1. Fórum
  2. >
  3. Téma: Duolingo
  4. >
  5. Důležitý návrh, jak se může s…

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Důležitý návrh, jak se může stát Duolingo výrazně efektivnějším nástrojem k učení, nový Crown system

Přeji pěkný den,

prosím, najde se někdo, zejména mezi těmi již jazykově schopnějšími a mezi moderátory, kdo by se pokusil vysvětlit můj návrh vývojovému týmu Duolinga?

Jsem naprosto přesvědčen, že by efektivitu učení umocnila možnost, aby v procvičování byl výrazně větší podíl překladů do cizího jazyka, zejména když už žák má třeba i týden nebo déle splněný celý strom. Na druhé straně chápu metodu, na které je Duolingo založeno a do určité fáze učení je to skutečně skvělá metoda. Ke konci kurzu ale začne opravdu velmi a zbytečně zdržovat psaní zejména dlouhých vět v rodném jazyce a Duolingo začne trochu připomínat kurz psaní na PC. K tomu jsou ale vhodnější jiné programy. I já, jako naprostý antitalent na jazyky, zvládám od počátku překlad z AJ do ČJ u již naučených vět na 99% a zhruba od poloviny kurzu na 100% absolutně bez náznaku nejistoty. Dále ale také samozřejmě chápu, že se někdo učí třetí jazyk z druhého apod., tam zůstávají zpětné překlady přínosem delší dobu.

Podle mého názoru by bylo nejjednodušším a nejlepším řešením přidat do nastavení účtu volbu "Překlady převážně do cizího jazyka" - zapnuto / vypnuto a podle toho by program vybíral věty k procvičování. Nebo "Překlady jen do cizího jazyka", to už bych nechal na vývojovém týmu. Případně by se mohl zvyšovat tento podíl postupně podle úrovně uživatele, až ke 100 procentům. Ale umožnit volbu uživateli je myslím dokonalé řešení.

Také by to šlo udělat tak, že by se překlady do rodného jazyka nemusely psát, jen po kliknutí by se zobrazila správná odpověď pro kontrolu. Ale to první řešení je podle mě dokonalé a nemuselo by být pro programátory příliš pracné.

Dále by bylo úplně skvělé, kdyby se vždy, tedy při špatné i správné odpovědi, zobrazil i výchozí správný překlad a v případě překladu do cizího jazyka se tento přehrál i hlasově. (Nebo po kliknutí na ikonu reproduktoru). Řeším to tak, že často nakukuji do diskuze, ale to není příliš elegantní řešení.

Prosím, prosím, zkuste to navrhnout vývojovému týmu. Kdo se toho ujme, napište to prosím sem, ať je zbytečně nebombarduje několik lidí najednou.

Děkuji moc a přeji krásné dny!

EDIT 22.3.2019: Níže jsme doufali, že tento problém vyřeší korunky, bohužel ale, nic takového se nekonalo. Dokážu si představit, že by to bylo programátorsky náročné. Proto připomínám tento můj návrh, programátorsky jednoduché řešení - přidat do nastavení uživatelského účtu volbu "Překladová cvičení pouze směrem do cizího jazyka ON/OFF".

March 7, 2018

35 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Mám pro vás jeden návrh i já. V současnosti probíhá testování "úrovní" pro nové uživatele. Každá dovednost tam má několik úrovní zvládnutí, a čím vyšší úrovně dovednosti uživatel dosáhl, tím vyšší procento překladů z L1 do L2 mu bude předloženo.

Vyzkoušet si to můžete tak, že si založíte nový účet a prohlédnete vzhled kurzu. Není-li nic odlišného, nový účet je v kontrolní skupině. Založte si pak další, a dle potřeby opakujte až do kladného výsledku.

Nejsem si jistý, jestli jsou úrovně k dispozici na PC i na aplikacích, třeba se k tomu vyjádří někdo s přímou zkušeností. Dříve nebo později by měly být k dispozici na všech platformách a pro všechny uživatele.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Děkuji, jdu to zkusit. Mohu se zeptat na zdroj informací? Rád bych zjistil více, i třeba o jiných novinkách. Od kdy to běží? Opravdu to nejde nějak aktivovat pro již existující uživatele? Ví o tom ještě někdo něco? Díky moc.


https://www.duolingo.com/profile/widle

Tady je příspěvek, ve kterém tu funkci oznámili: https://www.duolingo.com/comment/25615588/Upcoming-Feature-Skill-Levels

V té době mluvili o testování jen na Androidu, nevím, jestli už pokročili dál. Každopádně neočekávám, že by to dali existujícím uživatelům k dispozici dřív než po důkladném otestování, v podstatě všechny novinky testují nejdřív na části nováčků.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

No to zní úplně skvěle! Úplně přesně to, co potřebujeme. Škoda, že to vypadá, že zatím asi nepokročili a je to jen pro Android. Ten nemám rád, ale s klávesnicí a velkým displejem je použitelný. Na druhou stranu je dobré, že to plánují i pro stávající uživatele a pro všechny platformy. Pochopil jsem to tak, že by to snad mohlo být během března, snad tohoto roku. To by bylo super!


https://www.duolingo.com/profile/svrsheque

zkuste třeba sledovat reddit:

zřejmě tedy iOS a android. a android se dá emulovat.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Skvělé, iOS už zjevně pustili také. Tak snad web je otázka dnů. OK, díky za super odkaz. Hezký den!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Potvrzuji, na Androidu to chodí, a skutečně pouze pro nové uživatele. Bohužel, to prostředí a uživatelské rozhraní mi vůbec nevyhovuje, a příliš si nedovedu představit, že by mohlo vyhovovat komukoliv, kdo již používal webovou aplikaci. Myslím, Android apka jí nesahá ani po kolena. Je toho více, ale úplně nechápu, proč při použití klávesnice alespoň ENTER nefunguje jako klik na tlačítko dále. Také se mi nepodařilo zprovoznit hlasový vstup a to sestavování vět oťukáváním slov si nemyslím, že je ideální metoda. Bez klávesnice ale chápu, že jiná přijatelná možnost není (tedy kromě hlasového vstupu).

Vím, že Duolingo chce zachovat vzájemnou soutěžeschopnost uživatelů a tedy stejné podmínky pro všechny na každé platformě. Ale, má-li se zavedení funkce Skill Levels pro stávající uživatele (a potom také pro web aplikaci) odkládat jen kvůli tomu, že chtějí dlouhou dobu testovat, zda to nebude část uživatelů odrazovat, co si myslíte o tom, navrhnout jim, ať to nechají na každém uživateli a přidají tu volbu Crown system ON/OFF do nastavení účtu?


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Hurrrááááá! Už to běží i na webu! Super! Zatím jen pro nové uživatele, ale už mám celý strom i na něm, takže BOMBA ! Možná, i do budoucna, by bylo fajn umožnit v nastavení všem uživatelům volbu např.: "Účastnit se testování nových funkcí". Nebo tak něco.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Tak má to jednu poměrně zásadní mušku - z tlačítka POSÍLIT DOVEDNOSTI se stalo OPAKOVÁNÍ a zdá se, že pomocí tohoto všeobecného OPAKOVÁNÍ se korunky nezvyšují a dokonce se snad ani nezvyšuje "Síla" jednotlivých lekcí (Síla možná jo, ale "Splněnost" pro dosažení další korunky ne). To je veliká škoda. Ale, třeba to ještě dořeší. Kdyby byl někdo schopen to navrhnout třeba v tom fóru (odkazy výše) , bylo by to fajn. Ale i bez toho je to dobré, akorát člověk musí všechno projít znovu po jednotlivých lekcích, což je celkem nuda.

Každopádně počítejte s tím, že instalací se vymaže (již není vidět) "Síla" jednotlivých lekcí. Možná s ní systém v režimu "OPAKOVÁNÍ" pracuje, ale již není zobrazena graficky.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Začala jsem procvičování lekce a když jsem skončila, všechno "zlato" bylo pryč! Zmizela slovíčka a nyní nevím, kterou lekci mám procvičit. Korunky s úrovněmi (kolik jich je?). Nejvyšší úroveň mám 3., jinak se na mém stromu hemží jedničky a dvojky (poněkud deprimující). Pro mne nepřehledné. Asi jde také o zvyk - jako když v supáči přeházejí zboží. Také zpočátku tápete. Ovšem při "odzlacených" lekcích jsem věděla, co zrovna opakuji, i když jsem klepla na "Posílení dovedností". A jelikož tápu v anglických časech, pomáhalo mi to v orientaci. Zatím mé první pocity (tak trochu zděšení).


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

V novém kabátě jsem probrala dvě lekce, respektive poprvé jsem klepla na "Opakování" a nic se nezabarvilo. Pak jsem klepla přímo na lekci a po skončení se kousíček "svatozáře" zbarvil. To, že se nic neděje (možná děje, ale já o tom nic nevím) při opakování, není vůbec povzbudivé. Navíc při opakování mne vrátil systém kamsi na začátek. Nejspíše jsem se nic nenaučila.


https://www.duolingo.com/profile/widle

Ještě bych tu měla tip na stránku duolingo.eu. Je to jenom neoficiální zdroj, který vyrobil někdo z fanoušků, tahá to volně dostupné informace z Duolinga, vyrábí z nich různé žebříčky a podobně. Ale taky se tam člověk může podívat na shrnutí svého pokroku (vždycky pro ten aktuální jazyk, na který je přepnutý), je to na adrese (například) https://duolingo.eu/widle/progress/ (zaměnit přezdívku v adrese za svoji). Dají se tam dovednosti srovnat například podle síly a podle toho si třeba vybrat, do čeho se pustit.

Doufám, že se Duolingo trochu zamyslí a nějaká podobná vodítka zabuduje přímo do systému, protože spoustě lidí to evidentně chybí.


https://www.duolingo.com/profile/danami48

Na odkaz jsem se podívala, je super. Díky za radu.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Díky Widle za tip, věděla jste, jak mne povzbudit. Navrch se mohu podívat, jak se daří mým oblíbencům...


https://www.duolingo.com/profile/Jenda-48

Widle, widle, díky za popíchnuti a nápovědu. Použil jsem svoje obě přezdivky, uviděl své hodnocení a hlavně se mi líbí odkazy do gramatiky, tam kde mám žluté i , myslím. Takže mi vlastně teď vadí, v Androidu OS 4.4.2, tablet 10' Lenovo Yoga, že se zablokuje otáčení zobrazené stránky, neb jediné možné zobrazení je na výšku, kdežto já tento tablet držím téměř vždy na šířku, na což je taky navržen. Tím se mi zmenší i dotyková klávesnice a držení je značně nepohodlné. To v předchozí verzi nebylo. A dávám lingot, s těmi žádný problém nemám


https://www.duolingo.com/profile/widle

Teď má člověk na výběr - buďto si dát opakování, ale pak se žádná lekce nenavyšuje, jen si člověk procvičí to, co podle Duolinga potřebuje připomenout nejvíc (čili co bylo dříve barevné).

Nebo si vybrat konkrétní dovednost a u té se pustit do lekcí a tím si ji povýšit na další korunku.

Souhlasím, že je to trochu nepřehledné, taky mám tyhle funkce teď nově a teprv si vyjasňuju, jak se k tomu postavím. Ale je mi sympatické, že si člověk může dotlačit lekce na vyšší obtížnost.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Ale zdá se, že u "Opakování" systém takto nefunguje, neb mi předkládá triviální věty z prvních lekcí jako "Ahoj", "Želva je zvíře." ap. Dnes jsem dala natřikrát jen opakování a objevily se i pokročilejší věty - naštěstí. Jak jsem se dozvěděla, maximální úroveň je 5. Poté již nebude možné lekci zopakovat? To by byla velká chyba. Kupříkladu opakování přislovcí nebude míti u mne pražádného konce...


https://www.duolingo.com/profile/widle

Ne, opakování bude k dispozici pořád. Kromě toho se na úrovni 5 odemkne procvičování na čas, které na nižších úrovních zmizelo.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Ani nevím, že tam nějaké bylo. No pro mne nijak moc přitažlivé, neb v presu mi přestává fungovat mozek... Možná by neškodil "a some little guide" pro novou verzi. Ovšem v ČJ.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

As je to jen takové zvolání do větru, však přivítala bych funkci opakovací, která by mi vyšplouchla v jednotlivých (neb celkově ze všech probraných) lekcích pouze cvičení "Opakujte anglickou větu" (tedy mikrofon) a "Napište, co slyšíte". Bylo by to moc milé od správců...


https://www.duolingo.com/profile/danami48

Ze zvědavosti jsem upgradovala na novou verzi, ale chybí mi u jednotlivých lekcí přehled použitých slovíček, což je docela škoda. Také mi není zcela jasné barevné rozlišení. Je v tom nějaký systém u barevného značení? Ve staré verzi byla např. červená - nutné opakovat, zelená - dobré atd. Možná by stálo za to, trochu jednotlivé funkce popsat. Děkuji.


https://www.duolingo.com/profile/widle

Žádná barevná pravidla ve staré verzi nebyla, pokud vím, každá dovednost má "svou" barvu, kterou buď má, nebo nemá.


https://www.duolingo.com/profile/danami48

Asi jsem se špatně vyjádřila, ale dovednost měnila barvu, podle toho, jak byla procvičena. Po splnění všech lekcí v jedné dovednosti pak byla zlatá. Ale jinak je Duolingo pro samouka skvělé.


https://www.duolingo.com/profile/BorecNakonec

Pravděpodobně máte na mysli tu "Sílu" v původním významu. Tak ta už bohužel fakt není vidět. Zdá se ale, že s ní systém v režimu "OPAKOVÁNÍ" pracuje (modré tlačítko vpravo s činkou). Bohužel ale, v tomto režimu není započítávána "Splněnost" pro posun na vyšší korunky. Takže, dovednosti, kde se již cítíte být jistá, je třeba zvolit ručně a splněním lekce se posunout na vyšší úroveň.

Přehled použitých slovíček, ten opravdu chybí. Bylo by fajn ho nějakým způsobem obnovit. Stačil by jednoduchý texťák. Velmi pomáhalo si ho občas prohlédnout a jen si během pár minut připomenout samostatná slovíčka.


https://www.duolingo.com/profile/Jenda-48

Ale včetně výslovnosti!!! Dal jsem 2 lingoty. Chyby typu čajdls= turtles a ducks jsou dogs jsou typové poslechové chyby, které mne vždy dostanou. To nezvládá ani Valentův audiovizuální A-Č elektronický slovník. Překládat TEXT dost často zvládneme ale rozdíly ve výslovnosti např. Have a Has (dost časté) zvládám díky pochopení gramatické stavby, nikoliv z výslovnosti. Ta je hrozná. Učíme se.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Záleží prý i na regionu. Nu když jsem kdysi v kurzu začínala s AJ, lektorka měla vždy oči v sloup, pokud někdo přišel s americkou výslovností (někde odposlouchanou). Tam jsme se učili cambridge AJ (údajně ta pravá, čistá).


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

:-) A já je vrátil, zaslouženě. Mě by zajímalo alespoň, úplný základ, jak je to s výslovností Have [hev] a Has [hes] . Jinde v AJ to slyším spíše jako v závorkách a tady občas spíše s "A". Tak nevím, jestli je to opravdu správně různě podle věty/situace a nebo jestli to je jen nepřesnost toho robůtka? A nebo je to jinak v US a UK ?


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

DaliborNovy: Odkaz na několik vět s použitím "have" a "has" s výslovností. https://www.helpforenglish.cz/article/2008031401-sloveso-have-3


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Filomena.Prvni: Díky, super odkaz. Tak to mnohem častěji vyslovují více jako "e" , než tady na Duolingu, ale systém jsem v tom nenašel. Jsou tam také příklady s jasným "a", hlavně ve spojení s "she" a v otázkách. Takže asi tak nějak, jak to prostě sedne.


https://www.duolingo.com/profile/Jirka_A

Na výslovnost používám youtube. Stačí zadat do vyhledávání Pronounce a požadované slovo. Např.: Pronounce turtle. Pronounce have atd...


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Jirko, díky, také dobrý tip. A ty lekce AJ s titulky jsou tam také super. Já se snažím pozorovat výslovnost u filmů s AJ titulky. Když nestíhám, nastavím si třeba rychlost přehrávání na 90 nebo i 80% . Ve VLC media playeru to jde bez ztráty kvality zvuku i obrazu. Věřím, že časem se dostanu na plnou rychlost ;-)

Jen jsem chtěl výše říct, že by bylo velkým přínosem, kdyby byla výslovnost rovnou po ruce v tom přehledu slovíček.


https://www.duolingo.com/profile/Radka21876

Vím, že to už někdo zmiňoval, ale za mě opravdu dost u nové verze Duolingo chybí přehled slovíček u jednotlivých lekcí a také možnost si jednotlivé lekce zopakovat několikrát a možnost volby přejít do další úrovně. Můžu posilovat dovednosti, ale to nějak není vončo:)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Když budete opakovat některou dovednost, vlastně opakujete jednotlivé lekce. Navíc se vám tím zvyšuje "splněnost" pro dosažení další korunky a přechod do další úrovně pro tu danou dovednost. To je myslím super.

Ale přehled slovíček, ten fakt hodně chybí. Možná by ho šlo doplnit pod tu "lupičku", která u některých dovedností je a kde je stručná teorie k dané dovednosti. Prosím, zkuste to někdo navrhnout v některé té diskuzi s vývojovým týmem a nebo, má-li třeba někdo z moderátorů kontakt na někoho výše. A také by bylo fajn, kdyby se i při OPAKOVÁNÍ správné odpovědi započítávaly do jednotlivých dovedností pro získání pokroku k dalším korunkám. Vím, že by to programově asi nebylo úplně triviální, určitě také náročnější na databázi, ale určitě by to šlo a udělalo by to nový systém výrazně přitažlivějším.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Krutibrko, ty svatozáře u lekcí se barví tempem šližním. Snažím se je zdolávat, ale vypadá to, že udolají mě. Dala bych více stupňů, by se výsledky zobrazovaly rychleji. Prostě, aby se nám, učícím se, naše snaha více graficky zobrazovala, a tak by byla větší a radostnější motivace. Přirozeně je dobře, že bylo přidáno více učiva, avšak motivace pro nás se hrubě podcenila.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Korunky ani nespočet nových verzí problém nevyřešily. Řešení už ale máme, zejména vhodné pro reverzní kurz (čeština z angličtiny):

https://forum.duolingo.com/comment/41960494

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.