1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. Duolingo'ya Yardımcı Kaynaklar

https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Duolingo'ya Yardımcı Kaynaklar

Başlığı yanlış yazdığımı biliyorum, bunu bilerek yaptım. Çünkü birçok kişi Duo ile çalışırken yardımcı kaynak arıyor. Oysa Duo diğer kaynaklara yardımcı olabilir ancak. Burada öğrenme değil de pratik amaçlı çalışılırsa bence çok daha iyi olur.

Duolingo'da belli bir aşamadan sonra ilerleyemediğiniz zaman bazı bilgilerden yoksun olduğunuzu fark edersiniz. Bunu fark edemeyen arkadaşların hatayı Duolingo'da aradıklarını biliyorum. Halbuki duolingo her şeyi öğretmiyor (En azından şimdilik böyle. Umarım yakında çok daha iyi olur).

Aşağıda linklerini verdiğim kaynakların hepsini birden kullanmak bence doğru değil. Boş yere maymun iştahlılık yapmaya gerek yok. Belli yapıları öğrenmek için bir site, TV izlemek için bir kanal, speaking için bir radyo kanalı, okumak için birkaç hikaye ve sayfanın sonunda linklerini verdiğim sözlükler yeterli olacaktır.

Bu sayfa daha sonra tekrar tekrar güncellenecektir.

Umarım kaynaklar yardımcı olur.

Başarılar arkadaşlar!


<h1>YARDIMCI SİTELER</h1>

CENGİZ HOCA: Bu işi gönülden yapıyor. Sitesinde her türlü kaynak (radyo, tv, video dersler, e-kitaplar, filmler-kısa filmler, gerekli dökümanlar vs) var. Dolu dolu bir site! (Şahsi fikrim: Cengiz Hoca size yeter): Siteye gitmek için tıkla

ÖZKAN ÇELEN: Özkan hocamız da öğretmeyi seven biri. Sade ve güzel bir sitesi var. Neredeyse tüm derslerin videolu anlatımı var. (Yüz binlerce insan burada İngilizce öğrendi): Siteye gitmek için tıkla

"Bana videolu site verme, internetim limitli, limitimi kastırma benim!" diyenler için: Siteye gitmek için tıkla


<h1>RADYO:</h1>

BBC Radio 4 Extra: Çok yararlı bu, tavsiyemdir arkadaşlar; bence dinleyin. Hatta 'bence' değil, dinleyin işte!

Siteye gitmek için tıkla

NPR FM - (WASHINGTON): Bağlantısını verdiğim radyo 24 saat haber ve müzik yayını yapıyor. Çoğu zaman söyleşi yapılıyor. Speaking için yararı dokunur: Siteye gitmek için tıkla

Bu arada, 'speaking' demişken aklıma geldi: şu siteyi de günlük 15-20 dakika kadar kullanın. İyidir, hoştur, güzeldir, zevklidir... Siteye gitmek için tıkla


<h1>TV</h1>

abcNEWS: Siteye gitmek için tıkla

CNN: Siteye gitmek için tıkla


<h1>GAZETE</h1>

THE NEW YORK TIMES: Siteye gitmek için tıkla

theguardian: Siteye gitmek için tıkla

TODAY'S ZAMAN: Siteye gitmek için tıkla

BBC NEWS: İngiltere'den yayın yapıyor. Beğeniyorum: Siteye gitmek için tıkla

Bir tane de Türki'ye için vereyim. Hem Türkiye gündemini takip etmiş olursunuz hem reading yapmış olursunuz.

TurkishPress: Siteye gitmek için tıkla


<h1>HİKAYE</h1>

Aşağıda linkini vermiş olduğum sitede 365 adet 'kısa' hikaye var. Hangisini isterseniz okuyabilirsiniz. Hatta okuduğunuz satırları aynı anda dinleyebilirsiniz (yani reading yaparken listening de yapmış olursunuz, bu özelliği mutlaka kullanın). Eğer isterseniz hikayeleri kopyalayıp word dosyasına yapıştırabilir, hatta PDF formatına getirebilirsiniz. Bitmedi! Sitenin üst kısmında bulunan -mavi renkli- linklere tıklayarak günlük hayattan diyalogların bulunduğu bölümlere erişebilir, bunları okurken aynı zamanda yine üst kısımdaki 'play' butonuna tıklayarak okuduğunuz bölümleri dinleyebilirsiniz. Daha bitmedi! Yine sitenin üst kısmında bulunan 'Sentence Structure Writing Practice' bağlantısına tıklayarak cümle yapıları ile ilgili yazı çalışmaları yapabilirsiniz.

Bu sitede okuma, yazma ve dinleme çalışmalarınızı çok iyi bir şekilde yapabilirsiniz arkadaşlar. Hikayeler ve söyleşiler çok kısa zaten. Günde bir hikaye okuyup dinleyerek bir yılda 365 hikayenin tamamını bitirmiş olursunuz. Şiddetle tavsiyemdir!

Hikayelerin bulunduğu siteye gitmek için tıkla


<h1>SÖZLÜK</h1>

Tabii ki Sesli Sözlük!: Siteye gitmek için tıkla

"English-Turkish sözlük bana yetmez, sen iyisi mi bana English-English sözlük linki ver adamım; öğrenirken daha fazla öğrenmek istiyorum" diyenlere gelsin! Siteye gitmek için tıkla


GÜNCELLEME

<h1>KELİME ÖĞRENME</h1>

Evet, daha önce söylediğim gibi şu an bir güncelleme yapıyorum.

Yukarıda verdiğim kaynaklar arasında kelime çalışması yapılacak bir site yok. Bu yüzden bir kaynak daha eklemek istedim. Aşağıda bağlantısını verdiğim site, kelime öğretmekte başarılı. Aslında sitenin bir kısmı ücretli fakat ücretsiz olan kısmı 'kelime çalışması yapmak için' yeterli. Yalnız, öğrendiğiniz kelimeleri daha sonra tekrar etmezseniz ve cümle içinde kullanmazsanız unutursunuz. O yüzden eğer düzenli kullanmayacaksanız, tekrar etmeyecekseniz, öğrenilen kelimeleri cümle içinde kullanmayacaksanız (ki bu söylediklerimi zaten bu siteyi kullanmadan da yapmak zorundasınız) bence hiç zaman kaybetmeyin, boşverin siteyi miteyi. Ama "yok abi, ben tekrar da ederim, günlük belli bir vaktimi de ayırırım" falan diyorsanız buyurun site:

Siteye gitmek için tıkla

May 3, 2014

30 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Astroloth

Harika paylaşım olmuş. Teşekkürler. Lingot kesesini boca ettim. :)

Ben de bir site tavsiye etmek isterim; engVid. Bu sitede gönüllü öğretmenler çeşitli kategorilerde ücretsiz eğitim videoları sunuyorlar. Üst menüden "All Lessons" bağlantısına tıkladığınızda açılan sayfada tüm videoları listeleyebilirsiniz. Yine aynı sayfanın sol tarafında bulunan "English Lesson Finder" bölümünden filtreleme yapabilirsiniz. Daha güzel özelliklerinden biri de "Quiz" sistemi. İzlediğiniz video ile ilgili basit testler yapabiliyorsunuz. Siteyi çok detaylı inceleme fırsatım olmadı. Kalan bölümlerini de siz keşfedersiniz artık.


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Yorum, site tavsiyesi ve Lingotlar için çok teşekkür ederim Astro, gerçekten cömert davranmışsın :)

Tavsiye ettiğin site gerçekten harika. Ben de senin gibi çok fazla incelemedim fakat sayende keşfetmiş ve ilk videomu izlemiş oldum :) kullanıcılar beginner ya da elementary seviyesinden sonra kullanabilirler herhalde çünkü site ve videolar tamamen İngilizce. Tabii ki İngilizce olmasının avantajları da var. Mesela dersi dinlerken aynı zamanda speaking yapmış oluyoruz.

Bu siteyi çok beğendim. Müsait olduğum bir zamanda 'YARDIMCI SİTELER' kısmına ekleyeceğim. Zaten diğer verdiğim siteler Türkçe, bir tane de İngilizce olsun.

Yardımcı olduğun için teşekkürler Astro. Başka bir önerin olursa ve bunu paylaşırsan ben ve diğer arkadaşlar için iyi olur.

See you :)


https://www.duolingo.com/profile/bacio_

Çok faydalı bi paylaşım yapmışsınız, teşekkürler, emeğinize sağlık. kelime öğrenmek için sizin de tavsiye ettiğiniz wordtest eskiden çok kaliteli ve çoğu uygulaması ücretsizdi, harikaydı.. Ama şu an o bedava olan muhteşem özellikleri mazide kaldı ne yazık ki:(

Benden de bi ilave olarak http://www.voscreen.com gelsin. Kesinlikle tavsiye ederim bu siteyi. Çeşitli film, klip, çizgifilmlerden sahneler, ister altyazılı, ister altyazısız eğlenceli ögretici, hem de değişik aksanlarla da karşılaşma fırsatı yüksek.


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Yorum ve tavsiye için ben teşekkür ederim Tuğçe. Sağol.

wordtest yine de kullanmaya değer, diye düşünüyorum. Bahsettiğin o güzel özellikler evet, artık ücretli. Ama ücretsiz olan bölümlerden istifade edebiliriz yine de.

voscreen'i ben de sık sık kullanıyorum. Çok beğeniyorum. Paylaştığın iyi olmuş fakat yukarıda (RADYO) kısmında linkini paylaşmıştım. Şimdi "Radyo ile ne alaka?" diyebilirsin belki :) Orada da yazdığım gibi hazır speaking den söz açılmışken yazayım dedim :)


https://www.duolingo.com/profile/-FlappyBird-

Emek vermişsin kardeş çok teşekkürler ;


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

You are welcome Mahmut, sağol.


https://www.duolingo.com/profile/aoskdaosdkoas

here is your lingot


https://www.duolingo.com/profile/Mr.Utkan

Teşekkürler dostum, bir lingotda benden gelsin...


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Ben teşekkür ederim Çağrı, sağol.


https://www.duolingo.com/profile/m.aliunlu

Paylaşım için teşekkürler, çok güzel bir çalışma olmuş.


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Sağol maunlu. Daha sonra güncelleme yapılacak, takipte kal.


https://www.duolingo.com/profile/sevim14

ellerinize sağlık güzel olmuş


https://www.duolingo.com/profile/ccihat

Çok güzel bir derleme olmuş, teşekkür ediyorum.


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Ben teşekkür ederim Cihat


https://www.duolingo.com/profile/yekzeq

kaynak tavsiyesi arayanlar şuraya bakabilir. http://forum.donanimhaber.com/m_65324458/f_//tm.htm#65324458 ayrıca şurada işe yarayabilecek podcastler var. http://www.mbirgin.com/


https://www.duolingo.com/profile/Necip

Çok güzel olmuş teşekkürler. Merak ettim de konu açarken cümlelere link yerleştirme, yazı fontunu kalınlaştırma gibi şeyleri nasıl yapıyorsun?


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Sağol Necip.

Bir arkadaş şurada ayrıntılı bir şekilde açıklamış: https://www.duolingo.com/comment/2160060


https://www.duolingo.com/profile/Golfstream

Tamamını bitireyim yorumu öyle yapacam.Yinede söylemeden edemeyeceğim,genele baktığım zaman diğer paralı programlara bile nazaran gayet başarılı olmuş.Tebrikler.


https://www.duolingo.com/profile/farukkaya.54

hikaye error veriyor bir bilgin var mı ?


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Uyarın için teşekkür ederim Faruk. Ama iyi ki link bozulmuş çünkü çok daha iyi bir bağlantı paylaştım. Yararlı olması dileklerimle...


https://www.duolingo.com/profile/hobim

Ben de yararlı bir yardımcı site yazayım.deepenglish.com (Önceden paylaşılmış mı göremedim) Aşağıdaki linkte göreceğiniz gibi yavaş ve hızlı versiyonlarıyla çeşitli konuları takip edebiliyoruz.Hem dinleyip,hem de metin olarak izleyebilirsiniz. http://deepenglish.com/2014/02/satisfied-life-listening-fluency-92/


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Evet, yararlı bir site.


https://www.duolingo.com/profile/sevim14

evet güzelmiş


https://www.duolingo.com/profile/emredeniz07

teşekkürler güzel öneriler...


https://www.duolingo.com/profile/Sukru_Dasdemir

Teşekkürler Emre


https://www.duolingo.com/profile/VeysiKara

İngilizce Dilbilgisini İmece Usulü İle Bir Araya Getiriyoruz.

https://www.duolingo.com/comment/12700236


https://www.duolingo.com/profile/DemirB111

https://www.ingilizce-kelime.com/. Kelime öğrenmek için ideal. Oyunlar testler vs. var. Üyelik gerekmiyor.


https://www.duolingo.com/profile/I-am-aTurkicgirl

Çooooook teşekkür ederim paylaşımınız için.Çoooook faydalı

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.