1. Forum
 2. >
 3. Temat: Duolingo
 4. >
 5. -a/an czy -the

https://www.duolingo.com/profile/Elwira273325

-a/an czy -the

jest jakas zasada kiedy uzywa sie przed wyrazem a/an a kiedy the ??

January 20, 2019

7 komentarzy


https://www.duolingo.com/profile/Hildegarda380649

Tak jest. -a uzywamy przy rzeczownikach blizej nieokreslonych np. A house . Jesli mowimy o konkretnym domu to juz uzywamy -the house.( dotyczy to tez jesli mowimy o "przedmiocie " 2 raz.w tym samym texcie) Natomiast -an uzywamy jesli nazwa rzeczownika zaczyna sie na samogloske np. an apple. Ale bywa tez i zalezy to od wymowy np. an hour. (czyli godzina , gdzie "H" jest niece.). Jesli chodzi o liczbe mnoga to na ogol nie uzywamy "rodzajnika", chyba , ze dotyczy to konkretnej jakies "grupy" osob ,przedmiotow.. Wtedy jest to rodzajnki -the.


https://www.duolingo.com/profile/br0d4
Mod
Plus
 • 2220

W języku angielskim każdy rzeczownik w zdaniu jest albo "nieokreślony", albo "określony".

A. Nieokreślony rzeczownik

Nie wiadomo jaki (nic o nim nie wiemy poza tym że istnieje lub właśnie nie istnieje) - albo dowolny z wielu (np. jakieś dowolne jabłko z koszyka), albo wprawdzie wiemy jaki, ale w całej wielozdaniowej wypowiedzi jest wspomniany pierwszy raz. W takim wypadku:

1. W liczbie pojedynczej
 • Jeśli rzeczownik jest policzalny (da się go zliczyć na sztuki: jabłka, ludzie, domy, konie) - musi mieć przedimek nieokreślony "a"/"an" ("an" przed wyrazami których wymowa zaczyna się samogłoską). W sensie semantycznym przedimek a/an jest tożsamy z informacją, że dany przedmiot jest "jeden" (tj. 1 sztuka) i że jest "jakiś", (tj. albo niedookreślony, albo dowolny przedstawiciel danej grupy obiektów).
 • Jeśli rzeczownik jest niepoliczalny (można go wymierzyć tylko jakąś jednostka miary, np. mięso, cukier, woda - musi mieć przedimek "zerowy" - czyli brak przedimka. Czasem zamiast przedimka zerowego stosuje się słówko "some" (trochę) - np. "I want some water" (chcę troche wody).
 • Czasem jednak się zdarza, że rzeczowniki niepoliczalne mają jednak przedimek "a" - wówczas jest to pewien skrót myślowy, oznaczający "zwyczajną porcję tego czegoś" - np. "a tea" = "a cup of tea" (= filiżanka herbaty). Uwaga! w kursie Duolingo taki skrót myślowy jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy jest on jednocześnie ustalonym zwrotem w języku angielskim, więc nie należy go stosować zbyt pochopnie.
2. W liczbie mnogiej
 • Zarówno rzeczowniki policzalne jak i niepoliczalne, jeśli nie są konkretnie określone, w liczbie mnogiej mają "zerowy" przedimek, czyli czyli brak przed nimi przedimka.

B. Określony, konkretny rzeczownik

Wiadomo o jaki rzeczownik chodzi, tj. jest to przedmiotem ogólnej wiedzy (np. w przypadku nazw własnych), albo chodzi o ten rzeczownik, o którym już wcześniej była mowa (wówczas miał on jeszcze przedimek "a"/"an", ale już teraz jest to właśnie ten o którym mówimy).

 • Określony, konkretny rzeczownik, niezależnie od tego czy jest w liczbie pojedynczej czy mnogiej, czy jest policzalny czy niepoliczalny - ma przedimek "the" Przedimek "the" zawsze jednak oznacza konkretny, możliwy do dotknięcia/pokazania palcem egzemplarz lub grupę przedmiotów.

C. Rzeczowniki abstrakcyjne i pojęcia ogólne

W przypadku gdy mówimy o czymś określonym, ale niemożliwym do wskazania, dotknięcia ręką - zamiast przedimka "the" również stosujemy "zerowy" przedimek, czyli brak przedimka - jest tak między innymi gdy chodzi o:

 • rzecz abstrakcyjną, np. "liberty" - wolność; "mathematics" - matematyka;
 • informacje ogólne dotyczące każdego egzemplarza - np. "people are strange" - ludzie (wszyscy) są dziwni

D. Rzeczowniki unikalne

Nie stosuje się przedimka "the" również w wypadku niektórych rzeczowników określających unikalne obiekty, takie jak:

 • Nazwy geograficzne (większość nazw państw i miast; kontynenty, pojedyncze wyspy, małe zatoki (mające w nazwie słówko bay), jeziora, szczyty górskie
 • Nazwy świąt i uroczystości
 • Nazwy firm, uczelni, instytucji (chyba że ta nazwa zawiera "the")
 • Nazwy języków
 • Nazwy dyscyplin sportowych

Jednak przedimkiem "the" są poprzedzone nazwy geograficzne, których nazwa własna zawiera w sobie przedimek "the" (np. The United States), nazwy archipelagów wysp (w odróżnieniu od pojedynczych wysp), nazwy pojezierz (w odróżnieniu od pojedynczych jezior), łańcuchów gór, wielkich zatok (mających w nazwie słówko gulf), pustyń, lasów, półwyspów, rozległych obszarów geograficznych (The East), mórz i oceanów, obiektów geometrycznych na mapach (the pole, the equator)

Przykłady

Tabelkę (po angielsku) z rozpisanymi kategoriami rzeczowników, przy których stosujemy (lub nie stosujemy) określone przedimki można znaleźć tu

Uwaga

Powyższe zasady są jednak dość ogólne. Do nich jest jeszcze wiele zasad szczegółowych i wiele wyjątków, a także wyjątków od wyjątków czy słów które mają szczególne zasady pisowni.


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Br0d4 jak zwykle bardzo dobrze wyjaśniłeś.


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Dodam jeszcze, że tutaj jest bardzo fajna i prosta plansza graficzna na ten temat: https://www.ccp.rpi.edu/files/2010/11/CCP_Article_Usage_Flow_chart.pdf


https://www.duolingo.com/profile/www98765

Dzięki za info!


https://www.duolingo.com/profile/Qyu19

Dobrze mówi (pisze), tylko angielski to nie polski. Te jezyki sa w sumie podobne, różnią sie właśnie takimi mankamentami. Da się nauczyć, tylko trzeba trochę posiedzieć.


https://www.duolingo.com/profile/Qyu19

A jak komuś sie nie chce czytać, to po co sie uczyć języka. Migowego sie naucz, nie będziesz musiał czytać ani pisać - rękami sobie pomachasz przynajmniej

Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.