1. Fórum
  2. >
  3. Téma: Duolingo
  4. >
  5. Duoliongo - PROSÍME o více př…

https://www.duolingo.com/profile/Hela456590

Duoliongo - PROSÍME o více překladů směrem do cizího jazyka

Duolingo je dobrý program, ale v jednotlivých lekcích je z 30 otázek (odhadem), 25 PŘELOŽTE DO ČEŠTINY a zbylých 5 z čj do aj. To mi na něm nevyhovuje. Málo si toho zapamatuju a nebaví mě tak moc cvičení. Postupovala jsem zpočátku rychle - ale bohužel nyní zůstávám 2 měsíce na jedné lekci - je to škoda. Nevím, jestli má někdo stejný názor... Jinak ale jde o jediný dobrý výukový program zdarma, proto za něj děkuji.

March 11, 2019

17 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Ano, je to veliká škoda, zejména v době, kdy jsou k dispozici korunky. Při 5 ti korunkách by klidně mohly být při opakování překlady jen směrem do cizího jazyka + výslovnost + napište, co slyšíte. Opravdu nechápu, proč se to nedaří prosadit. Prosím, pokuste se o to někdo, kdo na to máte schopnosti. Nižší korunky to vůbec nemusí ovlivnit, nikoho to nemůže odradit.

Kurz češtiny je výborný pro pokračování po dokončení (a natrénování) kurzu angličtiny, ale tohle využití má i své mušky. Pro nás logicky opačný směr jednotlivých lekcí - od nejtěžších úloh k nejsnazším, absence ověřování výslovnosti (reproduktor si samozřejmě vypnete v nastavení účtu), a těch překladů směrem do ČJ po nějaké době (asi když začnete méně chybovat) začne také přibývat na úkor překladů směrem do AJ. Teď se k tomu přidaly ještě chybějící podtržítka, zejména při překladu do AJ. To je sice globální problém, ale u kurzu češtiny to mnohem více vadí, protože jde hlouběji a věty jsou rozvitější. Dříve byly podtržítka na nesprávných místech, to se alespoň dalo domyslet podle použitého slovosledu, teď je to ale úplně to nejhorší, co mohli udělat - při použití jiného slovosledu tam prostě nejsou. Díky tomu se také násobně hůře rozhoduje, co nahlásit a co ne. Jsem si jistý, že chybných hlášení poslední dobou určitě přibylo. Samozřejmě, Duolingo bylo úplně nejlepší, když se zobrazoval nejbližší správný překlad, v 99% s podtržítkem na správném místě. A jen velmi vyjimečně se stalo, že se zobrazil nějaký podivný překlad. Je veliká škoda, že to zrušili, je to výrazné zhoršení Duolinga. Návrh na záchranu, viz. :

https://forum.duolingo.com/comment/30094028

Ale mimochodem, touto současnou metodou (velký podíl překladů do češtiny) se dá strom angličtiny opravdu nenásilně velmi dobře naučit. Jen doporučuji nedělat vše hned na 5 korunek, raději jít více dál a vracet se a vytahovat korunky jen v rámci potřebného opakování. Anglickou větu vždy číst pozorně a třeba si jí i zopakovat, nejlépe nahlas. Pak psát česky. Fakt to funguje a to jsem pořádné poleno na jazyky.

Pro získání schopností vyjádřit se v cizím jazyce by ale skutečně velmi pomohlo, kdyby při těch 5ti korunkách byly při opakování překlady jen do cizího jazyka + ověřování výslovnosti + napište, co slyšíte. Naopak, při jedné korunce by mohly zůstat i při (všeobecném) opakování překlady téměř jen směrem do rodného jazyka, i když student nechybuje. Při zvyšování korunek by bylo ideální, kdyby se ten poměr postupně měnil. Bylo by to přirozené, navíc by si každý uživatel mohl každý kurz ladit tak, jak potřebuje.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Dalším, programátorsky jednodušším řešením by bylo přidat do nastavení uživatelského účtu volbu "Překladová cvičení pouze směrem do cizího jazyka ON/OFF". Viz. návrh:

https://forum.duolingo.com/comment/26515277

Tam jsme ještě doufali, že to vyřeší korunky, bohužel, není tomu tak.

Prosím všechny, ale hlavně Vás, naši milí členové týmu, kdo zvládáte obstojně argumentovat v AJ, pokuste se to vysvětlit vývojářům v příslušném fóru nebo jiným kanálem, máte-li. Tohle by opravdu nebylo pracné a znásobilo by to úroveň znalosti jazyka, kterou dokáže Duolingo naučit. Možná lépe začít s pokusem, aby se to odvíjelo od korunek, viz. předchozí příspěvek (něco podobného bylo slibováno, ale skutek utek) a když by to vypadalo beznadějně, navrhnout ten přepínač v nastavení uživatelského účtu. Věřím, že argumentace je v našich tématech dost.

Kdyby se někdo ujal i pokusu o záchranu těch podtržítek a nejbližšího správného překladu, bylo by to super! Viz. návrh na řešení v:

https://forum.duolingo.com/comment/30094028

Díky MOC!


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.
  • 1229

Zkuste kurz češtiny z angličtiny. Poměr překladů je tam opačný. :-)


https://www.duolingo.com/profile/Hela456590

Jestli mi poradíte, jak to mám udělat, tak budu ráda, na vlaječce vedle Avatara-si dám přidat nový kurz-a vyjede mi jedna nabídka-angličtina pro česky mluvící. Dál nevím, nedávno jsem si nějak přepla jazyk - hrabala jsem se z ruštiny ven=)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Na té stránce přidání kurzu volte vpravo nahoře:

Můj jazyk: Angličtina (ne Ruština :-))


https://www.duolingo.com/profile/Hela456590

I am such "a special" student =))) to dopadne


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

:-)) Great, you can see how well you are doing it!


https://www.duolingo.com/profile/Hela456590

Asi už jsem se tam dostala


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Skvělé, a díky za výstižný název vlákna.


https://www.duolingo.com/profile/anicka999

Souhlasím-z češtiny do angličtiny si to člověk procvičí lépe: )


https://www.duolingo.com/profile/Hela456590

Další přínos by byl - zařadit víc cvičení "jednoho druhu za sebou". Než dlouhé vysvětlování, raději příklad. Máme: Za co je ona zodpovědná, následuje hned: Je nezávislá na svých rodičích. Po té hned další jiná předložka atd.. Když musíme bojovat s trochou drilu - tak ať to stojí za to (možná by to pomohlo..)


https://www.duolingo.com/profile/Hela456590

Střídám na Youtube - aj spolehlivé základy za 30 dní: Barvy kolem nás, Moje rodina.. Jana Dvořáková aj poslech, hledám co kde bych si přečetla - a pochopím jen osobní zájmena - tak zase zpátky k Duo. Ale co mám - stáhla jsem si na Uložto.cz - Angličtina do ucha-všechny díly, všechno-zvuk i psané - je to bomba - nejdřív to bylo na Youtube volně k přehrání, asi před 2 měsíci jsem to pouštěla. Pak se z Youtubka ztratilo-objevila se tam hláška, že na materiál má práva jakási společnost a zablokovala přehrávání. Tak jsem pátrala - a na uložto jsem našla ke stažení všechny CD i s texty. Kdyby to někdo chtěl hledat - tak teď v tuto chvíli - když o tom píšu - jsem to už ani na tom uložto nenašla ..tak nevím kde je chyba


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Série "Angličtina do ucha" jsou skutečně komerční audio knihy, na které autor neposkytuje práva na volné používání a šíření. Je to v prodeji, díl cca 400,- . AJ spolehlivé základy za 30 dní, fajn tip, tak akorát pro lidi v půlce stromu duolinga.


https://www.duolingo.com/profile/jakolar

Do produkce daného obsahu jdou většinou nemalé prostředky, pirátství znemožnuje, aby vznikaly další produkty. Pokud to jen trochu jde, produkt zakupte.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Řešení už máme, zejména vhodné pro ten reverzní kurz (čeština z angličtiny):

https://forum.duolingo.com/comment/41960494

Learn a language in just 5 minutes a day. For free.