1. Forum
 2. >
 3. Konu: Duolingo
 4. >
 5. Sizce Bir Kürtçe Kursu Açılma…

Sizce Bir Kürtçe Kursu Açılmalı Mı?

[aktif olmayan kullanıcı]

  Herkese merhaba! Dün tartışma alanında bu konu hakkında yazılmış İngilizce bir tartışmaya rastladım ve belki birilerinin ilgisini çeker diye bu konuyu burada da açmaya karar verdim.Haydi önce Kürtçe'nin nasıl bir dil olduğunu öğrenelim.

  Kürtçe,Türkiye'de en yaygın konuşulan azınlık dili ve (tahminlere göre) 5-10 milyonu Türkiye'de olmak üzere tüm dünyada yaklaşık 20 milyon konuşanı var.

  Tıpkı İngilizce,Almanca ve Rusça gibi Hint-Avrupa Dil Ailesine ait olan Kürtçe aslında tek bir dil değil,Türk Dili gibi bir lehçeler topluluğu ve bu lehçeler birbirlerinden çok farklı.Türkiye'de ve dünyada en yaygın konuşulan lehçe ise "Kurmanci" lehçesi.

  Sonuç olarak,internetten bulduğum bu bilgilere göre Kürtçe ( ya da en uygun şekliyle "Kurmanci" ),Duolingo'ya bir kurs olarak katılmaya uygun bir dil gibi görünüyor.Siz de bu konu hakkındaki görüşlerinizi yazarsanız çok güzel olur.

  Kim bilir,belki aramızdan bu iki dili de bilen biri çıkar ve diğerlerine de öğretmek için Kuluçka Makinesi'ne başvurur. :)

  February 27, 2018

  38 Yorum


  https://www.duolingo.com/profile/Gulsumake

  Bence de kesinlikle açılmalı!

  Bir Kürtçe -skype üzeriden online - öğretmeni olarak dünyanın her yerinden öğrencilerim var, Londra, İtalya, Israil, Almanya vs. Ve hepsinin bana Kürtçenin neden Dualingo üzerinde olmadığını sorusu ile sürekli karşılaşıyorum. Dualingo dil öğrenmek isteyenler için süper bir fırsat.

  Hem Türkiye'de Kürtçe eğitim sisteminin olmayışı sebebiyle birçok Kürdün çok iyi derecede konuuşup ama ''düzgün'' yazıp okuyamama gibi bir sorunu var, Dualingoya gelecek Kürtçe kurs temel düzeyde bunu da öğretebilir.

  Hem İstanbul'daki hayatımdan bildiğim kadarıyla bir sürü Türk, Ermeni, Arap Kürtçe öğrenmek istiyor. Lakin İstanbul'da da Kürtçeyi standart derecede öğretecek kurumların bir elin parmak sayısını geçmiyor. Dualingo ile her zaman her yerde dil çalışmak, öğrenmek mümkün olduğu için bir sürü kişinin de işine yaracayacaktır.

  Hem Ingilizce - Kürtçe (Kurmanci) dersleri de aktif olursa Güney, Batı ve Doğuda yaşayan diğer Kürtler de Kurmanciyi öğrenebilir.


  https://www.duolingo.com/profile/roneeto

  Kesinlikle size katılıyorum, Kürtçe için konuşacak olursam Duolingo'nun pratikte en büyük yararı Kürtçe yazıp okumayı kolaylaştıracak olması. Elbette Kürtçeyi öğrenmek isteyip (zaten kısıtlı olan) klasik aracı kuruluşlara meyletmeyen talepkar geniş bir kitle de var. Bu nedenle en azından Türkçeden Kürtçeye bir kursun oluşturulması ve desteklenmesi gerekiyor.


  https://www.duolingo.com/profile/_za_ra_

  kürtce dil bilginizle , dualingoya hizmet vereceklerden biri de siz olabilirsiniz.


  https://www.duolingo.com/profile/Gulsumake

  kesinlikle, ve çevremde bana yardımcı olabilecek onlarca insan tanıyorum. Bunun için elimizden geleni yapacağız.

  Biraz zaman alacak, ama son muhteşem olacak:)


  https://www.duolingo.com/profile/Evin359097

  Lutfen böyle bir dil eklendin, twitterdan geliyirum buraya, kürtçe icin foruma bildirim yapmamız gerekiyor, ne yapmam gerekiyor dilim icin uygulamada çalışmam için


  https://www.duolingo.com/profile/dontcriticize

  Bence kesinlikle Kürtçe Türkçe bir kurs yada Kürtçe İngilizce bir kurs kesinlikle açılmalı çünkü sadece bu dilin duolingoda olmasını Kürtler istemiyor aynı zamanda Türkler de böyle bir kursun açılmasını istiyor nedeni ise bu milletler birbiriyle kaynaşmış kardeş kavimlerdir. Böylesine önemli bir noktaya değindiğiniz için teşekkürler ve tabi ki Kürtçe bir kurs açılacaksa ilk olarak en yaygın olan kurmamci lehçesinde olmalı.


  https://www.duolingo.com/profile/Duolingocuadam

  Bencede duolingoda böyle bir kurs olmalı. you make a good point.


  https://www.duolingo.com/profile/NurullahTe9

  olmalı tabikide istiyen öğrenir istemeyen öğrenmez bu kadar basit


  https://www.duolingo.com/profile/ZimanPayiz

  Kesinlikle türkçe kursta yer almalı! Bir dilin türkçede açılabilmesi için önce ingilizcede açılmış olması gerek fikri ise yanlış, mesela katalonca yalnızca ispanyolca kursta mevcut.

  Arz-talep meselesine katılıyorum ancak "kürtçeye gelene kadar şu dil var, bu dil var" lüzumsuz ve hatta saçma olabilecek bir savunma. Getireceği ve sağlayacağı yararlardan azade olarak her dil biriciktir; arz-talep ile kursun hazırlanıp ürün olarak ortaya konulması halinde kesinlikle vakit geçmeden yayınlanmalıdır. (Elbette öncelikle bu başlık altında kürtçeyi öğrenmek isteyenlerin taleplerini yazmaları ve yeterliliğe sahip kişilerin [her iki dili de çok iyi bilenlerin] de diğerleriyle iletişim kurmaları gerekli.)

  Bunun yanı sıra Türkiye'de seçmeli ders olarak okutulan kürtçeye, Duolingo kursunun katkısı büyük olacaktır.


  https://www.duolingo.com/profile/roneeto

  Sirf eşimin dostumun, komşumun dili demek bile mumkunken maalesef boyle bir talepte bulunmak hala yardirganiyor. Halbuki bu muhtemel/mustakbel kursun varligi bile bir renk katacaktir zihin dunyamiza. Bu yuzden Duolingo Turkçe kursunun Kurtçeyle zenginlestirilmesi gerekiyor.


  https://www.duolingo.com/profile/CIYA.CIA

  En yakın zamanda Kürtçe öğrenmek için sabırsızlanıyorum!


  https://www.duolingo.com/profile/Gulsumake

  Bu platformda akademik Kürtçemi öğretmek için sabırsızlanıyorum, ve bunu yapabilecek onlarca insan tanıyorum. hatta Kürtçe - İngilizce Kürtçe -Esperanto Kürtçe - Almanca Kürtçe - Rusça da yapıabilir. :)


  https://www.duolingo.com/profile/roneeto

  Duolingo Amerika'da ikinci dil öğretimi çerçevesinde eğitim kurumlarında yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bir benzerini Kürtçe için hayal etmek asla hayalperestlik ya da işguzarlik değil. Nihayetinde (yanılmıyorsam ilkokulda ve) ortaokulda Kürt Dili seçmeli ders olarak okuluyor. Dahası üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri de mevcut. Bu bölümü ve dersleri sadece Kürtçe bilenler tercih etmiyor. Duolingo'da bir Türkçeden Kürtçeye kursun açılması demek bu öğrencilere yardım edebilmek demektir aynı zamanda. Bana kalsa bu bile yeterince haklı bir talep sebebi. Kesinlikle destek veriyorum.

  Bazı yorumlarda "gereksiz ve saçma" ya da "ekonomik açıdan yararsız" gibi yorumlar okudum. Bu cevapları yazdıran saikleri az çok tahmin edebiliyorum. Bu sözleri eden "dil sevdalılarına" İngilizce verilen kurslara bir göz atmalarını salık veriyorum: Klingon dili Star Trek'in - bir TV dizinin kurgusal- dili ve yarım milyon öğrenin var! Game of Thrones'tan aşina olduğumuz Yüksek Valyria Dilinin kursuna neredeyse bir milyon kayıtlı öğrenci var. Ölü bir dil olan Latincenin ise neredeyse 400bin öğrencisi kayıtlı. Benimde çok sevdiğim, Duolingo sayesinde geliştirdiği ve gündelik hayatta kullandığım yapay bir dil olan Esperanto'un yaklaşık 300bin kursiyer var. Dünyada 300bin nüfusu olan Navaholarin dilinin kursunda 300bin kayıtlı dil meraklısı var. Gerçekte sadece 2000 - iki bin- konuşanı olan Hawaii dilinin 500bini aşan öğrencisi var. Bu liste uzar gider... Şimdi bu yüz binlerce insanın bu dilleri öğrenmede tek gerekçeleri "ekonomik" olabilir mi? Ya da saçma ve yararsız oluş kriterinin neresine koyacağız tüm bunları!

  Karşı çıkanların sırtını dayadiklari hiç bir sebep gerçekte kaale alınamayacak denli ciddiyetsiz ve kötücül. Diyojen'in sözünü not düşelim buraya: Gölge etme başka ihsan istemem!

  Kürtçe bu güzel uygulamaya çok yakışacak ❤️


  https://www.duolingo.com/profile/XecaSerhed

  Em mîlyonan va Kurd nikarin bi zimanê xwe perwerde bibînin ,ji ber wî jî hertim alternatîfa digerin .Heke dualîngo cî bide zimanê Kurdî ew kesên alternatîfa digerin yên berê xwe bidine dualîngoyê . Gelek Kurd dikarin alîkarî bidine bernameya we .Hûn destpêbikin em ê dewama wî bînin . Milyonlarca Kürd kendi dilinde eĝitim göremediĝi için bu eksikligini tamamlamak için farkli alternatifler aramak zorunda kaliyor. Eĝer dualingo Kürdçe dilini programina dahil ederse biz Kürdler için ciddi bir alternatif olacaktir. Size program hazirliginda yardimci olacak çok fazla insanda var ,yeter ki siz başlatin devamini bizler getiriririz : )


  https://www.duolingo.com/profile/NdemHezex

  lingo ha lingo :-) I can speak kurdish


  https://www.duolingo.com/profile/Halit523233

  Bence böyle bir platformda Kürtçe kesinlikle olmalı. Resmi alanda hiçbir imkani olmayan Kürtçeyi öğrenmek isteyen birçok insan tanıyorum böyle pratik bir uygulamada olması çok faydalı olacaktır


  https://www.duolingo.com/profile/serfirazh

  Yıllardır bekliyorum hala açılmadı mı Kürtçe kursumuz?


  https://www.duolingo.com/profile/Dragstyle

  Merhaba, öncelikle öneriniz için teşekkür ederim. Eski tartışmalardan öğrendiğim kadarıyla hangi dil olursa olsun, kursunun açılması öncelikle talebe bağlı oluyor. Ardından kursun yapımında destek olabilecek kişiler de bulunursa elbette açılabilir. Azınlık dili olarak Katalanca da açık mesela İspanyolca bilenler kategorisinde. Lakin belirttiğim gibi. Talep olmadan söz konusu bile olacağını sanmıyorum.


  https://www.duolingo.com/profile/Mehmet1830

  Böyle bir kursa ihtiyaç var ama ingilizce üzerinden olursa daha güzel olur.


  https://www.duolingo.com/profile/timurdenizci

  Bence açılmalı ben merak u


  https://www.duolingo.com/profile/Halit523233

  Özellikle Türkiyede Türkçe konuşup Kürtçe öğrenmek isteyen ancak imkanlar olmadığı için bunu yapamayan çok insan var. Bence kesinlikle Türkçe-Kürtçe bir kurs Doulingo'da olmalı


  https://www.duolingo.com/profile/mer163966

  Kesinlikle açılmalı çünkü dünyadaki kürt nüfusu ve kürt olup da ana dilini bilmeyen insan sayısı azımsanmayacak kadar fazla.


  https://www.duolingo.com/profile/EnsarYASAR1

  Valla öyle bir kurs açılırsa sonuna kadar çalışırım, ingilizce'yle birlikte kürtçe de yardırırım inşallah.


  https://www.duolingo.com/profile/ferhathezer

  There are 40 million Kurds in the world. I think You must open Kurdish course. I know other nationals will want to learn Kurdish language. One language one person. ✌


  https://www.duolingo.com/profile/hasretA.

  We want Kurdish on duolingo


  https://www.duolingo.com/profile/TubaEkin2

  istiyorum, I want,quiero,je voudrais, ich will, min dive.(daha ne istiyorsunuz)


  https://www.duolingo.com/profile/Dawid-Jikevir

  Kesinlikle açılmalır! Kürtçe edebiyat, muzik, başka alanlar da muhteşem bir sanat dilidir. Ama malesef devletlerin baskıcı tutumları, Kürtçe`yi geriletiyor ve bireyler öğrenemiyor/konuşamıyor. Hem bireylerin Kürtçe öğrenmesi, hem de Kürtlerin kendi anadillerini, başka bir dili öğrenmesine katkısı muazzam olacaktır!


  https://www.duolingo.com/profile/TubaEkin2

  merhaba ben de seninle aynı fikirdeyim. bence de bir kürtçe kursu açılmalı. ben zaten kürtçe biliyorum ama kendi lehçem kurmanci'den daha farklı. ben de kurmanci öğrenmek istiyorum bence de açılmalı.


  https://www.duolingo.com/profile/mr.Siyar

  Görüyorum ki aşağıda faşistçe düşünmeye devam eden bazı arkadaşlar halen var ,etrafa at gözlüğü ile bakan devlete tapan dediklerini sorgulamadan kabul edenler var, Kürtçe nin yıllarca zenginliğini gösterip asıl yasaklayanlarin dillerinin Kürtçe karşısında zavallı oluşunu saklamak için gösterilen onca çaba yi görmezden gelip ön yargılarına yenik düşen insan lar zahmet edip ülkelerinin yarısına çöküp sömürdükleri milletin dilini araştırmaya bile tenezzül edemeden konuşuyorlar malesef . Halbuki arastirdiklari zaman sadece benim gördüğüm ingilizce ve Fransızca ya gramer ve kelimeleri ile etki eden hatta ingilizce içerisinde binlerce kelimesinin olduğu Kürtçeye karşı düşmanca ve faşistçe söylemlerde bulunuyorlar size acıyorum bilgisizliğinizin sizi ittiği şu faşistçe duygularınızdan ötürü

  Ez dibînim ku hîn jî hin heval hene ku li jêrê bi faşîzmî difikirin, hene yên ku bê pirs dipejirînin çi dibêjin ku bi blindan dewlet perizîn, mirovên ku bi salan dewlemendiya Kurdî nîşan dane û yên ku bi rastî hemî qedexe kirine Hewldanên ku ji bo veşartina zimanê belengaz ê gelê Kurd tê kirin û dikevin binê pêşdaraziyên wî.Lê mixabin, ew bêyî ku xwe bêzar bikin dipeyivin li ser zimanê miletê ku ew nîv welatê xwe îstismar dikin û hilweşînin, dipeyivin. Lêbelê, dema ku ew lêkolînan dikin, ew gotinên dijminatî û faşîst li dijî Kurdî dikin, ku bi hezaran bêje bi Englishngilîzî hene, ku tenê bi Englishngilîzî û Frensî bandor dike, ya ku ez dibînim, bi rêziman û bêjeyan, ez ji ber hestên weyên faşîst ên ku hûn nezanîn we dipelîne.


  https://www.duolingo.com/profile/Evin359097

  Bende ana dilimi ev icinde konusulanları anlayacak kadar biliyorum ama çok manidarki konusamıyorum.Dilimize sahip çıkamazsak gelecek nesillere aktaramamak cok üzücü, bunun olmasını istemiyorum. Lütfen kürtçe dili açılsın, cok istiyorum, cokkkk


  https://www.duolingo.com/profile/ceyibo

  Kesinlikle Kürtçe bir kurs olmalı, mevcut kurslar pedagojik formata uygun olmadan dil öğretmeye çalışıyor. Duolingo Kürtçe konusunda bir şey yapmalı.


  https://www.duolingo.com/profile/_za_ra_

  kürtce kursu eklenirse büyük hayra gecer! dünyada 50 milyon kürt var fakat yaklasik 30 milyonu konusabiliyor, geri kalanin büyük bir kisimi anliyor fakat konusamiyor , bir kismi da kürt olmasina ragmen , "bilincli devlet politikalari" neticesinde tamamen unuttu. KESINLIKLE EKLENMELI. KURS ACILDIKTAN SONRA GELEN TALEBE SIZ DE SASIRACAKSINIZ!


  https://www.duolingo.com/profile/mr.Siyar

  Kürtçe çok zengin bir dil ayrıca dünyanın en eski dillerinden biri bu eşsiz ve zengin dil malesef sömürgecilik zihniyeti yüzünden neredeyse yakın bir zamanda yeryüzünden silecek gibi duruyor Birilerinin artık birşey yapması gerekiyor (ben elimden geleni yapacağıma söz veriyorum)Duolingo ya Kürtçe eklenirse hem yardım edenlerin sayısı hemde çalışanların sayısı inanılmaz sayılara ulaşacaktır buna inaniyorum ayrıca bu tartışma açılmalı 2 yıl olmuş hala birşeyler göremedim


  https://www.duolingo.com/profile/sezgin.zgnc

  -Hello, why this application is not available in Kurdish - English, Kurdish - German and Kurdish - Turkish. Please do the application in Kurdish. I want it in Kurdish.

  -Merheba, çima ev sepan bi Kurdî - Englishngilîzî, Kurdî - Almanî û Kurdî - Tirkî peyda nabe. Ji kerema xwe serlêdanê bi Kurdî bikin. Ez bi Kurdî dixwazim. Please


  https://www.duolingo.com/profile/Ahmet672563

  https://duolingo-incubator-web.duolingo.com/application

  adresine girerek “Hangi kursa katkıda bulunmak istersiniz?” bölümüne diğer (Kürtçe) seçeneğini işaretleyin ve diğer seçenekte katkı yapabileceğiniz ikinci dilinizi (Türkçe, İngilizce vb.) seçin. Çıkan forumda uzman olduğunuz lehçeyi belirtmeyi unutmayın (Kurmancî, Zazakî, Soranî, Goranî).


  https://www.duolingo.com/profile/Evin359097

  Lutfen bir kurtce kursu acildiğında bizi bilgilendirir misiniz?


  https://www.duolingo.com/profile/YK2002

  kürtçe dil kursu açılmalı bence bide kürtçe konuşanlar dil öğrenme seçenekleri


  https://www.duolingo.com/profile/FTD668326

  Em kurdi dixwaze. 54 million kurd heye. Hin ji duolingo de kurdi tünne. Ev çend sal we ve suala sewal kiriye û hin ji zimane kurdi vênne kiriye

  Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.