https://www.duolingo.com/profile/Brateq

Tłumaczenie już gotowych tekstów z wikipedii

Hey, przejrzałem dziś na spokojnie dział "Zanurzenie" i bardzo podoba mi się idea tłumaczenia artykułów z licencją CC. Mam jednak dwa pytania: - czemu teksty nie są kopiowane bezpośrednio z wiki, mimo podania do niej źródła? - Jaki jest sens tłumaczenia artykułów z wiki, które już mają swoje polskie odpowiedniki?

W końcu, jeżeli już coś robimy, róbmy to raz a porządnie :)

May 17, 2014

15 komentarzy


https://www.duolingo.com/profile/ryo87

Polecam osobą dodającym artykuły z wikipedii przejrzenie działu https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Sprz%C4%85tanie_Wikipedii Znajduje się tam specjalny dział artykuły wymagające przetłumaczenia, wraz z opisem jak wyszukiwać te artykuły oraz jak rozwiązywać problemy napotkane przy próbie tłumaczenia.

Pełną listę artykułów do przetłumaczenia można znaleźć tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Artyku%C5%82y_wymagaj%C4%85ce_przet%C5%82umaczenia

May 19, 2014

https://www.duolingo.com/profile/ryo87

Nie wiem komu dziękować, za wspaniały prezent w postaci 5 lingotów, ale chciałbym, żebyś wiedział/wiedziała (kimkolwiek jesteś), że czuje się zaszczycony!

May 27, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Brateq

Jak już w temacie artykułów- zęby mi zgrzytają gdy po każdym teście widzę "Potrafisz już czytać ...% prawdziwych Angielski artykułów". Mała rzecz, a boli.

June 2, 2014

https://www.duolingo.com/profile/endios

Bardzo dobre pytania!

Jaki jest sens tłumaczenia artykułów z wiki, które już mają swoje polskie odpowiedniki?

Sam chciałbym to wiedzieć. Artykuły mogą być przesyłane przez każdego, więc Zanurzenie po pewnym czasie staje się zbiorem artykułów z Wikipedii, które już mają tłumaczenia odpowiedniku Wikipedii w danym języku. Prowadzi to do obniżenia poziomu tłumaczeń (są kopiowane) i w ogóle poddaje w wątpliwość zasadność istnienia tego działu.

Tak stało się z większością kursów. Czy będzie tak też z naszym Zanurzeniem? Nie, jeśli zatroszczymy się o nie jak o miejsce, dzięki któremu możemy się uczyć :)

Ja osobiście nawet nie wchodzę w artykuły z Wikipedii, gdyż nie widzę sensu tłumaczenia ich ponownie, a w Internetach znajdziemy naprawdę dużo angielskich artykułów. Jest oczywiści jeszcze DuoBot, złośliwa maszyna wysyłająca takie rzeczy, ale my, myślący ludzie, możemy zadbać o to, żeby w Zanurzeniu było coś ciekawego :)

Co do drugiego pytania... Czasem Zanurzenie jest kapryśne i niezbyt dobrze kopiuje tekst ze strony, ale wydaje mi się, że zawsze bezpośrednio z niej.

May 18, 2014

https://www.duolingo.com/profile/auditlog

A powiedzcie proszę jak tam trafić? Wczoraj dostałem do tłumaczenia tekst z wiki (wielbłądy) - skońćzyłem go po północy. Dzisiaj nie mam nic - czy to jest tak, że można tłumaczyć dowolną ilość tekstów czy np jeden na dobę?

May 18, 2014

https://www.duolingo.com/profile/endios

Ten dział jest na razie w fazie testów, niedługo będzie dostępny dla wszystkich.

May 21, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Brateq

Dodałem trzy teksty z Wiki, które w angielskiej wersji zostały oznaczone gwiazdką, za wyczerpanie materiału oraz najwyższą jakość. W ten sposób i polska wersja od razu powinna dostać to oznaczenie, a dodatkowo jest mała szansa, aby artykuł za jakiś czas stał się nieaktualny.

May 17, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Zeter

Właśnie szukam artykułów w wikipedii, których nie ma w polskiej wersji.

May 28, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Brateq

Najlepiej zacząć od "gotowych", czyli oznaczonych gwiazdką lub oznaczeniem wysokiej jakości. Bez sensu tłumaczyć słabe arty :)

May 28, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Zeter

Jak się wyszukuje artykuły oznaczone gwiazdką? I jeszcze gdzie tą gwiazdkę mogę zobaczyć, bo wcześniej nie zwracałem uwagi na to.

May 28, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Zeter

To już wszystko wiem, dzięki :) edit: Wstawię też link do artykułów oznaczonych plusem "dobry artykuł": http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Good_articles/all

May 28, 2014

https://www.duolingo.com/profile/auditlog

A ja tak trochę z innej beczki - jeśli artykuł w dziale Zanurzenie zostanie uznany za ukończony, co co się z nim dzieje? Jest możliwość podejrzenia pełnej treści przetłumaczonej?

July 3, 2014

https://www.duolingo.com/profile/imaginaryfriendd

zgadzam się : )

May 27, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Amarellka

Fajny pomysł. Na razie tylko raz zajrzałam. Udało mi się przetłumaczyć 1 zdanie. Bardzo chciałabym znaleźć proste teksty dotyczące projektowania, druku czy grafiki i fotografii. Ale tu nikt nie wrzucił takowych. Bardzo by mi się przydały.

December 1, 2014
Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.