https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Duolingo ve sonrası ne yapılmalı? Bir tavsiye!

Merhaba arkadaşlar,

Duolingo İngilizce ağacını tamamlamış bulunmaktayım. İtalyancanın da yarısını bitirmiş durumdayım. Bugün 88 günlük seriden sonra İngilizce sertifikamı 25 lingot karşılığı almış bulunuyorum .Darısı İtalyancanın başına :)

Öncelikle daha önce lisede ve üniversitede İngilizce için çalışmalarım oldu. Bir sene de Erasmus ile yurtdışı tecrübesi bu dilleri geliştirme şansı yarattı.

Kısaca Duolingo ne kattı?

-Sağlam bir dil çalışma programı ve her gün düzenli çalışacağım bir zaman dilimi için beni motive etti.

-Günlük konuma dilinde bir çok cümle telaffuz etmemi ve öğrenmemi sağladı.

-Ve Dilbilgisi için eksiklerimi tamamlamam için yol gösterdi.

Duolingo ile beraber yardımcı kaynak olarak kullandığım diğer programları yazıyorum. Bunların bir kısmı ücretli olabilir. Ama araştırmanızı tavsiye ederim. Her birini kullandım ve hala kullanıyorum. Hiçbiri gereksiz ve zaman kaybı değildir. Asla pişman olmazsınız.

BALANGIÇ VE ORTA DÜZEY(İLERİ SEVİYE ORTA DİYELİM) İÇİN KAYNAKLAR:

Kaynak 1: Yabla(www.yabla.com)

Her seviyenin ayrı videoları altyazıları ıle beraber mevcut. Şarkılar, günlük konuşma için hazırlanmış metinler, filmlerden alıntılar, ve yabla ekibinin hazırlamış olduğu mini kurslar. Bu sitenin en önemli özelliği sözlük uygulamasının da izlediğiniz ekranın sağ köşesinde olması. Videoyu durdurup hemen kelimenin anlamına bakıp devam edebiliyorsunuz. Kesinlikle muhteşem bir uygulama! Uzun süre oturup altyazılı film izlemek istemiyorsanız, kesinlikle önerilir! Herkes altyazılı film izleyin diyor ama temel düzey dili olanlar buna pek yanaşmaz. O yüzden bu tam size göre!

Kaynak 2: Busuu Ipad Uygulaması

Busuu nun web tasarımını ok beğenmesem de I pad uygulaması kesinlikle çok yararlı. Ucretli ama size yardımcı olacak insanları olması ve onlarlar sürekli iletişim halinde olmanız güzel.

Kaynak 3: Lanquick

Bakın bu ücretsiz, ve çok pratik ve eğlenceli bir uygulama. Andorid market ,İpad uygulamaları ve web uygulaması da var. Özellikle telefonda bo zamanlarınızda bakabilirsiniz. Ben Italyancasına bakıyorum. Sizi bir adım öne taşıyacak seviyeniz ne olursa olsun!

Kaynak 4: Speaking Pal

Bunun Android, Ipad uygulamaları mevcut. Web tasarımı de gayet şık. Hayatımda çalışırken eğlendiğim nadir uygulamalardan. Günlük konuşmalar var. Karşınızdaki sizle konuşuyor videodan, sonra sizin vermeniz gereken cevabı hatırlatıp telefuz etmenizi istiyor. Speaking i bu kadar gelişmiş hiçbir uygulama görmedim. Ucretsiz birkaç alışma yapıp kesinlikle göz atmalısınızç

Kaynak 5: Rosetta Stone

Bunun İtalyanca programını almıştım İzmir'den. Çok severek her gün duolingo ile beraber en az yarım saatimi ayırdığım, hem grammer, hem listening hem speaking için çok yararlı. Biraz fazla tekrar olması sıksa da, resmen kafanıza vura vura bak bu kelime bu diye ezberletiyor. 5 seviyeden oluşuyor ama bitirmesi en az 6 ayı bulabilir.

Kaynak 6: Tell me more

Rosetta Stone ile çok kıyaslanan ama ona göre daha zor bir program. Orta düzey diliniz olması halinde çok yararlı olailecek, dünyada almadığı ödül kalmayan tartımasız en iyi interaktif dil programı.

Kaynak 7: HelloTalk

Burda anadilinizi ve öğrenmek istediğiniz dili yazıyorsunuz. Sizi online olarak biri ile eşleştiriyor. Sesli mesaj atma şansızınız da var. Ipad, Android uygulaması da var ve tamamen ücretsiz. İyi arkadalar bulabilirsiniz. Örneğin ben bir İtalyana İngilizce o da bana İtalyanca öğretiyor:) Bu program size birçok dil öğrenmek isteyen yabancıya ulaşmanızı sağlayacak..

iLERİ SEVİYE İÇİN KAYNAKLAR:

Kaynak 1: Voa English, Voice of America

Ipad uygulamasını kullandığım ücretsiz, birçok seminer, bilimsel aktivite, Skype dan online yapılmı olan konuşmaları size sunuyor.

Kaynak 2: The Talks (Orta seviye için de önerilir)

Ünlü ve tanınmış kişilerle yapılan röportajlar mevcut. Kesinlikle bakmalısınız.

SON OLARAK:

Bunlar sadece tavsiye.. Dil ciddi emek isteyen bir süreç. Vazgeçmemeniz gereken ve sürekli tekrar isteyen bir alan! Ama eğlenceli hala getirirseniz bunu farkında olmadan geliştirmek sizin elinizde! Ve tabiki çalıştığınız dilde hikaye kitapları alın, gazete veya dergi okuyun. İnternet dil öğrenmek için bir kitap kadar yararlı olamaz! Sizi motive eder, ama kitap farklıdır!

İyi çalımalar..

May 4, 2014

49 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Esenkaya20

Öncelikle tavsiyelerin için çok teşekkürler arkadaşım senin konun üzerinden bir fikir sunayım bari :) Arkadaşlar Emrahbulduk arkadaşımızın önerdiği Hello Talk uygulamasını Android için indirdim ve fena değil bir nevi chat programı, ben derim ki buradaki kullanıcılar olarak aynı kullanıcı adıyla bu programa üye olalım ve oradan sadece ingilizce olarak mesajlaşmaya çalışalım. hem egzersiz yapmış oluruz hemde ileri seviye bilenlerin kurmuş oldukları karışık çümlelere çalışmış oluruz

May 5, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Merhaba Esen, Rica ederim. Umarım az da olsa bir yararı olmuştur yazdıklarımın. Dediğin fikre katılıyorum, eğer ki çok kişi bunu kabul ederse çok yararlı olabilir! HelloTalk ile ilgili eklemek istediğim, Genel anlamda dil konuşmak veya öğrenmek isteyenlerin çoğunlukta olduğu bir program. Bu promramdan yarar sağlamanın en iyi yöntemi, Skype ile beraber kullanmak. Şöyle ki, iyi arkadaşlar edinip, skype de ekleyin. Akşamları bir yarım saat da olsa birlikte speaking egzersizi yapın, gibi... Ben bu programı böyle kullanarak çok verim aldım.

May 5, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Esenkaya20

Kitap hakkında bi ön bilgi verebilir misiniz? mesela içerik tamamen ingilizce mi? bir de extra cd'de ne var

May 17, 2014

https://www.duolingo.com/profile/ssddrar

kitap ingilizce anlatımlı B1 ve B2 düzeyinde cd de alıştırmaları var buradan kitabın ve diğer seviyelerde ki kitapların tanıtımına bakabilirsin. http://www.cambridge.org/us/cambridgeenglish/catalog/grammar-vocabulary-and-pronunciation/english-grammar-use-4th-edition/ diğer bir kitap bu A2 düzeyinde http://faculty.ksu.edu.sa/27261/English%20Learning%20Software/Cambridge%20University%20Press%20-%20English%20Vocabulary%20in%20Use%20(Elementary).pdf

May 18, 2014

https://www.duolingo.com/profile/BilgehanEr

Yorum yazarak konu yukarı taşınabiliyor mu emin değilim, insanlar bu önerileri görmeli. Teşekkürler önclikle. Ben de bir tavsiye vereyim kitap okuma hakkında, eğer roman okuyacak kadar iyi değilse İngilizceniz tasvirleri çizim olan çizgi roman okumayı deneyebilirsiniz. Marvel, DC Comics vs. malum ortamlardan elektronik formatını edinebilirsiniz(araştırıp satın da alabilirsiniz, e-book halini google play books'tan bulabilirsiniz.)

December 22, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Mr.Utkan

Tebrikler ve tavsiyeler için teşekkürler Emrah...

May 4, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Ben Teşekkür ederim Utkan.

May 4, 2014

https://www.duolingo.com/profile/nsbkara

thanks (teşekkürler)

January 5, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Necip

Tebrikler ve teşekkürler :) konuyu takibe aldım ağacı bitirince bakacağım.

May 4, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Iyı calısmalar Necip, İyi Çalımalar

May 5, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Eminco

teşekkürler bilgi için

May 5, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Rica ederim. İyi Çalışmalar

May 5, 2014

https://www.duolingo.com/profile/fatihbulut1

emeğine sağlık

May 5, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Sağol Fatih İyi Çalışmalar

May 5, 2014

https://www.duolingo.com/profile/hobim

Bilgiler için teşekkürler, kaydediyorum. Duolingo'da biraz ilerledikten sonra denemem gerek.

May 5, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Umarım yararlı olur, iyiçalışmalar

May 5, 2014

https://www.duolingo.com/profile/e.fiski

negzel yazmış lan adam. helal olsun. işalla italyancan da ilerler, ispanyolca fransızca derken alır yürürsün :) al sana 2 lingot... düzeltme: 1 lingot vermişim :)))

May 8, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Teşekkürler

May 10, 2014

https://www.duolingo.com/profile/cerkeserdar

Teşekkür ederim böyle bitirenleri gördükçe heyecanlanıyorum :-) bir an önce bnde bitirmek istiyorum. Ben de kitap okumaya çalışıyorum level 1den başladım bilmediğim kelimeleri öğreniyorum ve kelime haznem genişliyor :-)

May 9, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

İyi çalışmalar

May 10, 2014

https://www.duolingo.com/profile/kerem.ispa

on numara beş yıldız olmuş kanka, işe yarayacağından hiç şüphem yok, teşekkür ederim.

May 10, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

İyi çalışmalar, teşekkür ederim.

May 10, 2014

https://www.duolingo.com/profile/seabird1

Önerilerin ve emeğin için çok teşekkürler!..Bazılarını biliyordum ama bu açıklamalar süper olmuş!

May 12, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Teşekkür ederim

May 12, 2014

https://www.duolingo.com/profile/seabird1

Tekrar merhaba !..biraz önce yabalar nın sitesine baktım .çok güzel her kelimeyi durdurup bakabiliyorsun .acaba eş zamanlı hem İngilizce hem Türkçe altyazı desteği var mı??

May 12, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

merhaba, ne yazık ki tamaen türkçe altyazı desteği yok. Ama türkçe sözlük desteği mevcut. Bir de programın altı aylık veyaz yıllık cüzzi bir ücreti mevcut. TED ve Voa English-the American Voice programlarına da bakmanı öneririm. Hem ücretsiz hem de kaliteli.

May 12, 2014

https://www.duolingo.com/profile/seabird1

Teşekkür ederim her ikiside mevcut!belki biliyorsundur ama birde Tedict diye bir uygulama var mükemmel!Ted conferanslarını indirip konuşmalar ile ilgili egzersizler yaparak mükemmel bir şekilde pekiştiriyorsun!ıpad,ve android uygulamalarıda mevcut ...şiddetle tavsiye olunur!..birde Lanquick ücretsiz demişsin üstadım ancak ıpad uygulaması 45.99. :((

May 12, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

Tedict i hemen ekledim ! Gerçekten çok güzel. Lanquick in İtalyancasını Ipad da kullanıyorum ve ücretsiz. Bir yanlışın olabilir mi? İngilizcesi için de demin android market ten kontrol ettim o da ücretsiz. Sonra dan mı acaba ücretli oldu ? Kullanalı da çok olmuyor Lanquick i..

May 12, 2014

https://www.duolingo.com/profile/seabird1

Tekrar baktım !maalesef 45.99TL ve Diğer dillerde yok app storda belki ben yanlış bskıyorumdur.Bu arada ıos uygulamaları paralı oluyor çoğu zaman android ise genelde ücretsiz!evet şimdi telden baktım tel.galaxy .dolayısı ile android .baktım yanılmamışım orada ücretsiz indirdim.ama tablette sadece tekdil var ve 45.99

May 12, 2014

https://www.duolingo.com/profile/ccihat

Tavsiyeler için teşekkürler.

June 1, 2014

https://www.duolingo.com/profile/WildeDance

İyi Çalışmalar

June 7, 2014

https://www.duolingo.com/profile/ugurgumus1

Değerli paylaşımın için teşekkürler, gerçekten faydalı bir yazı olmuş....

June 17, 2014

https://www.duolingo.com/profile/omermertkaya

hocam sertifika aldım demişsiniz. ben sitede yeniyim de; İngilizce kursunu tamamen bitirdiğimizde 25 lingot karşılığı sertifika mı alabiliyoruz?

July 3, 2014

https://www.duolingo.com/profile/ecem97

arkadaşlar ben seneye lys-5 giricem bana internetten okumam için önerebileceğiniz site veya tensler için önereceğiniz bi site var mı? veya kelimeler içinde olabilir :)))))

July 15, 2014

https://www.duolingo.com/profile/McDors

TEŞEKKÜRLER, DOĞRU TESPİTLER

August 16, 2014

https://www.duolingo.com/profile/hobim

Bir penfriend edinmek de düşünülebilir.Hem değişik kültürleri tanımak, hem dili geliştirmek,üstelik sıkılmadan.Bu siteye bakabilirsiniz.http://www.interpals.net/language_exchange.php

August 16, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Mystery_o.O

Bence youtube'dan yabancıların oyun oynarken çektikleri videoları ya da bol konuşma olan videoları izleyin. Mesela "Jerma", adam eğlenceli şiddetle tavsiye ederim anlarım diyosanız :T

March 21, 2015

https://www.duolingo.com/profile/memo44414

Süper öneriler. Adeta beni motive ettiniz.

March 22, 2015

https://www.duolingo.com/profile/Ilyas12b

thanks mate for your text

June 23, 2015

https://www.duolingo.com/profile/_bbecky_

teşekkür ederim

March 26, 2016

https://www.duolingo.com/profile/Mr.Gazoz

Ben kendim de eğlence olsun diye başladım ve 1 ay içind neredeyse bitirmek üzereyim. Yetişkinler ve kendini bilenler için tavsiye edebilirim. Ancak kalıpların ve sistemin yazdıkları bazen yenilir yutulur değil ve neye hizmet ettiğini anlayabiliyorum. "O ölmek zorunda" "Sen inanır mısın" "hepimiz kadına dönüştük" sürekli ve her chapter devam ediyor. İlluminati uygulamalarına takılmayacak ve küçük beyinlerin yarı hipnoz olmayacağına inandığınız yaştaki yetişkinlerin; hatırlama ve pratik yapması için uygun gibi.. Bir de sıfırdan dili alıp öğrettiğine inanmıyorum mutlaka temeliniz olmalı. Demedi demeyin...

August 21, 2016

https://www.duolingo.com/profile/salihasevv

duolingo da ilerlemek ücretlimi peki seviyeler nasıl açılıyor ?

July 14, 2017

https://www.duolingo.com/profile/ErsinKaya15

Duolingo'yu bitirince bir de Türkçe öğren seçeneğine tıklayarak şu işi tersten de yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Aranızda deneyen var mı?

May 6, 2018

https://www.duolingo.com/profile/Fr0stedFr0st

Eskiden kullandığım hesabımda yapmıştım. İşe yarıyor. Keşke şifresini hatırlasamda kaldığım yerden devam etsem...

May 18, 2018

https://www.duolingo.com/profile/namikozturk

Wildedance, önerileriniz için çok teşekkür ederim. Vakit ayırıp detaylıca izah ettiğiniz için de. Sizden ricam; başlangıç seviyesinde dinleme için alıştırmaların olduğu bir program önerir misiniz? Amacım bu alıştırmaları mp3 formatında flashbelleğe aktarıp, her gün araçla giderken dinlemek. Teşekkür ederim

June 10, 2018

https://www.duolingo.com/profile/serhathaliloglu

teşekkürler <3

July 16, 2018
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.