you learning Czech in Czech language, so I can correct it.

Jak se jmenuješ? Z jaké země pocházíš a proč se učíš česky? Případně můžeš, jestli chceš, krátce povědět o místě, kde bydlíš, svojí rodině, domácích mazlíčcích, koníčcích nebo plánech na příští týden. Můžeš si všechno vymyslet - nemusí to být pravda.


https://www.duolingo.com/profile/Lars1o2

Ahoj, Já jmenuju se Lars a je mi 16 let. Jsem z Nizozemsku a učím se česky protože miluju Českou Republiku a její jazyk! Jsem byl ve ČR tento léto, v Praze, Plzní a Chebu. Přístí rok doufám, že můžu cestuju do České republice znovu a možna také do Slovensko.

Please correct me if there are any mistakes :)


https://www.duolingo.com/profile/ValaCZE

Lars, congrats, despite the mistakes i understand your comment perfectly, which is the most important thing. Here is the correction of your mistakes.

1) Já jmenuju se Lars - jmenuju se Lars (you can omit the pronoun).

2) Jsem z NizozemskA (genitive of Nizozemsko is Nizozemska.)

3) Jsem byl ve ČR tento léto - you can't start the past sentence with jsem/jsi.. - so right word order is "Byl jsem v ČR TOTO léto". (Léto is neuter so right demonstrative pronoun is Toto/tohle.). An advanced version (which use native speakers most ) is Letos v létě jsem byl v ČR

4) v Plzni (with short i)

5) Přístí rok doufám, že můžu cestuju do České republice znovu a možna také do Slovensko. - a really hard sentence. This is its correction: Doufám, že příští rok budu moct přijet do České republiKY (genitive of republika is republiky) znovu a možna jet také NA Slovensko.


https://www.duolingo.com/profile/ACastucci

Jsem Adrian haha I am having problems with the declensions, and I don't find a source where I can get the grammar as it is about this topic. Well, I am a beginner and I am learning czech just because I want to start with some nice slavic language like this one:)


https://www.duolingo.com/profile/ortocymen

Rád tě poznávám! ( = Nice to meet you).

More than two years ago I created a long list of Czech resources, it is in Czech group in language learning site called lang-8. If you want to I can copy it right here to duolingo, I was a bit afraid to do so because I did not know if it is allowed to copy there links for other resources. For declension and grammar in general this site is not bad: http://cokdybysme.net/outlineczgramm.html

But I am a native speaker, I can barely judge which resource is good and which bad, that your job - you all students of Czech language.


https://www.duolingo.com/profile/Mark841597

Ahoj! Jsem Mark, a také pocházím z Nizozemska! Mně je třicet tři let, a pracuju jako pianist. Učím se český, protože mi líbí jazyky a sborní hudba českých skladatelů. Kdo miluje také českou hudbu? Kteři jsou vaši oblíbení čescí skladatelé?


https://www.duolingo.com/profile/Mark841597

Oh... u té cesty ;-) skončil jsem český strom před jedním dnem!


https://www.duolingo.com/profile/Dijana257016

Ahoj Mark! Gratuluju ke dokončení stromu, já jsem tak u půlky, ale ne učim se jen češtinu tady tak ho trochu zanedbávám :) Jinak, jmenuji se Dijana, pocházim z Makedonie a učim se češtinu už rok a půl, samostatně. Líbí se mi nejen česká hudba ale i Česko jako země. Už jsem nekolikkrát byla v Česku, téměř ve všech krajich, a jsem tim okouzlená. Tento rok jsem studovala nekolik mesiců na Masarykově univerzitě v Brně, a sotva se těším na moji příští návštěvu za pár týdnu. :) Také, bych mě zajímalo jestli se učis česky sám a odkud?


https://www.duolingo.com/profile/Mark841597

Ahoj, Dijana! Rád tě poznávám! Děkuji pro tvou odpověd' :-) Pěkně, že jsi byla v Česce tolikkrát. Já jsem byl v Česce jen dvakrát, v Praze a v Karlovýcy Varách. Učím se češtinu sam, už tři měsíců, doma, jen pro zabávu. Myslím, že čeština je těžší než druhé slovanské jazyky jako ruština. Souhlasíš?


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Ahoj Mark/u/, jste jistě talent na jazyky. Na to, že se učíte tak krátce, mluvíte (respektive píšete) dosti dobře. Učím se přes Duolingo 218 dnů angličtinu a umím hodně málo.

Pianista - to je krásné povolání. Hrajete v orchestru klasickou hudbu či(nebo) v nějaké kapele kupříkladu (= for example) jazz?

Pokud jde o klasiku, mým oblíbencem je Vivaldi (no není to Čech). Z českých skladatelů by vyhrál nejspíše Smetana a Má vlast. Z hudebníků kupříkladu Vladimír Mikulka a jeho kytarové koncerty

https://www.youtube.com/watch?v=-TKIL7e-kU0

či vynikající Jiří Stivín.

Zde lidová skladba (folklór) Dobrú noc má milá:

https://www.youtube.com/watch?v=LSe3Co6LHzk


https://www.duolingo.com/profile/Dijana257016

Ještě jsem nepotkala člověka který umí tak dobře česky jako ty za tři měsice, jsem opravdu nadšená. Asi jsi talentovaný na jazyky. :) Souhlasím s tím že je těžší než ostatné slovanské jazyky. Však si myslím že je možna i nejtěžší spolu s polštinou. Pro mě jsou pády velice problematické, jelikož je v makedonštině nemáme.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Diano zdravím! Vaše čeština je výborná!


https://www.duolingo.com/profile/Mark841597

Ahoj Filomeno! Děkuji! Neučil jsem česky již tři měsíce... Jsem strach, že už neumím pišet česky. Musel jsem hledat mnoho slov. Mám začit znovu :-(

Hrajem klasíckou hudbu, ale ne v orchestru. Hrajem všude, jako 'free-lance' ;-)


https://www.duolingo.com/profile/Wakub

dobrý večer :D


https://www.duolingo.com/profile/Chris-Karel

Dobré odpoledne :)

Learn Czech in just 5 minutes a day. For free.