1. Forum
  2. >
  3. Temat: Duolingo
  4. >
  5. Witaj maj, 3 maj! Wiwat wielk…

https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

Witaj maj, 3 maj! Wiwat wielki Kołłątaj!

3 maja to święto narodowe ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku. Najpierw święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku. Jako święto narodowe, 3 maja jest dniem wolnym od pracy. W związku z tym, na pytanie czy 3 maja są otwarte sklepy, odpowiedź jest negatywna. Otwarte będą tylko te, w których za kasą zdecyduje się stanąć sam właściciel. Co ciekawe, od 2007 roku 3 maja to święto narodowe również na Litwie.

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale 3 maja to też święto kościelne. Jakie święto kościelne jest 3 maja? To święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zostało ono ustanowione w 1920 roku i jest obchodzone tylko w polskim Kościele katolickim. Upamiętnia ono złożone przez Jana Kazimierza w trakcie potopu szwedzkiego śluby lwowskie, kiedy to król powierzył Polskę pod opiekę Matki Bożej. Dlaczego święto to jest również 3 maja? Początkowo święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbywało się w pierwszą niedzielę maja – z inicjatywą wyszło najprawdopodobniej lwowskie Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej. Pomysł spotkał się z poparciem arcybiskupa. Papież w 1909 roku dla diecezji lwowskiej oraz przemyskiej ustanowił święto Królowej Korony Polskiej, właśnie na pierwszą niedzielę maja.

W 1914 roku święto przeniesiono na 2 maja. Swoje miejsce w kalendarzu na 3 maja święto NMP Królowej Polski znalazło kilka lat później z inicjatywy biskupów polskich, którzy zaproponowali ustanowienie święta właśnie na ten dzień po to, by podkreślić jego związek z Konstytucją 3 maja (wypełniała ona część założeń składanych w ślubach Jana Kazimierza). Od 1925 roku obchodzone 3 maja święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione dla wszystkich polskich diecezji i w ten sposób połączyło się z obchodami narodowego święta upamiętniającego uchwalenie konstytucji.

Dla przypomnienia! .... Dziękuję i pozdrawiam, Danuta :)

May 3, 2019

19 komentarzy


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Dzięki za przypomnienie ważnych wiadomości historycznych, o których nie każdy wie, lub nie pamięta, a są one interesujące. Pozdrawiam Radek


https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

Radku, nie ma za co? .. cała przyjemność po mojej stronie. :)


https://www.duolingo.com/profile/ArturRogac

Brawo! Trzeci maja uczcijmy piosenką: Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej polskiej krainie, Uczcimy ciebie piosenką, Która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, trzeci maj, U Polaków błogi raj.

Nierząd braci naszych cisnął, Gnuśność w ręku króla spała, A wtem trzeci maj zabłysnął - I nasza Polska powstała.

Witaj maj, trzeci maj, Wiwat wielki Kołłątaj!

Witaj dniu trzeciego maja, który wolność nam zwiastujesz. Pierzchła już ciemiężców zgraja. Polsko, dzisiaj tryumfujesz!

Witaj maj, trzeci maj, U Polaków błogi raj.


https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

Arturze, dziękuję Ci bardzo za słowa do "Mazurka 3 Maja" ( Pieśni Patriotycznej ).

Teraz możemy wszyscy zaśpiewać... Brawo! .... :)


https://www.duolingo.com/profile/ArturRogac

Cała przyjemność po mojej stronie.


https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

A, dziękuję bardzo.! :)


https://www.duolingo.com/profile/kielbaska_cute

fajne informacje, na pewno nie jednemu przypomną o historii naszego kraju

pozdrawiam kielbaska


https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

Dzisiaj jest tak ważny dzień, że należy pamiętać o naszej historii i ważnych datach.

Ślę serdeczne pozdrowienia. :)


https://www.duolingo.com/profile/Hildegarda380649

Hi. Widze ,ze "tutaj" sami patrioci. A gdzie te milony Polakow ,ktorzy opuscili ten kraj "mlekiem i miodem plynacy". I dlaczego? ? Historia to za malo, liczy sie "teraz". Jak widze dobrze Wam sie zyje w Polsce . Dla mnie ojczyzna to kraj w ktorym zyje sie ludziom dostatnio. Nie moge tego powiedziec o Polsce. Wysylam najblizszej rodzine "FUNTY" aby mogli lepiej zyc.


https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

Tak, jestem patriotką, kocham Polskę, moją ojczyznę!.

Historia to bardzo dużo i o niej trzeba pamiętać! Bardzo dobrze jest żyć w Polsce!

Ci, którzy są za granicą, sami dokonują wyboru ( zawsze mogą wrócić ) i jest to ich własna wola, gdzie chcą żyć!

.....pozdrawiam :)


https://www.duolingo.com/profile/Hildegarda380649

Dziekuje za pozdrowienia ale wyborcza tak do konca nie byl moj. Wyjechalam jak to sie mowi "za chlebem" aby moja corka mogla studiowac, oczywiscie w Polsce. W Anglii zyje sie "dostatnio", na pewno lepiej niz w Polsce. A czy tutaj zostane , to jeszcze sie okaze. Mam tutaj dom, prace i przyjaciol ale niestety przyjaciol Polakow jest tylko troje. Polacy w Anglii sa bardzo zawistni i falszywi. Nie pomagaj sobie wzajemnie a wrecz utrudniaja. "Zazdrosc i tylko zazdrosc , ale w Polsce tez jest tak samo, tylko jest to moze mniej widoczne.

Pozdrawiam serdecznie i ciesze sie ,ze Takie osoby jak Ty jeszcze istnieja.:)


https://www.duolingo.com/profile/Hildegarda380649

ps.zamiast wyborcza napiosalam "wybor" ale moj komputer wpisuje mi czesto wyrazy, ktorych ja nie pisze .Mam tylko angielska klawiature i ciagle mnie poprawia.


https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

Dziękuję serdecznie, Hildegardo. :)


https://www.duolingo.com/profile/ArturRogac

Czasem trzeba wyjechać, żeby docenić co było, co się miało. Nie można negować wyjazdów za pracą. Też są potrzebne, chociażby w celach poznawczych. Ale zawsze pamięta się o kraju rodzinnym. Czy wiesz jakimi patriotami są ludzie, których pokonała granica. Mimo tylu trudności dalej pamiętają skąd pochodzą.


https://www.duolingo.com/profile/Hildegarda380649

Zgadzam sie z Toba Artur. Ale pamiec to troche za malo aby zyc.


https://www.duolingo.com/profile/Hildegarda380649

Danuto ,cala przyjemnosc po mojej stronie. Anglicy nie sa tacy spataniczni, powtarzaja wiele frazesow, ale sa bardzo mili,uprzejmi i uczynni. Polacy w Anglii sa najlepszymi pracownikami, nie to co Anglicy, dla ktorych wiele rzeczy jest niemozliwych do wykonania. Polak potrafi wszystko i nie mowi, ze to jest niemozliwe. Ale MY tak juz mamy. Wiem ,ze jestem "zolza", ale Ciebie lubie. PA:)


https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

O tak! - Polak wszystko potrafi ( złota rączka ) do wszystkiego i żadnej pracy się nie boi, wszystko potrafi i to się ceni. Jesteśmy mądrym i zdolnym narodem, tylko nieraz nie potrafimy, tego daru wykorzystać.

Dziękuję, że mnie lubisz. :)

Ja jestem otwartą osobą i kocham ludzi!

Nie lubię się gniewać, uwielbiam żartować i mam poczucie humoru, Danuta. :)


https://www.duolingo.com/profile/endorfity

In my view we should go to church and take part in may event. I spend long weekend in garden. I was with my grandparents. People eat barbecue, meat and shish kebab during the long weekend. That's not the best idea. What's more people go for an enormous shopping on tuesday, thursday and saturday. That is not really and traditional Constitution Day 3 May and Labour Day. We should know more about this day. Thanks for your description about Constitution Day 3 May. Greetings


https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

@endorfity... Masz rację, powinniśmy bardziej czcić ten dzień.!

Powinniśmy iść do kościoła, tak jak piszesz, bo jest to, też święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i na spokojnie obchodzić to święto. Można np. posłuchać pieśni patriotycznych, pośpiewać, czy poczytać coś na ten temat.

Jest mi bardzo miło, że mogłeś sobie poczytać o " Dniu Konstytucji 3 Maja"

Dziękuję i pozdrawiam, Danuta :)

Powiązane dyskusje

Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.