1. Forum
  2. >
  3. Temat: Duolingo
  4. >
  5. Nauka innych języków dla Pola…

https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Nauka innych języków dla Polaków

Ponieważ nie zanosi się na to żeby w najbliższym czasie Duolingo umożliwiło powstanie kolejnych kursów dla Polaków, chciałbym zaproponować Wam stworzenie takich kursów na Memrise, z opcją ich późniejszego przeniesienia na Duolingo. Takie rozwiązanie ma kilka niezaprzeczalnych plusów, z których największym jest ten, że z tworzeniem kursów możemy wystartować od razu, a nauka będzie możliwa już po stworzeniu pierwszej lekcji, nawet jeszcze w tym tygodniu.

Jeśli podoba Wam się ten pomysł dajcie znać. Napiszcie też na jakich językach najbardziej Wam zależy.

January 3, 2018

29 komentarzy


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Kiedyś nauka języków na Duolingo budziła większe zainteresowanie, ale rozumiem, że polityka ograniczania powstawania nowych kursów zniechęciła wiele osób. Pozwólcie zatem, że z uwagi na małe zainteresowanie, dalszą dyskusję przekieruję na Facebooka. Jeśli uda się tym pomysłem zainteresować więcej osób to jest dużo większa szansa, że pomysł wypali.

https://www.facebook.com/kolorowejezyki/


https://www.duolingo.com/profile/eLangLover

JaK Ty masz .. motywację to tego?


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

To nie tyle motywacja co... nawyk. Opiszę to szerzej na blogu https://www.facebook.com/kolorowejezyki/


https://www.duolingo.com/profile/Piotr008

Piotrben gratuluję znajomości języków !! 1515 dzień z rzędu!! Naprawdę jestem pod wrażeniem. Powodzenia!!


https://www.duolingo.com/profile/orchideaidea

Hej, Piotrben,ja również jestem pod wrażeniem Twoich wyników na Duolingo:). Podziwiam i pozdrawiam :)!


https://www.duolingo.com/profile/TomekJasne

Brawo, pozdrawiam


https://www.duolingo.com/profile/Dougini

Właśnie jestem w kropce czy opłaca się kupować pro na memrise właśnie ze względu na inne języki?


https://www.duolingo.com/profile/JBHayven

Przecież do wszystkich języków masz dostęp za darmo?


https://www.duolingo.com/profile/Dougini

Ale nie na telefonie.


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Na swoje potrzeby stworzyłem kilka kursów i wszystkie mam dostępne zarówno na komputerze jak i telefonie. Opcja pro może być przydatna przy powtórkach trudniejszych słówek, ale te i tak masz przecież w codziennych powtórkach.


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Do czegoś muszę się przyznać... Nie myślałem wcześniej o tym żeby wykupić wersję Pro i nie skusiła mnie nawet świąteczno-noworocza promocja, ale... Po osiągnięciu 12,5mln punktów w pewnym momencie wyświetliła mi się propozycja wykupienia wersji Pro na rok za 57pln no i uległem... O tyle teraz zmienił się mój tryb nauki, że zacząłem korzystać z utrwalania trudnych słówek. Na początku jakoś na to nie zwracałem uwagi, ale przy kilku językach i dosyć szybkim tempie nauki, zasób trudnych słów szybko rósł i czułem coraz większy dyskomfort przy szybkich powtórkach. Teraz tę funkcję włączyłem do codziennej nauki i muszę przyznać, że jest przydatna i bardziej komfortowo podchodzę do powtórek.


https://www.duolingo.com/profile/Bartosz171

no przydało by się, pozdrawiam


https://www.duolingo.com/profile/Marcin79818

na języku niemieckim


https://www.duolingo.com/profile/Lenar_R

Dzięki tobie usłyszałem o stronie memris. Wielki dzięki


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Początkowo Memrise mocno mnie rozczarowało. Ma świetne algorytmy powtórek, ale kursy jakie można tam znaleźć pozostawiają wiele do życzenia (liczne błędy, ograniczone zasoby słownictwa, słabej jakości dźwięk czy nawet słownictwo w ogóle bez wymowy). Zacząłem jednak przygotowywać własne kursy na bazie posiadanych materiałów i to był strzał w dziesiątkę, bo można stworzyć idealne kursy w podziale na różne stopnie zaawansowania i rozwijać je bez końca. Teraz mam dylemat - mogę przygotować dowolne kursy językowe z myślą o Duolingo, ale dysponuję lepszej jakości materiałami obejmującymi zarówno słownictwo, całe zdania jak i gramatykę, które niestety wymagałyby wykupienia licencji. I teraz na czym się skoncentrować - na bezpłatnej wersji gorszej jakość w oparciu o Duolingo czy może na dużo lepszych, uporządkowanych materiałach z podziałem na stopnie zaawansowania, które będą wymagały opłaty licencyjnej?


https://www.duolingo.com/profile/Lenar_R

Można by podzielić na "podstawowy" darmowy a potem zawansowane płatne. Nie da się tego rozwiązać multi taliami w anki (nigdy ich nie ogarnołem, jedynie podstawowe talie przód tył). Mam nadzieję że nie opuści ciebie wena i trzymam kciuki.


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Wszystko jest kwestią czasu, można oczywiście zrealizować obie opcje, ale wtedy potrzebowałbym większego wsparcia z Waszej strony w przygotowaniu kolejnych kursów. Na dobrą sprawę do stworzenia kursu jednego języka wystarczyłyby 3 osoby. W Duolingo kiedyś zachwyciło mnie umożliwienie użytkownikom opracowywania kolejnych kursów. Jak to się skończyło wszyscy wiemy...


https://www.duolingo.com/profile/pawelkowalski

piotrben, masz jakieś wyjątkowe predyspozycje? czy tyle czasu wolnego? na tyle języków. Gratuluję zaparcia w nauce!


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Mam metodę, to wszystko.


https://www.duolingo.com/profile/pawelkowalski

a możesz coś więcej powiedzieć o tej metodzie?


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Jej pierwsza i główna zasada to codzienna nauka. Co najmniej jedna lekcja dziennie z każdego języka, którego się uczę. Przerobienie jednej lekcji nie zajmuje dużo, a jak widać mało kto potrafi temu sprostać.


https://www.duolingo.com/profile/pawelkowalski

ale to nic nie daje bo jedna lekcja do przodu ale 5-6 do tyłu. Dlatego nauka niemieckiego mnie irytuje bo dzisiaj zrobiłem 7 lekcji a i tak jeszcze jestem w plecy 2 lekcje po 24 godzinach. Do tego nauka do 200słówek albo powtórka 400 słówek na memrise dziennie i książki i kurs. Jakby duolingo nie cofało o ponad 5 lekcji a np 2 to jakoś bym szedł do przodu. Ucząc się 5-10 języków jak dać radę 50 lekcji dziennie? żeby być na zero a co dopiero iść do przodu


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Najważniejsze na początku to znaleźć motywację do codziennej nauki. Wystarczy jedna lekcja dziennie, ale codziennie. Nisko zawieszona poprzeczka powoduje, że łatwo dać radę takiemu wyzwaniu. Na początku oczywiście robisz powtórki, jeśli są wymagane, a jeśli całe dotychczasowe drzewko jest na złoto to możesz zrobić nową lekcję. Nic się nie stanie jeśli nie przerobisz nowej lekcji, ale ważniejsze jest to żebyś ugruntował sobie w pamięci to co już włączyłeś do systemu powtórek. Na początku, w pierwszym, drugim tygodniu, niech to będzie jedna lekcja dziennie, ale codziennie. Nie raz w tygodniu 7 lekcji, ale codziennie jedna! Jeśli przerobienie tej jednej lekcji zaczyna przychodzić Ci z łatwością, możesz dodać drugą lekcję i już trzymać się tego, że robisz dwie lekcje dziennie. Ważne żeby starać się utrzymać ten poziom, bo jeśli raz się poddasz to Twój nawyk zamiast się umacniać osłabnie.

Algorytmy powtórek na Duolingo pozostawiają niestety wiele do życzenia więc nauka tutaj nie jest optymalna. Dużo lepsze pod tym względem jest Memrise, ale za to kursy na Memrise są dużo gorsze niż na Duolingo, chyba, że... sam tworzysz swoje kursy. Ja właśnie tak robię, na bazie posiadanych materiałów tworzę własne kursy, które biją na głowę kursy, które można tam znaleźć.


https://www.duolingo.com/profile/pawelkowalski

nie wiem dlaczego nie da się odpowiedzieć na ostatni komentarz ale odnosnie codziennej nauki to tak robię, wiem że mam na liczniku teraz 15 dni ale angielski tłukłem 2 razy wszystko, przeskoczyłem na niemiecki już prawie ponad pół roku. W tym czasie oglądałem seriale i filmy z napisami angielskimi. Przez ostatnie 3-4 lata może było ze 20 dni bez nauki. Tylko chciałbym dołączyć następny język, np włoski ale jak mi ubywa 5-7 lekcji dziennie z niemieckiego to po jakimś czasie zostałbym na podstawowym poziomie. Zauważyłem że w angielskim mi tak nie ubywa szybko lekcji ale może przez to że już go skończyłem?


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Zobacz na mój ostatni post to może zrozumiesz, że system powtórek w Duolingo nie ma sensu i, że trzeba inaczej podchodzić do nauki, a zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na naukę kolejnych języków.


https://www.duolingo.com/profile/Mikael_Kallstron

Jakiś czas temu przejąłem kurs języka szwedzkiego na Duolingo (link: https://www.memrise.com/course/1419770/podstawy-szwedzkiego/ ). Gdy kurs przejąłem miał on bodajże ok. 600 słów. Teraz jest ok. 1400. Niestety ze względu na brak czasu nie uzupełniłem kursu. No ale teraz mam motywację do rozbudowy kursu (choć właściwie lepiej by było najpierw przebudować ten kurs na wzór: https://www.memrise.com/course/462533/duolingo-swedish/ ). Ok, skoro mam motywację to zabieram się do roboty i uzupełnienia kursu ;)

Piotrbenie – masz jakieś dostępne kursy na Memrise (do których mógłbym dołączyć?). Dobrym pomysłem byłoby przygotowanie listy takich kursów, które można by było umieścić w nowym wpisie (przyklejonym do dyskusji).


https://www.duolingo.com/profile/piotrben

Kurs bez wymowy jest w moim odczuciu... przepraszam, ale bezwartościowy. Tak samo w dużym stopniu przez wadliwy algorytm powtórek traci Duolingo. Wiem, że narażę się teraz wielu użytkownikom Duolingo, ale muszę to napisać - nauka na Duolingo jest bardzo nieefektywna! Żeby nie być gołosłownym napiszę dlaczego tak uważam. Powiedzmy, że uczycie się jakiejś partii materiału, niech to będzie język angielski i dział "Czas przyszły". Przerobiliście ten dział, czyli wprowadziliście go do systemu powtórek i siła tego działu spada. Pół biedy kiedy system narzuca nam powtórkę po jakimś czasie w celu wzmocnienia siły uczonych słów, to można zrozumieć i to wydaje się oczywiste, ale nie na sposób Duolingo. Dział "Czas przyszły" liczy 10 lekcji. Powiedzmy, że uczycie się dłuższy czas i opanowaliście ten dział prawie na 100%, ale macie jeszcze problem ze słowem "access", które znajduje się w dziesiątej lekcji. Zauważacie, że siła działu, za sprawą popełnianych błędów w słowie "access" Wam spada i przystępujecie do powtórek... Tyle, że nie uczycie się słowa "access", z którym macie problemy tylko... robicie pierwszą lekcję działu, bo system nie pokazuje dokładnie, która lekcja i które słowo wymaga powtórek. Tracicie czas na powtórkę pierwszej lekcji, ale i tak siła działu się nie poprawiła (czasami złudnie się poprawia, ale to nie dzięki powtórzeniu lekcji, która najbardziej tego wymaga, ale dzięki wzmocnieniu innych słów, które na dobrą sprawę nie wymagają powtórek). Nie macie czasu, zamykacie Duolingo i kolejnego dnia ponownie podchodzicie do powtórek i do... lekcji pierwszej, bo nie wiecie, że najbardziej powtórki wymaga lekcja dziesiąta i nie pamiętacie, że już ją powtarzaliście. Kontynuować? Możecie przez 100 kolejnych dni wykonywać nieefektywne powtórki, nie posuwając się nawet o krok do przodu. Jakiś czas temu było tak, że system serwował mi np. 7 powtórek w lekcji wybierając 7 jednostek, ostatnio mam w bardzo wielu językach do powtórzenia 20 jednostek w lekcji, mimo że raczej nie popełniam wiele błędów. Masakra i strata czasu, tyle, że ja wiem, które lekcje z działu powtórzyć, bo mam dodatkowy system powtórek w Excelu i tam... koloruję sobie powtarzane lekcje.

Duolingo jest dobre jako aplikacja umożliwiająca na początku poznanie nowego materiału i zapewniająca codzienne obcowanie z językiem, ale jako aplikacja do efektywnej nauki języków obcych sprawdza się raczej słabo...

Myślałem o tym żeby udostępnić kursy na Memrise, ale ponieważ robię je na bazie materiałów objętych prawem autorskim to najpierw każda osoba, która chciałaby uzyskać dostęp do określonego poziomu musiałaby taki kurs opłacić. To nie jest duży koszt, ale niestety jest i dlatego nie udostępniam żadnych kursów.


https://www.duolingo.com/profile/WolfVonPosen

A na memrise nie ma po prostu prostackiego łączenia słówek i obrazkiem? Bo tak kojarzę..Duolingo ma tą zaletę że jakby powstał np polsko-niemiecki kurs to można z tego jakoś skromną gramatykę ogarnąć bo robisz rozsypanki wyrazowe. Ja wysłałem zgłoszenie do robieniu właśnie takie polsko-niemieckiego kursu...choć po inny tematach krążą dziwne plotki że dużo osób się zgłasza a kurs i tak nie powstaje O_o


https://www.duolingo.com/profile/lukaszwaligora11

Witam wszystkich chcialem zapytac czy jest w trakcie realizacji polsko niemiecki kurs???

Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.