1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Birebir Yabancı Dil Pratiği i…

https://www.duolingo.com/profile/volkanaktan

Birebir Yabancı Dil Pratiği için Güzel Bir Öneri!

Merhabalar,

Duolingo aracılığıyla Speaky isimli bir "dil değişim platformu" ile tanıştım. Ana dilinizi ve öğrenmek istediğiniz dili seçip, öğrenmek istediğiniz dili ana dil seviyesinde konuşan ve sizin dilinizi öğrenmek isteyenlerle özel mesaj ve sesli mesaj yoluyla konuşma fırsatı buluyorsunuz. 4 günlük süreçte yaşadığım deneyimleri paylaşmak istiyorum.

  1. Speaky düşünce olarak gerçekten çok güzel, üstelik tamamen ücretsiz. Benim şu an arkadaş olup konuşma şansı bulduğum 10 kişi var. İlk günden beri konuştuğum ise 2 kişi var. Biriyle ses kaydı özelliğiyle konuşma pratiğine bile başladık. Bir Mısırlı ile saatlerce futbol üzerine konuştuk. Mısır futboluna epey hakimim şu an. :)

  2. Neredeyse her dili konuşan birini bulmak mümkün. Uygulamanın güzelliği, öğrenmek istediğiniz dili bilip, sizin ana dilinizi öğrenmek isteyen insanların sayısının da azımsanmayacak kadar fazla olması. Türkçe öğrenmek isteyen insanların bu kadar çok olması beni hem şaşırttı, hem de mutlu etti. Konuştuğum herkes Türk dizisi izliyormuş. :)

  3. Eğer erkekseniz, birileriyle arkadaş olup konuşmak gerçekten çok zor. Çünkü platformu flört amaçlı kullanan çok kişi var ve platformu gerçekten dil pratiği amacıyla kullanan kişilere ulaşması zor. Ben şimdilik 2 kişiyle düzenli olarak konuşuyorum. Kadınlar içinse işler daha zor. Kız kardeşime de tavsiye ettim ve ben birilerine yazıp cevap almakta zorlanırken, ona 12 saat içerisinde 21 mesaj isteği geldi. İsteklerin büyük bölümü Türk erkeklerinden ve çoğu Türkçe. :(

  4. Google Play ve App Store'da uygulama var ama mesaj alıp göndermek çok zor. Uygulamadan kaynaklı bağlantı sorunu yaşıyorsunuz. Bu nedenle bilgisayar veya telefonla web tarayıcısından kullanmakta fayda var.

Speaky'e üye olmak için https://get.speaky.com/L7zInInrOS bağlantısını kullanırsanız, ben de referans puanı kazanmış olurum. Platformu ilk defa duyacaklar bu şekilde bir nevi teşekkür etmiş olur. :)

Üye olmak isteyip merak ettiğiniz bir şey varsa cevaplayabilirim.

Herkese hoş sohbetler diliyorum. :)

December 20, 2018

10 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/cinarozsoy

Böyle siteler genelde çöp çatanlık dolu oluyor ama...


https://www.duolingo.com/profile/Barkintorn

Öneri için teşekkürler. Şuan için sadece telefondan erişim sağlayabilirim. O sebeple, 4. madddede bahsettiğiniz sorunlardan dolayı ileri bir tarihte bilgisayarımdan incelemeyi tercih edeceğim.


https://www.duolingo.com/profile/volkanaktan

Rica ederim. Facebook'tan 3 gün önce bir duyuru yayınladılar. Kullanıcı sayısı 2 milyona ulaştığı için böylesi bir hoş sürprizi(!) beklemediklerinden bağlantı sorunları yaşanıyormuş. Ama yıl sonuna kadar çözeceklerini belirtmişler. :)


https://www.duolingo.com/profile/Yagmur143473

Harika bir uygulamaya benziyor. Duolingo bizlere çok şey katıyor. Bu uygulamayı da denemek lazım:)


https://www.duolingo.com/profile/volkanaktan

Özellikle İspanyolca konusunda size katkısının büyük olacağını düşünüyorum. Gelecek çok sayıda mesajdan rahatsız olabilirsiniz ama onları aşıp iyi niyetli kullanıcılara ulaştığınızda gerçekten çok faydalı olacaktır. Denedikten sonra tecrübelerinizi de yazarsanız sevinirim. :)


https://www.duolingo.com/profile/Yagmur143473

Elbette tecrübelerimi yazarım. Uyarın için teşekkür ederim. Böyle değişik uygulamalar ben de arıyorum hazır yeni dillere merak salmışken. :)


https://www.duolingo.com/profile/GriAdam

Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Programda kaliteli birisini bulmak hem zor hem de program çöp çatan sitesine dönmüş durumdadır. Ayrıca sürekli sunucuyla bağlantı kesiliyor. Örneğin kişinin adı Türkçe ama anadili ingilizce seçmiş. Kimin eli kimin cebinde belli değil.

Sizlere tavsiyem Tandem kullanmanız yönündedir.


https://www.duolingo.com/profile/Ferhat2806

Kimse cevap vermiyor ya speaky de.


https://www.duolingo.com/profile/Abdullahk01

valla ben uzun zamandır kullanıyorum birilerini bulmak zor. bazen çok sıkıcı oluyor


https://www.duolingo.com/profile/volkanaktan

19 günde 80 kişiden gelen isteği kabul etmişim ve 1264 mesaj göndermişim. Kendim kaç istek gönderdim bilmiyorum o yazmıyor profilde. Düzenli olarak görüştüğüm birkaç kişi var şu an için. 3 kişiye Türkçe öğrenmelerinde yardımcı oluyorum. Diğerleriyle de günlük şeyler konuşuyoruz. Beni en çok sıkan İngilizceyi native olarak seçen ama İngilizce bilmeyenler oluyor.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.