https://www.duolingo.com/a.suleymanozcan

Sorusu olan?

Arkadaşlar selam!

DEÜ dilbilim bölümü öğrencisiyim. İngilizce ve dile dair kafanıza takılan sorularınız varsa yanıtlamaya çalışırım. Birkaç başlık önce forumun içerik eksikliğinden bahsedilmiş. Bir şekilde buraların doldurulmasına yardımcı olmak isterim.

9 ay önce

5 Yorum


https://www.duolingo.com/hikilic

MErhaba Süleyman kardeşim. Eğer alıştırmaların tartışma bölümlerini gezersen orada alıştırmalarla ilgili birçok yanıtlanmamış soru bulabilirsin. Bilgin dahilinde cevap verirsen çok makbule geçer. Herkes kafasına takılan birşey hakkında soru sormuş bazılarımızda doğru ya da yanlış cevap vermiş olabiliriz. Ama malesef tartışma veya kurs görevlilerimiz cevap vermeye artık zaman mı bulamıyorlar veya ilgileri mi kayboldu desek tek kişi sırtında da duragan ilerliyor. Tüm üyeler olarak gayretlerini bekliyoruz..

9 ay önce

https://www.duolingo.com/a.suleymanozcan

Arada bakarım oraya da, cevaplanmamış soru görürsem yardımcı olmaya çalışırım tabii.

9 ay önce

https://www.duolingo.com/aliavan1

Merhaba. Ben gün içinde öğrendiğim kelimeleri diğer gün unutuyorum. Unutmamak için bir tavsiyen var mı?

9 ay önce

https://www.duolingo.com/a.suleymanozcan

Unutmamanın yegane yolu pratik yapmak. Bu nedenle öncelikle pratik yapabileceğin sözcükleri ezberlemeye odaklanmanı tavsiye ederim. Örneğin online oyun oynuyorsan veya İngilizce altyazılı dizi film seyrediyorsan günlük konuşmada kullanılabilecek sözcükleri ezberle ki gün içinde o sözcükle karşılaşma şansın artsın. Bir diğer tavsiyem ise çok fazla sözcük ezberlemeye çalışma. Yani her sözcüğü bilmene gerek yok, kullanmadıkça unutacaksın çünkü. Şimdilik günlük konuşmada kullanabileceklerini tamamla, sonra sadece uzmanlaşacağın alana özgü sözcükleri ezberle başka sözcüklere takılma. Örneğin yurtdışında İngilizce mimarlık eğitimi alacaksan, halk arasında günlük sözcükler dediğimiz dilin temel söz varlığını bitirince, İngilizce mimarlık terimlerine çalışmaya başlayabilirsin.

Özetle pratik yap, pratik yapamayacağın sözcükle vaktini harcama.

Ek olarak; Memrise adında bir uygulama var, sözcük öğrenme konusunda çok faydalı buluyorum. Onu da bi' incelemeni tavsiye ederim

9 ay önce

https://www.duolingo.com/aliavan1

Teşekkür ederim.

9 ay önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.