"We will leave our town tomorrow."

Translation:Tutatoka mjini kwetu kesho.

September 24, 2018

2 Comments


https://www.duolingo.com/vitoreiji

What is wrong with tutaondoka mji wetu kesho?

September 24, 2018

https://www.duolingo.com/AGreatUserName

-ondoka and -toka almost always take a location phrase rather than an object.

You could say Tutaondoka katika mji wetu ... or using another word instead of katika (such as kwenye or ndani ya) but I don't think it's really correct to just have mji wetu without turning it into a locational phrase.

September 24, 2018
Learn Swahili in just 5 minutes a day. For free.