1. Forum
  2. >
  3. Topic: Swahili
  4. >
  5. "Please brother wake-up!"

"Please brother wake-up!"

Translation:Tafadhali kaka amka!

March 31, 2018

4 Comments


https://www.duolingo.com/profile/Sandra160993

Why is 'Tafadhali amka kaka!' wrong?


https://www.duolingo.com/profile/alberto967501

apa pia kuna makosa. Kaka na ndugu hutumika sambamba. sioni kwa nini msikubali ndugu? "tafadhali ndugu amka/tafadhali kaka amka" is both correct. please check on that


https://www.duolingo.com/profile/AGreatUserName

I agree. Ndugu can also be a "relative" in general. The word's aren't exactly the same, but this course should be consistent and allow ndugu.

(Apa is hapa in standard Swahili.)


https://www.duolingo.com/profile/DavidCousins

Why is there a hyphen in wake-up?

Learn Swahili in just 5 minutes a day. For free.