1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Memrise kullananlar ne düşünü…

https://www.duolingo.com/profile/akilopanta

Memrise kullananlar ne düşünüyor?

Sizce duolingo mu daha iyi yoksa memrise mi?

August 4, 2018

13 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/esraates8

memrise daha çok kelime öğrenmeye faydalı oluyor, doğru cümle kurabilmek için ise duolingo vazgeçilmezim. ben daha çok kelime öğreenmek için memrise'ı kullanıyorum. her ikiside iyi uygulamalar


https://www.duolingo.com/profile/Haggra

Öyle bir sormuşsun ki başlıkta sanki "Memrise kullananlar ne düşünüyor, akıllarını mı kaçırmışlar?!" gibi düşündüm bir an. :-)


https://www.duolingo.com/profile/Retromolare

Ben yaklaşık 3 haftadır Memrise, Duolingo ve Busuu ile birlikte gidiyorum. Bir de arabada işe gidip gelirken Pimsleur Mp3 lerini diniliyorum. Hepsi birlikte çok faydalı oldular diyebilirim. Hepsinin de iyi ve kötü yanları var.

Memrise kelime öğretmek için birebir. Bir dili konuşmak için öyle ya da böyle kelimeleri öğrenmek lazım. Memrise tabiri caizse kafana soka soka öğretiyor. Uygun bir zaman sonra da tekrarlattırarak uzun dönemli hafızaya atılmasını sağlıyor. O açıdan iyi ama gramer ve cümle kurma noktasında çok zayıf. (Henüz Almanca 1 ve 2'yi bitirdim, onlar için konuşuyorum.)

Busuu ise daha çok bir dil kursu edası ile ele alıyor olayı. İşte bağlaçlar, soru şöyle sorulur falan diye dilbilgisi olarak zengin, ancak yine tek başına kesinlikle yeterli olmaz. Bence Duolingo'nun da Busuu'nun da ilerleyebilmesi ve başarılı olabilmesi için Memrise gibi bir kelime öğreten uygulama kullanılması gerek.

Duolingo ise bence ikisinin ortası. Yani biraz dilbilgisi de var, sık tekrar yaptırdığı için kelimeleri de öğretiyor ama Memrise kadar tekrarlama, tekrarlama unuturken tekrar karşına çıkarma gibi değil. Bence hepsi birlikte kullanıldığında oldukça başarılı. Diğer dil uygulamalarını da denemiştim ama şu anki kombinasyondan memnunum.


https://www.duolingo.com/profile/Ferhat2806

busuu ücretsiz mi acaba ?


https://www.duolingo.com/profile/ilviskigha

Memrise kursunun Britihs kısmının 7 levelini de bitirmiş birisi olarak söyleyebilirim ki, programın bana oldukça yararı dokundu. Henüz 5. seviyesinde girdiğim yökdil sınavından 56 civarında puan aldım ki, daha öncesinde ingilizce ile hiçbir münasebetim yoktu. Ancak şahsen şöyle bir sınırlılığı olduğunu belirtmek isterim. Vermiş oldukları kelimeler ve anlamları faydalı olsa da her kelimenin yeteri kadar anlamı verilmemiş. Bu sebeple bilmediğim bir kelimeyle karşılaşınca tureng sözlükten olası tüm anlamlarına bakarak zihnimde oturtuyordum.


https://www.duolingo.com/profile/kara.tahta

Mantıklı. Ayrıca kelimelere yanılmıyorsam ana dili olarak konuşanlara okuttukları için ses desteğiyle de kelimeyi duyabiliyorsun en azından. Ayrıca yeterli seviyeye geldiğiniz zaman tanımlara Cambridge Dictionary'den de bakmanızı tavsiye ederim. Diğer sözlüklerden de bakabilirsiniz ancak Cambridge'in tanımları daha "kolay" olduğundan iyi ısındırma olacaktır. Şahsen bilmediğim kelimelerin tanımlarına Cambridge Dictionary'den bakmanın bana çok yardımı dokundu.


https://www.duolingo.com/profile/Barkintorn

Ne kadar çok farklı kaynaktan faydalanırsanız o kadar bol pratik şansınız olur. Bol pratik başarı için en önemli yollardan biridir.


https://www.duolingo.com/profile/kara.tahta

Eğer Duolingo'da olmayan bir dile hafiften başlamak istiyorsan Memrise kesinlikle harika. İsteyen istediği gibi flaşkartlar hazırlayabildiğinden (kurs niteliği bile taşıyabilir) çok nadir dillere erişim sağlayabiliyorsun. Ayrıca Duolingo'da olan veya olmayan her dil için kelime hazneni arttırmak için de çok iyi. Hiç "ama metin içinde öğrenmiyorsun" diye nazlanmayın, salak değilsiniz, insan beyni her türlü koşulda öğrenecek kadar zekidir, yeter ki siz buna bir GERÇEK olarak inanın. İlla kelimeleri metin içinde öğrenmek istiyorsanız da "Clozemaster"ı öneririm. Aynı Duolingo gibi size cümleler veriyor siz de onları çeviriyorsunuz, ama kullanmanız için ilk önce dilin temelini bilmeniz gerekiyor, yani sıfırdan başlayanlar için uygun değil. Biraz daha geliştiğinizde kullanmak için mükemmel. Ben her koşulda Memrise'ı seviyorum, sayesinde Hintçe alfabeyi öğreniyorum çünkü. Size yabancı olan bir alfabeyi öğrenmek için kullanmak için de ideal.


https://www.duolingo.com/profile/Shodsor

Evet, beyniniz kelime-anlam ikilisini çok güzel "ezberler" ve bu şekilde ezberlenen kelimeler de sadece kısıtlı bir şekilde kullanılabilir. İddia ettiğiniz şey gerçeklikten çok uzak olmakla birlikte insanları yanlış yönlendirebilir. Bağlam, kelime öğrenirken çok önemlidir hatta bağlamı anlayacak kadar yetkinliğe sahipseniz esas kelimeyi zaten anlarsınız. Kelimeleri cümle içinde öğrenin ya da -başlangıç seviyesindeyseniz- direkt olarak cümle öğrenin.


https://www.duolingo.com/profile/Fetih268533

kelime ezberlemek ıcın iyi

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.