1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Türkçe Bilenler için Esperant…

https://www.duolingo.com/profile/Flavlupo

Türkçe Bilenler için Esperanto [REHBER] (+Türkçe Kaynaklar)

Esperanto nedir? Esperanto dilini neden öğrenmelisiniz? Neden Esperanto? İnsanların Esperanto hakkında birşeyler duyduklarında akıllarına gelen sorular bunlar.

Bu rehberde Esperanto öğrenmenin kişisel, dilbilimsel ve sosyal faydalarına bakacağız ve Esperanto'yu hızlıca öğrenmek için kaynaklar paylaşacağız.

Esperanto nedir?

Esperanto Ludwig Zamenhof tarafından üretilmiş bir yapay dildir ve öğrenmesi kolay ve çok düzenli bir dil olarak tasarlanmıştır.

Zamenhof kültürel farklılıkların olduğu bir şehirde yaşamaktaydı ve kendilerine ait dilleri bulunan insanları birleştirmeye yardım edecek ortak bir dil hayalindeydi.

Bu dil, öğrenmesi çok kolay ve hızlı olacak şekilde tasarlanmıştır böylece farklı ana dilleri olan insanlar arasında köprü görevi görebilmektedir. Pek çok insan Esperanto'yu bir aylık sıkı çalışmayla normal diyaloglar ve yeni arkadaşlar yapabilecek minimum seviyeye çıkılabildiğini görmüştür.

Bugün bu dil, yabancı kültürler ve diller hakkında açık fikirli Esperanto konuşanları topluluğu ile benzer bir fonksiyona hizmet etmektedir. Bu da, İngilizce dahil diğer dillere meraklıysanız, ki bu sitedeyseniz öyledir diye umuyorum, harika bir şey.

Esperanto, İngilizcenin ya da başka bir dilin yerini almak gibi bir amacı kesinlikle yoktur. İnanlara tarafsız bir ikinci dil sunmak, dünya barışına katkıda bulunmak ve uluslararası dil sorununa adil ve tarafsız bir dil olarak çözüm sunmak için tasarlanmıştır.

Esperanto Nasıl Bir dildir?

Esperantonun kelime kökleri özellikle Fransızca olmak üzere Avrupa dillerinden alınmıştır. Her isim –o ile her sıfar –a ile her zarf –e ile bitmektedir.

Sona ve başa gelen düzenli eklerle bir kök kelimeden birçok kelime üretilir, bu da öğrenilmesi gereken kelime miktarını inanılmaz oranda azaltır. Sondan eklemeli yapısı Türkçeye benzemektedir.

Zamanlar oldukça basittir; geçmiş, şimdi(ve geniş) ve gelecek olmak üzere üç temel zaman vardır.

Telaffuz oldukça düzenli ve kolaydır, Türkçeye benzer şekilde neredeyse yazıldığı gibi okunur.

Gerçekten kolay bir dil: Eril/dişil isimler yok, fiil çekimleri (konjugasyonları) yok, düzensiz fiiller yok. Kısacası bir dili zor yapan her şey kaldırılmıştır.

Neden Esperanto Öğreneyim? Esperanto'yu, öğrenmesi eğlenceli ve çok kolay olduğu ve dünya çapında milyonlarca konuşanı olduğu basit bir planlanmış dil olduğu için öğrenmelisiniz.

Şimdi devam edelim.

Esperanto öğrenin ve diğer dilleri öğrenmek kolaylaşsın! Bu günlerde popüler olan ana faydalardan birisi budur. Esperanto diğer dilleri öğrenmenize nasıl yarıdm eder? Cevap biraz karmaşık ama açıklamaya çalışayım.

Özgüveni artırır.Bir dili kısa sürede öğrenerek ve hızlıca konuşmaya başlayarak zihninize aslında bunun mümkün olduğunu aşılamış oluyorsunuz. Bu da yabancı dil öğrenmenin aşırı zor olduğunu düşünen insanların dil öğrenmeyle ilgili zihinsel blokunu ortadan kaldırıyor.

Çalışma: Esperanto öğrenmek Fransızca öğrencilerinin sonuçlarını dramatik bir şekilde iyileştirdi.

Diğer dilleri öğrenmek için Esperanto öğrenmenin değeri birkaç çalışmada gösterilmiştir. Bunlarda biri de 1 yıl Esperanto'yu takiben 3 yıl Fransızca öğrenen öğrencilerin bulunduğu ünlü çalışmadır. Sonuçlar 4 yıl boyunca Fransızca öğrenmiş bir kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır.

Sonuç: Özet olarak daha az zeki öğrenciler arasından, 1 yıl Esperanto öğrenenler ekstra bir öğrenim olmadan 4 yılın ardından Fransızcada daha başarılı olmuşlardır.

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Propaedeutic_value_of_Esperanto

Esperanto öğrenerek İngilizcenize yardımcı olabilir. Bunu üç şekilde yapar: 1- Beyni yabancı dil öğrenme sürecine ve grammer kavramlarına alıştırır. Beyin yabancı dili almaya daha müsait hale gelir. 2- Beyinde çeviri köprüsü kurar. Esperanto öğrenenler yabancı dil öğrenirken kafalarındaki cümleyi önce Esperantoya çevirip sonra hedef dillerinde işlerini kolaylaştırdıklarını deneyimlemektedirler. 3- Esperantonun kelimeleri kök olarak Avrupa dillerinden alındığı için yabancı dil öğrenirken birçok tanıdık kelimeyle karşılaşacaksınız. 4- Yukarıda da belirtildiği gibi dil öğrenmek için özgüveni artırır.

Yeni bir yabancı dil öğrenmenin beyni demansa, Alzherimer’a karşı korumaya yardımcı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Esperanto öğrenmek bu amacı gerçekleştirmenin kolay bir yoludur.

Poliglot olmanın (birden fazla dil konuşmanın) çok kolay bir yolu bu dili öğrenmekten geçmektedir. Yıllarca İngilizce öğretiminin getirdiği seviyeye bu dilde birkaç ayda gelmek mümkündür.

Kolay bir dil

Başka bir çalışmada 2000 saat Almanca öğrenimi= 1500 saat İngilizce = 100 saat İtalyanca (ya da diğer latin dilleri olan Fransızca, İspanyolca vs.) = 150 saat Esperanto eşit olduğu görülmüştür. Daha fazlası burada : https://www.quora.com/Is-it-worth-it-to-learn-Esperanto-or-is-it-better-to-go-for-other-language-like-German-Russian-etc

Eğlenceli Bir Dil

Dilin kolay olmasının bir diğer sebebi öğrendiğiniz her bir sıfatın size iki sıfat olarak dönmesi! Granda: büyük malgranda: küçük, bela: güzel malbela: çirkin.

Sadece bir kelime bilerek pek çok kelimeyi türetebilirsiniz. Domo: ev domego: büyük ev dometo: küçük ev.

Birçok kelime daha küçük kelimelerin kombinasyonuyla oluşturulmaktadır. Böylece pek çok kelimeyi, ilk defa görseniz dahi anlamını çıkarabiliyorsunuz. Örneğin malsanulejo = hastane ( malsan- = hasta ul- = kişi,insan ejo = yer malsanulejo: hasta insanların yeri!)

Konuşan Sayısı

Esperanto bugün tam anlamıyla uluslararası bir dildir. Dünyanın HEMEN TÜM ÜLKELERİNDE Esperanto konuşanları ve kulüpleri bulunmaktadır. HEr yıl uluslararası kongreler ve etkinlikler düzenlenmektedir. İstatistikler: ~2,000 ana dili olarak konuşan kişi , ~2,000,000 konuşan kişi (bu sayı bazı doğal dillerden fazladır!)

Bugün Esperanto milyonlar konuşanıyla, uluslararası etkinlikleriyle, aktif dergileriyle, bu dilde yazılmış binlerce kitap, yüzlerce şarkısıyla yaşayan bir dildir. Esperanto dilindeki wikipedi bazı doğal dillerden daha fazla makale içermektedir! Facebook'ta ve Google translate'te Esperanto seçenekleri de mevcuttur.

Duolingo ve Esperanto

Şu an halihazırda İngilizce bilenler için, İspanyolca ve Portekizce bilenler için duolingo kursları yapılmıştır. Toplam 1 milyondan fazla insan bugün Duolingo'dan Esperanto öğrenmektedir ve Esperanto kurslarının devamı gelecektir. Bir gün Türkçe bilenler için de kurs yapılacağını ummaktayız. O gün gelene dek Türkçe üzerinden ücretsiz Esperanto öğrenebileceğiniz pek çok yol mevcut. Bazıları:

Lernu .net adresinde 26 bölümlük güzel ve eğlenceli bir kurs mevcut.

Kurso de Esperanto Bilgisayarınıza indirip çalışabileceğiniz bir kurs.

Zagrep metodu ile online bir kurs.

ELNA Metodu Mail üzerinden öğrenme yöntemi. İsterseniz size bir öğretmen de ayarlanabiliyor. Bu kurs için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Kitap ile Kitaptan çalışmayı sevenler için Türkçe kitap da mevcut.Buradan pdf formatında indirebilirsiniz.

Facebook grubu Esperanto Türkiye Facebook grubuna katılarak ücretsiz bir şekilde kaynaklar edinebilir ve Türk Esperanto topluluğunun yardımsever insanlarından yardım alabilirsiniz.

NOT: Kafanıza takılan ya da merak ettiğiniz bir şey olursa bu gönderiye yorum olarak sorabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım.

November 22, 2018

1 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Mrtaltg

Merhabalar sizin sayenizde esperanto dili ile tanıştım sayılır. Her ne kadar duolingo için Türçeden esperanto dili zor gözüksede farklı dil uygulamalarında basit sayılabilecek seviyede eğitim var gördüğüm kadarı ile.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.