1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Duolingo deneyimlerim 2 :)

https://www.duolingo.com/profile/James_London

Duolingo deneyimlerim 2 :)

Öncelikle en başından belirteyim aşağıda yazacaklarım tamamen benim kişisel görüşlerim. Bunlar mutlak doğrular veya yanlışlar değil. Benim için yanlış olan sizin için doğru olabilir veya tam tersi.

Duolingo bana ne kazandırdı ? Özellikle İngilizce konuşurken çok hata yapıyordum. Bunlar bazı insanların "Aman sende o kadar da olur. Bu ana dilin değil ya !" diye geçiştireceği türden şeylerdi. Mesela yerli yersiz "the" kullanımı Simple Present Tense'de 3.tekil şahıslar için fiile "s" veya "es" takısını sürekli unutmak vb. Duolingo ile devamlı çalışınca bütün bu aksaklıklar düzeldi.

220 Gündür kesintisiz çalışıyorum 200. Günde 275 Taç Düzeyi ile Duolingo'da 25 seviyeye geldim. Sonra yapılan çalışmaları sıfırlayıp yeniden başladım. Bu sefer 20 Günde 138 taç düzeyine geldim. Sanırım 50 Günde de tamamlayacağım. Bence ilk turda yaptığım yanlışlar şunlardı ;

  1. Cep telefonundan çalışıyordum. Klavyeden yazmadan seçeneklerden seçerek soruları cevaplıyordum. Bu öğrenmek için iyi bir yöntem değil. Şimdi hiç telefondan çalışmıyorum her zaman PC den çalışıyorum ve cevapları mutlaka klavyeden yazarak veriyorum.
  2. Duolingo'da "Pratik Yap" diye bir bölüm var. Sürekli oradan çalışmayı sürdürüyordum ve Duolingo'nun her bölümden bana farklı sorular soracağını sanıyordum. Ama öyle olmadı hep aynı soruları sordu. Zayıf olduğum konularda yine zayıf kaldım. Şimdi kendimi zayıf hissettiğim ve üstünde çalışmak istediğim konuları kendim seçiyorum.

Son olarak bir yabancı dil öğrenmek bize ne kazandırıyor ? Bu konuda bir görüş bildirmek istiyorum. Bence yabancı dil öğrenirken beynimiz sürekli iki dili kıyaslayıp duruyor. Ana dili referans alarak benzer noktalar bulmaya çalışıyor. Bu, beyinde kelimeler, cümleler ve cümle yapıları üzerine yeni bağlantılar (sinaps'lar) oluşmasına neden oluyor. Böylece dil öğrenmeye çalışırken daha zeki bir insan olup çıkıyoruz. Ayrıca ana dilimizi daha fazla kelimeyle konuşarak kendi dilimizi de zenginleştiriyoruz.

November 2, 2018

19 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Barkintorn

Tebrikler. Güzel bir değerlendirme yazısı olmuş.


https://www.duolingo.com/profile/Fr0stedFr0st

Gayet yararlı ve iyi bir yazı olmuş.


https://www.duolingo.com/profile/Harun___

thanks for sharing


https://www.duolingo.com/profile/James_London

Evet son seviye 25 dir. Taç düzeyi de 275 oluyor.


https://www.duolingo.com/profile/Mehmet691653

kesinlikle katılıyorum tespitlerine


https://www.duolingo.com/profile/James_London

O zaman ona göre çalışırsınız artık :)


https://www.duolingo.com/profile/EfeCanSenoba

Yazdıkların için sagol ben de pc den çalışırım artık gayet iyi yazmişsin teşekurler


https://www.duolingo.com/profile/James_London

Yararlı olduysa ne mutlu bana :)


https://www.duolingo.com/profile/HalilDemir752998

https://tiny.cards/decks/HvKygrEM/werbs-section-1 follow me please


https://www.duolingo.com/profile/Mehmetali526188

cry,when you followed me,I follow you.


https://www.duolingo.com/profile/LeylaN09

TEBRİK EDERİM. BANA DA ÇOK ŞEY KAZANDIRDI. ÖNCEDEN BİLMEDİĞİM KELİMELERİ ŞİMDİ ÇOK İYİ ÖĞRENDİM. :)


https://www.duolingo.com/profile/Akn738314

YAKUT LİGDE OTOMATİK BOT VAR NE KADAR PUAN ALIRSANIZ ALIN O SİZİ GEÇİYOR. DAKİKADA 20 PUAN ALABİLİYOR. BUNU DUOLİNGO YAPMIŞ. BİZE HIZ VERİP PUAN ALMAMIZI SAĞLIYOR. BEN BUNU ANLADIM BU NEDENLE BU BOTLA YARIŞMIYORUM. BUNA EMİNİM

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.