https://www.duolingo.com/PetrFiedle1

Ohledně neurčitého členu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na něco ohledně neurčitého členu.

1) Neurčitý člen předchází pouze jednotné číslo. Pokud se tedy bavím o něčem neurčitém v množném čísle, tak tam nebude žádný člen, nebo tam musí být "the"?

2) Neurčitý člen se nepoužívá před nepočitatelnými podstatnými jmény. Viděl jsem v jedné diskuzi tady, že někoho překvapilo, že není "a" před bread. Dost mne překvapilo, že chléb je nepočitatelný. Chápu, že voda, nebo písek ano, ale u chleba mne to překvapilo. Prý jej nelze spočítat bez pomocných jednotek. Tím se tedy myslí pecny, nebo krajíce, ano? Chápu tedy správně, že rohlík je počitatelný? Jde vždy totiž o rohlík a nikdy ne o pecen, nebo krajíc. Je to tak?

Díky, Petr

před 1 rokem

3 komentáře


https://www.duolingo.com/widle
widle
  • 23
  • 11
  • 9

1) V množném čísle se při neurčitém množství nepoužívá žádný člen. Můžete si představovat, že neurčitý člen pro množné číslo existuje, ale je prázdný. "The" se používá jen tam, kde mluvíme o něčem určitém, stejně jako v jednotném čísle.

2) Chleba možná překvapí, ale sám vidíte, že vám není jasno, jestli by se počítaly pecny, nebo krajíce. Když řeknete, že si k něčemu dáte chleba, tak pořád nevíme, jestli sníte krajíc, dva, nebo půl bochníku. Takže dokud to neupřesníte, bude nepočitatelný. Oproti tomu když řeknete, že si dáte rohlík, tak máme představu o množství už jasnou. Rohlíky jsou počitatelné.

před 1 rokem

https://www.duolingo.com/PetrFiedle1

Díky za vysvětlení :)

před 1 rokem

https://www.duolingo.com/JanLyko
JanLyko
Mod
  • 25
  • 17
  • 14
  • 143

To samé sýr. Ovšem hodně záleží na místních zvyklostech. Minulý týden nám v kurzu češtiny pro anglicky mluvící jeden Brit vysvětloval, že U NICH (neříkal jestli myslí město nebo ulici) "a cheese" mají. Říkají tak několikakilovému bochníku.

před 1 rokem
Naučte se Anglicky za pouhých 5 minut denně. Zdarma.