https://www.duolingo.com/profile/merttaylan93

2. AŞAMA Beta'dan mezun olamadı ki

Cümlelerdeki mantık hataları ve verilen cevapları denetleyen yapay zekanın zayıflığı( cevap verilebilecek tüm türkçe ihtimalleri ön göremediği için yanlış olarak işaretliyor ) insanın çalışma isteğini az da olsa kaçırıyor.Sizce de öyle değil mi ? Yanlış olarak rapor ettiğimiz yapay zeka hatalarının düzeltilmediği aşikar . Biz rapor et tuşuna basmasına basarız ama yapay zeka verilen cevabı yanlış kabul ettiğinden kimi zaman testin başına dönmek zorunda kalıyoruz.

'' 2. AŞAMA Beta'dan mezun oldu! o yüzden artık destek çevirmen başvurusunda bulunmayın '' ''daha fazla Contributor alamayacagiz '' uyarılarına rağmen aşamalardaki eksiklikler aşikar.

Umarım moderetör arkadaşlar tüm kurları baştan bir tarayıp rapor edilen cümlelere verilebilecek tüm cevapların ihtimallerini sisteme girerler.Maksat yeni başlayanların hevesi kaçmasın

May 30, 2014

13 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

hala eksikler olabilir, bunu kimse inkar etmiyor. alternatif dediğimiz şey gir gir bitmiyor. ispanyolca almanca gibi kurslar yaklaşık 2 yıldır buradalar, milyonlarca kullanıcıları var alternatif rapor eden, parayla çalışan insanlar tarafından yapıldılar ve bu insanlar sürekli raporlara bakıyor, ona rağmen hala eksik alternatifler çıkıyor.

ayrıca raporlara sık sık bakıyoruz, eğer siz hiç "raporunuz doğru" emailleri almıyorsanız, kusura bakmayın ama doğru alternatifler rapor etmiyorsunuz demektir.

ayrıyeten, insanlar hala başvuru yapmaya başlıyorlar ama içlerinden gerçekten yardımcı olabilecek insanlar çıkmıyor.

bizlerin bu işi gönüllü olarak yaptığını, sizlerin de bu programı ücretsiz olarak kullandığını unutmayıp, köstek yerine destek olmanız dileğiyle...

May 30, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

ek: Cümlelerdeki mantık hataları. eksik alternatif çok olabilir de, mantık hatalı cümle sayısı yok denecek kadar az. bugüne kadar hatalı olan en fazla 3-4 cümle çıktı. o yüzden bu konuda yanılıyorsunuz. gerçekten hatalı olduğunu düşündüğünüz çeviriler varsa direkt buradan iletebilirsiniz, bakarız.

May 30, 2014

https://www.duolingo.com/profile/merttaylan93

Sorulara yapılan olumsuz yorumları derleyip yola çıktığım bu tartışma mesajında '' Maksat yeni başlayanların hevesi kaçmasın '' dileğim ile bitirdiğim cümleme siz '' köstek yerine destek olmanız dileğiyle... '' cümlenizle yanıt verdiniz ama sorun değil biz '' kediler bira sever '' cümlelerini de çevirmeye devam ederiz. Açıklamanız için Teşekkürler İyi Çalışmalar.

May 30, 2014

https://www.duolingo.com/profile/KaygusuzSema

Bu arada kediler bira sever gerçekten :) http://www.seyvet.com/foto/33650 sümüklüböcekler de.

May 30, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

"kediler bira sever" tarzı cümlelerin çok mantıklı bir sebebi var, eğer bu şekilde sordaydınız bunun cevabını verirdim.

Duolingo'nun kesinlikle cümle ezberletmek gibi bir amacı yok. Burada amaç kelimeleri ve cümle yapılarını öğrenmeniz, ve bunları kullanarak kendi cümlelerinizi kurabilmeniz.

Duolingo, her beceri içinde az sayıda kelime öğretir. Bu kelimeleri öğretirken kurduğu cümlelerde ise, sadece daha önceki derslerde kullanılan kelimeleri kullanır. Dolayısıyla, "hayvanlar" kısmına geldiğinizde sadece "yemek, içmek" gibi fiiller ve bir takım yiyecek adları öğretildiğinden, "kediler bira içer", "atlar pilav yer" gibi cümleler kurulabilir sadece...

Bu yüzden, aşamalar ilerledikçe cümlelerdeki kelime çeşitliliği ve dolayısıyla "doğal" cümle sayısı artar.

Ayrıyetten, İngilizce beceri ağaçları daha önceden Duolingo ekibi tarafından hazırlanmış olup, yaklaşık 10 dil üzerinden öğretilen İngilizce kurslarının tamamı şu anda aynıdır. Yani istesek de, biz zaten kelimelerin öğretilme sırasını ve dolayısıyla hangi cümlelerde hangi kelimelerin kullanılacağını değiştiremeyiz.

May 30, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Astroloth

Aslında kim ne kadar alternatif rapor etmiş diye bir sıralama ve puan sistemi olsa çok güzel olurdu. Böylece kimin ne kadar katkı sağladığını anlayabilirdik.

Selcen bu fikri Duolingo ekibine iletebilir misin benim için? Kullanıcıları rapor etmeye teşvik edecek bir sistem olsun istiyorum. Kabul edilen her rapor için kullanıcılar bir miktar "bilmem ne" puanı kazansın istiyorum. Bu puanlar profilinde gözüksün istiyorum. Bir de fok balıkları ölmesin istiyorum. Çok şey mi istiyorum? :)

May 30, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

bu çok tartışılan bir konu ama bir türlü karar verilemiyor. sorun şu ki, raporların çoğunluğu saçma sapan ya da tamamen yanlış. özellikle ilk becerilerde gelen raporların%90ı böyle. o yüzden puanla lingotla rapor etmeye teşvik etmek yanlış raporların sayısını da artırabilir vs diye bir sorun var. ayrıca neden mi doğru raporlarınıza kısa sürede cevap veremiyoruz, şunlarla uğraştığımız için:

Alt text

alttaki hariç bunlar yine masum. bir sürü aadasfgdgad yazan, küfreden, saçmalayan arkadaşlar var maalesef.

May 30, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Necip

Şöyle yapılsa : bir kişiyi moderatör yapsanız sadece bu ve bunun gibi şeyleri temizlemek için bu durum ingilizce bilgisi gerektiren bi durum değil sonuç olarak tartışma bölümünde de açılan başlıkları düzeltir filan hem sizin için hem bizim için iyi olur. Ne dersiniz?

May 31, 2014

https://www.duolingo.com/profile/Astroloth

Kedilerin bira sevmediğini mi söylemeye çalışıyorsun? Yoksa kedilerin bira içiyor olmasına mı canın sıkıldı?

"The cat makes a cake." diye bir cümle kursam buna itiraz mı edeceksin? Kedilerin pasta yapamayacağını mı söyleyeceksin? Buna mı takıldın?

Duolingo'da kimin ne yaptığı, ne içtiği ya da ne yediği kimsenin umurunda değil bence.

Cümle yapısı doğru mu? Doğru mu tercüme edilmiş? Sen doğru mu yaptın? Olay budur. Çok takılmamak gerek böyle şeylere.

Teşekkürler.

May 30, 2014

https://www.duolingo.com/profile/KaygusuzSema

Cümle kuruluşları ve sözcük alternatifleri konusunda toplam 12 kez rapor gönderdim, Duolingo bu raporların hepsini kabul etti ve özel mesaj göndererek bunu bildirdi. Sanıyorum, Türkçe gramere hakim olmak ve doğru alternatifi önermek de önemli.

May 30, 2014

https://www.duolingo.com/profile/altunufuk

Gerçekten raporları kabul edince mesaj falan mı geliyor? Bana hiç gelmedi, bak üzüldüm, şimdi.

August 6, 2014

https://www.duolingo.com/profile/KaygusuzSema

Mesajlardan biri:

Hi KaygusuzSema,

You suggested “Biz bu noktada katılıyoruz” as a translation for “We agree on this point.” We now accept this translation. :)

Thanks for the contribution, please keep it up!

  • Selcen_Ozturk from Duolingo
August 6, 2014

https://www.duolingo.com/profile/altunufuk

O halde hiç kabul edilmemiş önerilerim.

August 6, 2014
Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.