1. Forum
 2. >
 3. Konu: Duolingo
 4. >
 5. Sizce Bir Kürtçe Kursu Açılma…

Sizce Bir Kürtçe Kursu Açılmalı Mı?

[aktif olmayan kullanıcı]

  Herkese merhaba! Dün tartışma alanında bu konu hakkında yazılmış İngilizce bir tartışmaya rastladım ve belki birilerinin ilgisini çeker diye bu konuyu burada da açmaya karar verdim.Haydi önce Kürtçe'nin nasıl bir dil olduğunu öğrenelim.

  Kürtçe,Türkiye'de en yaygın konuşulan azınlık dili ve (tahminlere göre) 5-10 milyonu Türkiye'de olmak üzere tüm dünyada yaklaşık 20 milyon konuşanı var.

  Tıpkı İngilizce,Almanca ve Rusça gibi Hint-Avrupa Dil Ailesine ait olan Kürtçe aslında tek bir dil değil,Türk Dili gibi bir lehçeler topluluğu ve bu lehçeler birbirlerinden çok farklı.Türkiye'de ve dünyada en yaygın konuşulan lehçe ise "Kurmanci" lehçesi.

  Sonuç olarak,internetten bulduğum bu bilgilere göre Kürtçe ( ya da en uygun şekliyle "Kurmanci" ),Duolingo'ya bir kurs olarak katılmaya uygun bir dil gibi görünüyor.Siz de bu konu hakkındaki görüşlerinizi yazarsanız çok güzel olur.

  Kim bilir,belki aramızdan bu iki dili de bilen biri çıkar ve diğerlerine de öğretmek için Kuluçka Makinesi'ne başvurur. :)

  February 27, 2018

  50 Yorum


  https://www.duolingo.com/profile/Gulsumake

  Bence de kesinlikle açılmalı!

  Bir Kürtçe -skype üzeriden online - öğretmeni olarak dünyanın her yerinden öğrencilerim var, Londra, İtalya, Israil, Almanya vs. Ve hepsinin bana Kürtçenin neden Dualingo üzerinde olmadığını sorusu ile sürekli karşılaşıyorum. Dualingo dil öğrenmek isteyenler için süper bir fırsat.

  Hem Türkiye'de Kürtçe eğitim sisteminin olmayışı sebebiyle birçok Kürdün çok iyi derecede konuuşup ama ''düzgün'' yazıp okuyamama gibi bir sorunu var, Dualingoya gelecek Kürtçe kurs temel düzeyde bunu da öğretebilir.

  Hem İstanbul'daki hayatımdan bildiğim kadarıyla bir sürü Türk, Ermeni, Arap Kürtçe öğrenmek istiyor. Lakin İstanbul'da da Kürtçeyi standart derecede öğretecek kurumların bir elin parmak sayısını geçmiyor. Dualingo ile her zaman her yerde dil çalışmak, öğrenmek mümkün olduğu için bir sürü kişinin de işine yaracayacaktır.

  Hem Ingilizce - Kürtçe (Kurmanci) dersleri de aktif olursa Güney, Batı ve Doğuda yaşayan diğer Kürtler de Kurmanciyi öğrenebilir.


  https://www.duolingo.com/profile/roneeto

  Kesinlikle size katılıyorum, Kürtçe için konuşacak olursam Duolingo'nun pratikte en büyük yararı Kürtçe yazıp okumayı kolaylaştıracak olması. Elbette Kürtçeyi öğrenmek isteyip (zaten kısıtlı olan) klasik aracı kuruluşlara meyletmeyen talepkar geniş bir kitle de var. Bu nedenle en azından Türkçeden Kürtçeye bir kursun oluşturulması ve desteklenmesi gerekiyor.


  https://www.duolingo.com/profile/_za_ra_

  kürtce dil bilginizle , dualingoya hizmet vereceklerden biri de siz olabilirsiniz.


  https://www.duolingo.com/profile/Duolingocuadam

  Bencede duolingoda böyle bir kurs olmalı. you make a good point.


  https://www.duolingo.com/profile/dontcriticize

  Bence kesinlikle Kürtçe Türkçe bir kurs yada Kürtçe İngilizce bir kurs kesinlikle açılmalı çünkü sadece bu dilin duolingoda olmasını Kürtler istemiyor aynı zamanda Türkler de böyle bir kursun açılmasını istiyor nedeni ise bu milletler birbiriyle kaynaşmış kardeş kavimlerdir. Böylesine önemli bir noktaya değindiğiniz için teşekkürler ve tabi ki Kürtçe bir kurs açılacaksa ilk olarak en yaygın olan kurmamci lehçesinde olmalı.


  https://www.duolingo.com/profile/NurullahTe9

  olmalı tabikide istiyen öğrenir istemeyen öğrenmez bu kadar basit


  https://www.duolingo.com/profile/ZimanPayiz

  Kesinlikle türkçe kursta yer almalı! Bir dilin türkçede açılabilmesi için önce ingilizcede açılmış olması gerek fikri ise yanlış, mesela katalonca yalnızca ispanyolca kursta mevcut.

  Arz-talep meselesine katılıyorum ancak "kürtçeye gelene kadar şu dil var, bu dil var" lüzumsuz ve hatta saçma olabilecek bir savunma. Getireceği ve sağlayacağı yararlardan azade olarak her dil biriciktir; arz-talep ile kursun hazırlanıp ürün olarak ortaya konulması halinde kesinlikle vakit geçmeden yayınlanmalıdır. (Elbette öncelikle bu başlık altında kürtçeyi öğrenmek isteyenlerin taleplerini yazmaları ve yeterliliğe sahip kişilerin [her iki dili de çok iyi bilenlerin] de diğerleriyle iletişim kurmaları gerekli.)

  Bunun yanı sıra Türkiye'de seçmeli ders olarak okutulan kürtçeye, Duolingo kursunun katkısı büyük olacaktır.


  https://www.duolingo.com/profile/roneeto

  Sirf eşimin dostumun, komşumun dili demek bile mumkunken maalesef boyle bir talepte bulunmak hala yardirganiyor. Halbuki bu muhtemel/mustakbel kursun varligi bile bir renk katacaktir zihin dunyamiza. Bu yuzden Duolingo Turkçe kursunun Kurtçeyle zenginlestirilmesi gerekiyor.


  https://www.duolingo.com/profile/Halit523233

  Özellikle Türkiyede Türkçe konuşup Kürtçe öğrenmek isteyen ancak imkanlar olmadığı için bunu yapamayan çok insan var. Bence kesinlikle Türkçe-Kürtçe bir kurs Doulingo'da olmalı


  Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.