1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. İngilizce Nasıl Öğrenilir Sor…

https://www.duolingo.com/profile/Emre776717

İngilizce Nasıl Öğrenilir Sorusunun Cevabı Burada

Merhabalar, tartışma bölümünde açılan konuları okurken farkettim ki burada vakit geçirenler oldukça hırslı fakat nasıl çalışılması gerektiğini ve bir dilin nasıl öğrenilmesi gerektiğini bilmiyor. Bu konularda size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle, bir dil öğrenmek için o dilin kültürünü tanımaya başlamanız gerekiyor. Bu yüzden öğrenmek istediğiniz dilin kültürünü öğrenmeye başlamalısınız. Örneğin, "Britanya", "İngiltere" veya "Birleşik Krallık" arasındaki farkları bilmeden, veya dünyada hangi ülkelerin İngilizce konuştuğunu bilmeden dil öğrenmeye çalışmak bence çok doğru bir girişim değil. Nasıl mı öğreneceğiz? 2 farklı şekilde ilerleyebiliriz.

1-Sıkıcı Yöntem Eğer bütçeniz uygunsa hemen gidip Amerikan Kültür veya British Town gibi öğrenmek istediğiniz dili kültürel özellikleriyle birlikte öğreten bir İngilizce kursuna başlayabilir, veya size almanız gerekenleri verebilecek bir İngilizce öğretmeninden özel ders alabilirsiniz. Eğer bütçeniz bunun için yeterli değilse ve yine de bir an önce ilerlemek istiyorsanız size tavsiyem gidin ve bir Türkçe anlatımlı İngilizce çalışma kitabı alın. (Hani bu tamamen yazı olanlardan değil de biraz yazı biraz resim biraz alıştırma olanlardan) Fakat dikkat etmeniz gereken nokta, kitabın kültüre ait içeriklerle dolu olması gerek. Bu öğrenme şekli eğer hakkını verirseniz hızlı, sağlam temelli fakat pekiştirilmediği takdirde unutulması kolaydır.

2-Eğlenceli Yöntem Bu öğrenme şekli 1. yönteme göre daha yavaş, kısa vadede nispeten daha az etkili fakat uzun vadede oldukça kalıcı olan bir yöntemdir. Eğer bütçeniz uygunsa hemen tek başınıza bir Avrupa ülkesine ve hatta imkanınız varsa İngilizce konuşulan bir ülkeye bir süre yaşamaya gidin. Bunun için Avrupa Birliği Komisyonu'nun birçok programı var. Örneğin Avrupa Gönüllülük Hizmeti ile bir Avrupa ülkesine gidebilir ve belli bir süre orada yaşayabilirsiniz. Bu program size kalacak yer ve yemek sağlamakla birlikte sizden sosyal sorumluluk kapsamında işler yapmanızı istiyor. Bir diğer program üniversiteler arası öğrenci değişim programlarından Erasmus. Erasmus ile bölümünüzün anlaşmalı olduğu bir üniversitede 6 aydan 12 aya kadar yurtdışında okuyabiliyorsunuz. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte aylık 500€'ya kadar burs da alabilirsiniz. Bu tip programları araştırabilirsiniz. Peki ya bu tip imkanlarınız yoksa ne yapacaksınız? Boş zamanlarınızda, pek anlamasanız bile yüksek sesle, telaffuzuna dikkat ederek kitap okuyabilirsiniz. Ayrıca dizi ve filmleri yüksek sesle izlemeniz gerçekten çok önemli. İngilizce altyazılı izlediğiniz bir filmi veya diziyi daha sonra bir de altyazısız izlemeniz çok yararlı olacaktır. Sürekli olarak öğrendiğiniz kelimelerle saçma veya basit bile olsa cümle kurmaya çalışın. Günlük hayatta durumlara verdiğiniz tepkileri İngilizce olarak vermeye çalışın. Örneğin: Off şimdi napcam??? demek yerine Pff, what am I going to do now??? diyebilirsiniz yani bir nevi iç sesimizi İngilizce'ye çevireceğiz. Kullandığınız cihazların dilini İngilizce yapmak bazı teknik kelimeleri öğrenmenize yardımcı olacaktır. Aylık olarak çıkan İngilizce haber dergilerinden satın alıp o ay bitinceye kadar içindeki bilmediğiniz tüm kelimeleri öğrenebilirsiniz. Başlarda dergiyi tamamen bitirmek 25-30 gününüzü alabilir fakat sonraları 3-4 güne kadar düşecektir. Daha bir çok yöntem sayabilirim ama yoruldum :)

Buradan sonra varsa sorularınızı yanıtlmaya çalışayım. Kolay gelsin ^^

October 5, 2018

13 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Velikaraki

GERÇEKTEN DİL Mİ ÖĞRENİYORUZ YOKSA KENDİMİZİ Mİ OYALIYORUZ.PEKİ NE YAPMAMIZ GEREKİYOR? Artık internetten bütün nimetler ayaklarınıza kadar geliyor olması büyük bir avantaj. Bizde yabancı dil öğrenme konusunda sorun nedir biliyor musunuz? direkt gramerden başlamamızdan kaynaklanıyor. Neden mi dersiniz? izah edeyim: bebek annesinden gramerle dogmuyor, annesinden dinliyor dinliyor, agu magu demeye başlıyor. daha sonra çatpat konuşmaya başlıyor, çevresini keşfetmeye başlıyor. çevresindeki her şeyi soruyor. Bebek yavaş yavaş artıra artıra ilerliyor. Gramer bunun neresinde taki okula başlayınca grameri o zaman öğrenmeye başlıyor. Peki gramer bilmeyen dili konuşamaz mı? evet konuşabiliyor , ispatı bebekler. Ben Amerika'ya üç defa gittim en son geçen yıl Florida bölgesinde bir okulda 35 gün dil ve liderlik üzerine dersler aldım. Dil hocamın bana ısrarla söylediği şu oldu, sende kulak tembelliği var, sürekli dinleme yapman lazım diye vurguladı. Ben orada seviye tespiti sınavına girdim riding de level 5 ama listining de level 4 çıktı. Biz Türklerde dinleme yani kulak tembelliği var. Günde 5 defa 10 dk.lık BBC FOR EXTRA dinlememiz gerekiyor. Ayrıca bildiğimiz grameri artırarak konuşmamız gerekiyor. değilse hep gramer hep gramer bize dil konusunda bi şey katmaz. Birde bildiğimiz çalışma yöntemi tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Kültürü anlamadan dil anlaşılmaz. Bu konuda benden bilgi almak isteyen, karamsarlığa kapılan smmmvk@windowslive.com adresine mail atabilir.


https://www.duolingo.com/profile/forumgmail

Benim kesinlikle tavsiye ettiğim etkili İngilizce öğrenme methodu blog yazmak .Blog yazmak diyorum çünki en iyi öğrenme methodu öğretmektir ayrıca yazılarınızı başka insanlar okudukca motivasyon oluyor birbirinizle yardımlaşıyorsunuz.Ben blog yazmaya başladığımdan bügüne kendimde ki gelişimi izliyorum resmen şuan her essay türünde yazı yazıyorum ve ilk esseyimle son esseyim arasında fark gözle görülür.Kesinlikle sizede tavsiye ederim. Eğer bloguma göz atmak isterseniz : https://lifeguardfish.blogspot.com


https://www.duolingo.com/profile/kafkadev

tebrikler, fikrinize katılıyorum.


https://www.duolingo.com/profile/Ayhanimek1

İngilizce dergilerden tavsiye ettikleriniz var mı?


https://www.duolingo.com/profile/Emre776717

Eskiden BBC'nin dergileri oluyordu. Şu an bildiğim kadarıyla "TIME" her hafta alabileceğiniz bir haber dergisi ve oldukça yararlı olacağını düşünüyorum. Bilmediğiniz bütün kelimeleri bir kenara yazıp sonrasında o kelimelerle cümleler kurmak çok yararlı olacaktır.


https://www.duolingo.com/profile/AeeeA

I watch film for speak english very good


https://www.duolingo.com/profile/OsmanOktay1

türkçe biliyonmu


https://www.duolingo.com/profile/Emre776717

Hello, that's good to hear but you have a few tiny mistakes in your sentence. I assume that you wanted to say " I watch movies to improve my English speaking skills. " and that's a great method. Please try to watch them with English subtitles and listen the conversations carefully. Then you can also try to rehearse to improve your accent. Good luck!


https://www.duolingo.com/profile/secretsuperstarm

teşekkür ederim hocam.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.