https://www.duolingo.com/Pepperrive1

"It don't" Hakkında

Merhabalar, Youtube üzerinde şarkı sözlerini incelerken bir Canada'lı müzisyenin şarkısının nakarat kısmında, "But It don't hurt, It don't hurt like I used to" gibi bir nakarat kısmı var.

Daha önce de "They was", "you was", "you is" gibi şeyleri konuşma dilinde anadili "Ingilizce" olanlardan duymuşluğum vardı fakat yanlış kullanılmıştır deyip önemsememiştim. Şarkılarda ve konuşma dilinde bu tarz şeyler çok sık duymaya bağlayınca üzerine eğilmek istedim. Belli ki kullanımları grammar dışı fakat günlük konuşma dilinde kabul edilebilen birşey mi? Şarkılar için ise belki nakaratın uyum güzelliğini sağlaması açısından kullanılmıştır. Bunlar dışında yorumunuz nedir veya benim bilmediğim buna dair bir kullanımı var mıdır?

1 hafta önce

1 Yorum


https://www.duolingo.com/Retromolare

“It don’t matter” goes against prescriptive grammar, but it is an extremely common usage in casual registers and various dialects.

You might choose this phrase to intentionally indicate a casual view of something, either sincerely or sarcastically. It probably gets a lot of use because people saying it are trying to communicate that something doesn’t matter, and that’s best done in a way that demonstrates lack of interest (in rules).

https://ell.stackexchange.com/questions/40100/meaning-of-it-dont-matter

1 hafta önce
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.