1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. Neden İngilizce Duolingo Bu k…

https://www.duolingo.com/profile/kara.tahta

Neden İngilizce Duolingo Bu kadar SIKICI?

Kimsenin günahını almak istemem ama, ben 10 gündür İngilizce üzerinden Esperanto öğreniyorum. O dili Duolingo üzerinden öğrenenlerin sayısı Türkçe üzerinden İngilizce üzerinden öğrenenlerin sayısından 13 kat daha düşük olmasına rağmen, tartışma, forum kısımlarında o kadar fazla kaynak biriktirmişler ki azıcık gezinince bulabildiklerine inanamıyorsun. Ayrıca moderatörlerin hepsi konuların hepsiyle teker teker ilgileniyor. Gelelim buraya. 2-3 yıl önce açılan bir dilbilgisi başlığı hariç hiçbir kaynağın bulunamaması, tercüme edilen kelimelerin altında insanlar isyan ederken hiçbir yöneticinin kullanıcıların kafa karışıklığını gidermek nâmına o kısımlara gelip hiçbir açıklama yapmaması... Belki de yöneticilerin normal hayatlarında şu anda baş etmesi gereken sorunları vardır da ben bilmiyorumdur, veya bu forumda rast gelmediğim güzel olaylar da vardır. Birileri lütfen beni bilgilendirirse benim gibi insanlar varsa bu sorunu açıklığa kavuşturmuş olur, ama forumdaki bu kuruluk bende biraz endişe doğurtmadı değil.

December 26, 2017

6 Yorum

https://www.duolingo.com/profile/meteulku_

Forumdaki kuruluk konusunda haklısınız ama bu görevlilerin suçu değil, daha ziyade Türk kullanıcıların suçu. Forumlara girdiğimizde görevliler olarak doğru düzgün birkaç soru görüyoruz, geri kalanı küfürlü küfürsüz saçma sapan şeyler. Haliyle kimsede de iştah kalmıyor. Güzel insanları görünce de zaten şahsen ben seve seve yardım ediyorum. Bir de zaten şu anki bütün görevliler ya görevini bırakmış ya da resmiyette görevli gözükse de artık hiç ilgilenmiyor.

December 26, 2017

https://www.duolingo.com/profile/mtopac2018

önemli olan sayı değil, amaç. forumda son 1 ayda konu açanların profillerine bakın 2-3 kişi hariç geri kalan hepsinin serisi 0, seriyi kaçırmış olabilir diyorsun ama ingilizce seviye çoğunlukla 4-5. düşündüğünüz kadar kalabalık değil, yani sürekli aktif bir kitle yok. başlıkların çoğu yeni üyelerin ingilizceyle alakasız dertleri.

December 27, 2017

https://www.duolingo.com/profile/meteulku_

Aktif bir kitle yok, evet. Bunun zaten 2.5 yildir Duolingoda gorevli oldugum surecte farkindayim. Yeni gelenler de surekli sacma seyler gonderiyor. Her gorevli yardim etmek icin burada degil, bir kismi gorevli olup kisa bir sure sonra gorevinden soguyor ama en aktif gorevliler bile bu durumdan dolayi tartisma alanindan uzaklasiyor. Onemli olan sayi degil ile ne demek istediniz anlamadim, ben sayi hakkinda bir sey demedim cunku. Genel olarak Turkce Duolingo'yu degerlendirdim. Mesela Ingilizce bilenler icin Turkce forumunda boyle durumlar daha az ve orada daha guzel ve alakali sorulari olan insanlar var. Burada yeni gelen uyelerin buyuk bir kisminin derdi konusmak, kaynasmak ve tanismak olmus ya da cumlelere sacma sacma espriler kufurler doldurmak olmus. Gorevli oldugum surec boyunca burada cok tuhaf insanlar, kucuk cocuklar gordum. Yardim etmeye calisirken, sorusunu cevaplarken kufurler yedigim, vatan haini bile ilan edildigim anlarim oldu :D bu durumda ne kadar yardimsever olursak olalim, bu durum ben de dahil butun gorevlileri yorar ve tartisma alanindan uzaklastirir. Ki uzaklastirdi da :) su an hangi gorevli aktif? Hicbiri. Ben de artik tartisma gorevliligimi biraktim. Ingilizce-Esperanto standartlarin ustunde, kaliteli bir foruma sahip gercekten. Keske bizim forumlarimiz da onlarin ki gibi olsa. Bizim kurslarimizin da hakikaten yardimsever gorevlileri oldu ama dedigim gibi, hepimiz uzaklasmak zorunda kaldik.

December 27, 2017

https://www.duolingo.com/profile/leyfear

Katılıyorum "Apostle_" burada önemli olan bilinçli kullanıcı olmak. Bizde forumlara mantıksız sorular sorulup, mantıklı sorular sorulmaz. Ben mankine mühendisi oldum, her sene okulda ingilizce gösterilir ve he she it vs. den öteye geçmezdi. Bizde iki şey ezberle sınava gir geç şeklinde sınavları geçtik. Kursa gidecek kadar durumum iyi değildi. a an ayrımını bile bilmiyordum duolingo kullanmadan önce. Burada da gramer kurallarını öğretmiyor açıkcası. bugün 661. günüm peş peşe. Eğlenceli mi, bana sorarsan değil. Hangi dil öğrenme platformu eğlenceli ki ? Eğlenceli olması için, aynı anda iki arkadaş, online oyun gibi, karşılıklı oyun oynanacak, belki o zaman zevk alırız. Fakat bizim burada amacımız zevk almak değil ki. Türk kullanıcıları olarak, "Kulüpler" diye bir şey çıktı, kim doğru dürüst kullanıyor ki. Bende kurdum, 15 kişilik kulüpte 3 4 kişi aktif oluyor gerisinde 1 ay geçiyor tık yok. Kulüp içerisinde konuşma yok. Mesaj atıldığı zaman bir cevap veren bile yok. 3 günlük 5 günlük seri yapana, yorum olarak yazıyorum tebrikler, çalışmaya devam mükemmelsin vs. cevap bile verilmiyor. Yabancı guruplara giriyorum, türkçe öğrenenler diye bir gurup vardı. Adamlar birbirine soruyor bu neden böyle, bu niye böyle, böyle desek olurmu. Kulüp bölümü sohbet bölümü gibi olmuş, herkes aktif konuşuyor, mevzu bilinç. 661. gündür hergün buradayım, hergün eğlendim mi ? Tabiki de hayır, ama hergün az az da olsa, bazen 1 alıştırma bazen 5 alıştırma yaptım. Yapmayada devam ediyorum. Öğrenmeye devam ediyorum. 3 ay önceki gördüğüm cümleyi aklımdan söyleyebiliyorum, yada değiştirip kullanabiliyorum. Beyin bedava, ama halkımız girdiği zaman uygulamaya, her şeyi beynime yüklesin 3 günde istiyor. 4. gün bırakıyor. Sosyal media kullanmıyorum. Hesaplarım var ama girmiyorum bile. Sosyal media da takıl desen 5 saat aralıksız takılırlar ama gel 5 dk ingilizce öğren dedin mi, amaan deyip geçilir. Gramer kuralları her yerde var ama öğrenmek isteyene... Memrise'de bugüne kadar 1882 kelime & cümle öğrenmişim. Burada var 1000 den fazla. Çok sıkıcı ama öğrenmek zorundayım. 3000 TL yada daha fazlasını verecek param yok, yurt dışına gidecek durumum yok. Öğrenmek isteyene youtube dahil, 10 larca kapı var ama halkımız baktığı zaman hiç yok...

December 27, 2017

https://www.duolingo.com/profile/a.suleymanozcan

Esperanto dediğin de yeri apayrı bir dil, İngilizce ile kıyaslamamak lazım :) Orada insanların birbirine olan yardım ihtiyacı daha fazla.

December 28, 2017
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.