https://www.duolingo.com/YalcinHaru

İngilizce Öğrenmek İçin Kendi Metodum ve Türkiye de İngilizce Öğrenmek

Duolingo yapmış olduğu hizmetle aslında yeni bir şey öğretmekten öte hazır olanı hatırlamanıza yardımcı oluyor. Aslında doğru bir hizmet ama sıfırdan öğrenen biri için konular askıda kalıyor. Benim 2 yıldır nasıl bir emek verdiğimi anlatacağım arkadaşlar.Belki bazı arkadaşlar üzerinde işe yarar. Öncelikle aynı metodu değil size uygun metodu nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

1- Öncelikle kendinizde bir hırs edinmelisiniz. Sizi destekleyecek bir güç olmalı. 2-Bundan sonra halen hiç bir kaynak edinmeden önce Türkçe çalışın.Zamanlar, sıfatlar,zarflar, cümle yapıları vs. bunları öğrenin.Bunlar en fazla 2 gününüzü alır. 3-Kaynak edinme. Nerden başlamalıyım konusunun temeli. Her dilde 5 yetenek var arkadaşlar. Okuma,yazma,dinleme,konuşma ve dil bilgisi. Dil bilgisi için sağlam bir kitap bulabilirsiniz 100 TL dan daha ucuz.Diğer 4 yetenek aynı anda gelişir, birine ağırlık verip diğerini boşvermeyin. 4-Ben 3500 ingilizce kelime indirdim netten . Kendi kelime defterime yazdım bu 3500 kelimeyi.Tek tek ingilizce türkçe sözlükten anlamlarını ( isim-fiil-sıfat vs. ) çevirdim. 3- 5 kez üzerinden ezberlemeye çalıştım. 5-Dilbilgisi kitabı aldım. İçindekileri açtım bir gün zaman ,ertesi gün sıfatlar, ertesi gün cümle yapıları,ertesi gün yine zamanlar,ertesi gün başka bir bölüm çalıştım.Karışık çalıştım yani. Dinleme için youtube gibi bir kaynak var.Açın seviyenize göre dinleyim.Hiç birşey anlamayın yine dinleyin.Youtube english stories yazın(level 1 den başlayın) hikayeleri dinleyin. Sabah 15 dk. kanada-amerika-ingiltere-avustralya radyo kanalında dialog dinleyin ( müzik değil müzik anlaşılmaz ilk başta.). İngilizce okuma kitabı alın (ingilizce roman değil -O-K-U-M-A kitabı ).Okuyun bilmediğiniz kelimeleri öğrenin ama İngilizce-İngilizce Sözlük kullanın.Ne bulursunuz okuyun internette. Yazma için ne yapabilirim demeyin.Bunun için en iyi çözüm çeviridir. İnternetten bulabilirsiniz basit cümlelerden başlayarak çeviri çalışması yapın emin olun yazmanıza çok büyük etki eder.Sonra siz oturun yazın birşeyler karalayın hayatınızı yazın,ağaçları yazın, köyünüzü anlatın, avm den aldığınız ayakkabıyı anlatın.Bakın hem kelime öğrenmek hem zihin açmak için yazın. Konuşma işini asla mı asla bir Türk ile konuşarak öğrenemezsiniz. Yabancı arkadaş edinin. Onla konuşmaya çalışın. Hey bro... deyin ağzınızdan çıksın utanmayın kasmayın. yabancı gördünüz mü yapışın yakasına. nerelisin falan derken yürür zaten muhabbet.Şu var ne kadar dinlerseniz o kadar rahat konusursunuz. Akşamları kendi kendinize konuşun dil bir kırılsın. Dilbilgisine dönersek sınava girmeyecekseniz gramer dediğimiz şey çok kolay.Zorlanmadan öğrenirsiniz.Herşeyi öğrenecem diye de bir şey yok.İngiltere kraliyet ailesi bile biz Türkler kadar ingilizce gramer bilmiyordur.Grameri öğrenin ama herşeyi bilecem diye takılmayın. 6-Aslamı asla pes etmeyin. Pes ettiğiniz an olay biter. Emek vermeden asla öğrenemezsiniz. Okuma kitabı, ingilizce kelime, ingilizce hikaye vs. pdf formatında isteyen olursa bana yazın.Ben elimdekileri gönderirim.

1 ay önce

3 Yorum

https://www.duolingo.com/musa295155

Sizin şu anki seviyeniz nedir. 2 yılda hangi aşamaya geldiniz. Rahatlıkla konuşabiliyor musunuz. Ben de şu anda sizin yönteme benzer bir yöntem izliyorum. Günlük 30 dk Memrise programından kelime ezberliyorum, 30 dk Duolingo çalışıyorum. Yarım saat İngilizce alt yazılı dizi izliyorum. 20 dk'da Udemy'den satın aldığım bir Gramer dersi izliyorum. Toplamda 2 saate yakın ingilizce ile irtibat kuruyorum. Kendi kendime aklıma gelen cümleleri ingilizceye çevirmeye çalışıyorum. Sizce izlediğim yol mantıklı mı ? Şimdiden teşekkürler.

1 ay önce

https://www.duolingo.com/YalcinHaru

Ben sıfırdan alıp C1 seviyesine kadar çıkardım. Konuşma Level olarak daha düşük. A1-A2-B1-B2-C1-C2. Şöyle söylemek gerekirse Sıfırdan başlayıp B2 seviyesine daha rahat götürürken B2 ile C1 seviyesi arasında daha çok çalışmanız gerekir.Bu ara biraz daha açıktır diğerlerine göre. C1 den C2 ye çıkmak isterseniz daha akademik çalışmanız gerekir ki bu size kalmış.Eğer akademik düzeyde araştırma yapmayacaksanız çokta gereği yok bence.Bunun yerine C1 düzeyinden sonra dinleme-konuşma çalışması yapın ben böyle düşünüyorum. İzlediğiniz yol eğer sizi ilerleme olarak tatmin ediyorsa devam edin. Herkesin öğrenme şekli farklı olduğundan en iyi yöntemi kendinizin bulmasıdır. Türkiye de neden öğrenemiyoruza gelirseniz çünkü biz dile maruz kalmıyoruz. Amerika ya gittiğinizde sürekli ingilizceye maruz akldıgınızdan daha kolay ve çabuk öğrenirsiniz ama Türkiye de kursa gitseniz günlük 3 saat ingilizce geri kalan zamanda türkçeye maruz kaldığımızda öğrenme süremiz çok uzuyor. pes etmeden devam edin.

1 ay önce

https://www.duolingo.com/BerkanPek1

merhaba bana okuma kitabı için tavsiye verir misiniz lütfen.

1 ay önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.