https://www.duolingo.com/profile/Sude_Arslan

Almancada ekler

Almanca'da kullanılan (zum,zur,den, dem) bunlar gibi daha bir çok ekler var.Almanya'da 3 aydan beri olmama rağmen anlayamadım gitti bu ekleri.Ya eksik koyuyorum cümlelere ya fazla.Kuralını bilen var mı acaba???

February 16, 2018

5 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/redrains

http://almancam.com/habergoster.asp?id=162 bu sitede sizin sorunuza cevap var sanırım. Ben de yeni başladığım için tam bilmiyorum. Site copy pasta izin vermiyor. Bir bakarsanız belki işinize yarayabilir. Kolay gelsin

February 17, 2018

https://www.duolingo.com/profile/Mehmet1830

Eyvallah iyi anlatmış konuyu

February 28, 2018

[aktif olmayan kullanıcı]

  Korkarım bilmiyorum,ama sanırım "zum" ve "zur" İngilizcedeki "in,on,at" gibi edatlar."Den",eril artikelin Akussativ;"dem" ise eril ve nötr artikellerin Dativ hali. Steffi adında bir moderatör var,kendisi Alman.Umarım o yardım edebilir.

  İyi Öğrenmeler!

  February 16, 2018

  https://www.duolingo.com/profile/k.gokce

  Şu linkte detaylı açıklamalara ulaşabilirsiniz. Umarım size bu konuda yardımcı olur. http://almancam.com/habergoster.asp?id=375 (aynı siteden başka bir link de gönderilmiş, bundaysa biraz daha fazla konu anlatımı var.)

  March 17, 2018

  https://www.duolingo.com/profile/HakanYildirimTR

  Zum ve zur ekleri zu'dan gelirler.Zu ingilizcedeki "to" yerine geçer.I go to the school-Ich gehe zur Schule(Artikel die'den der'e dönüştü.der artikelini yazmayıp zu+r=zur Schule veya dem ise zu+m=zum şeklinde kısaltılır.)Dativ yani ismin "-e,-a" halinde kullanılırlar.Almancadaki üç artikelimiz (Der,Die,Das) dativ halini alınca (Dem,Der,Dem) şekline dönüşürler.Bunu gibi bir de akkusativ(-i,-ı) hali var ki onda da farklı şekilde artikel değişimine göre ekler alıyorlar.Umarım anlaşılabilmiştir iyi günler.

  April 6, 2018
  Günde yalnızca 5 dakika ayırarak Almanca öğren. Ücretsiz.