1. Forum
  2. >
  3. Temat: Duolingo
  4. >
  5. Skończyłem kurs angielskiego

https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Skończyłem kurs angielskiego

Czy to znaczy że: "Finis coronat opus"? Oczywiście, że nie! W tym wypadku ma zastosowanie inna sentencja łacińska: "Repetitio est mater studiorum".

Miło popatrzeć jak się wszystko ozłociło. 4 miesiące pracowałem, by uzyskać 275 koron. Ponieważ intelektualnym orłem nie jestem, to sporo mnie ta nauka kosztowała wysiłku. Naturalnie to nie koniec. Jest to zaledwie preludium do koncertu. Teraz dopiero się zacznie żmudne utrwalanie nabytej wiedzy. Dzięki temu nie muszę się żegnać z miłymi forowiczami. Będę miał jednak więcej czasu na korzystanie z innych źródeł edukacyjnych oraz na lekturę powieści ( z audiobooków), bez których aktywność umysłowa cywilizowanego człowieka byłaby niepełna.

Ciekawe, że w przypadku innych języków, np. rosyjskiego, tych koron do zaliczenia jest więcej. W rosyjskim - jeżeli dobrze pamiętam - ok. 340.

May 17, 2019

18 komentarzy


https://www.duolingo.com/profile/Beata_Pietraga

Gratuluję, dobra robota ( ͡° ͜ʖ ͡°)


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Beato, bardzo dziękuję :)


https://www.duolingo.com/profile/Beata_Pietraga

Będziesz, kontynuował naukę na Duolingo innego języka? Czy tylko będziesz utrwalał poznany materiał?

Też na początku sądziłam, że skupię się na j.angielskim, jednak wyszło co innego - odkryłam, że ciekawie uczyć się angielskiego, a później utrwalać poznane słowa angielskie ucząc się innych języków ... w chwili obecnej nie wyobrażam sobie, żebym po ukończeniu angielskiego zrobiła kurs polskiego po angielsku - było by mi chyba za nudno powtarzać te banalnie proste już dla mnie zdania i zwroty z pierwszych kilku kółek (tematów) - do tego zauważyłam, że łatwiej uczyć mi się na początku polskiego po angielsku, a dopiero później angielski po polsku ... wydaje mi się, że są prostsze i bardziej zrozumiałe zdania (tak było na początku) ...

w sumie teraz wszystko staje się proste :) w szczególności, gdy zaczytam czytać bajki dla dzieci po angielsku ...


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Ciekawe spostrzeżenia.

Nie, Beato. W tym roku nie planuję nauki innego języka z braku czasu. Chcę się skoncentrować na nauce angielskiego korzystając także z innych źródeł - takich, które nie są nudne. O niektórych wspominałem w innej odpowiedzi.

Ostatnio znalazłem też chyba szczególnie atrakcyjny dla dzieci i młodzieży (ale nie tylko) portal uczący słów w 21 językach. Co prawda słów jest tylko 1500, ale jest to kolorowa obrazkowa gra także oparta na rywalizacji, co nie jest konieczne. Żeby poznać nie trzeba się logować. Zawsze mnie denerwuje, gdy jakiś portal proponuje naukę języka i wymaga od razu rejestracji zanim poznamy treść. Warto tam zajrzeć. To jest "Ba Ba Dum (Graj i ucz się)" https://babadum.com

Ponadto poza obowiązkami, które każdy z nas ma, chcę więcej czasu przeznaczyć na kulturę oraz na zaległą lekturę. Choć czytam głównie uszami (podcasty), bo to oszczędza czas, a mam zaległości. W tej chwili czytam znakomitą trylogię fantasy Robin Hobb "Skrytobójca". To trzytomowa powieść, w której jednym z dominujących wątków jest wzruszająca i piękna przyjaźń człowieka z wilkiem. Polecam wszystkim. Pozdrawiam :) Radek


https://www.duolingo.com/profile/Dana_Dany

Radku, mogę powiedzieć: ...Jesteś wielki!, ambitny! i pracowity!....gratuluję. :)


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Dziękuję serdecznie, Danusiu :)


https://www.duolingo.com/profile/tadfalk

Moje szczere gratulacje.T


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Tadeusz, bardzo Ci dziękuję :)


https://www.duolingo.com/profile/rob941467

Good work congrats for you no pain no gain. I am here very long time and duolingo is good source to repeat easy phrase useful in every day life, but you must use different more demand english workplace for you mind and mouth...... I reccomend you clozemaster, quest for english, mmaenglish. Best regards and go AHEAD with you challenge........... because life is too short to cry over spilt milk........


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Rob, thanks a lot :) You are right.

BTW, Clozemaster is very good. Thank you for reminding me, Rob


https://www.duolingo.com/profile/kielbaska_cute

gratuluje, poniewaz sama wiem jaka to satysfakcja z ukonczonego kursu

pozdrawiam. kielbaska


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Kielbasko, bardzo dziękuję ( ͡~ ͜ʖ ͡°).
A czy Ty sama planujesz w najbliższej przyszłości oficjalnie zakończyć kurs angielskiego? Brakuje Ci już niewiele, bo tylko 21 koron...

Zauważyłem ciekawą rzecz, której nie do końca rozumiem. Wiele osób kontynuuje naukę różnych języków, ale jakoś nie dba, by żaden z nich zwyczajnie ukończyć, czyli uzyskać maksymalną ilość koron.

Sam wcześniej zdobyłem tę złotą sowę za wszystkie tematy, ale to mnie jakoś nie ucieszyło, tak jak ukończenie kursu. No, ale są różne drogi prowadzące do celu. Poza tym, gdybyśmy zawsze rozumieli postępowanie innych, to życie byłoby nudniejsze, bo pozbawione tego "pikantnego" elementu zaskoczenia... Miłe pozdrowienia ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Radek


https://www.duolingo.com/profile/ArturRogac

Przyłączam się do gratulacji. Chciałbym zapytać ile czasu dziennie poświęcałeś przez te 4 miesiące na duolingo?


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Artur, bardzo dziękuję. Mogę to powiedzieć szacunkowo, bo nie zapisywałem i uczyłem się w różnych porach dnia. Myślę, że średnio 3 - 4 godziny dziennie (jako, że pamięć mam dobrą, ale krótką :) ) ale bywały dni, że uczyłem znacznie więcej w ciągu jednego dnia

Dziękuję za interesujące pytanie. Ja także chętnie dowiedziałbym się, ile godzin dziennie inni przeznaczają na naukę.

Nie jestem zadowolony ze stopnia opanowania angielskiego (w ramach tego kursu ), dlatego czeka mnie jeszcze wiele pracy w postaci ćwiczeń i powtórek, ale to już "na luzie" i z wykorzystaniem innych źródeł. Jakich?

Bardzo lubię słuchać i tłumaczyć adaptacje literatury angielskiej i amerykańskiej na YouTube. Są tam prawdziwe perełki. Czytają świetni lektorzy.

Poza tym zawsze z przyjemnością słucham "Learn English With Misterduncan" https://www.youtube.com/channel/UC8pPDhxSn1nee70LRKJ0p3g Preferuję jego "lekcje" on-line, które są 2 razy w tygodniu po 2 godziny. Facet ma znakomitą dykcję i mówi tak, że dużo można zrozumieć.

Dobry jest także Clozemaster https://www.clozemaster.com Można wypróbować bez logowania, a potem w ramach wersji free. Pozdrawiam Radek :)


https://www.duolingo.com/profile/ArturRogac

Dziękuję za informacje. Ja nie mam tyle czasu. Mogę poświęcić zaledwie 1 do 1,5 godziny. Podobno żeby dobrze mówić w języku angielskim potrzeba ok. 800 godzin solidnej pracy. Artur :)


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Artur, zależało mi - z przyczyn osobistych - by tę zasadniczą naukę, czyli formalne skończenie kursu na Duolingo zrealizować w najkrótszym możliwym dla mnie czasie. Stąd wynikła intensywność nauki w ciągu jednego dnia. Wiele spraw w tym okresie świadomie zaniedbałem.

Myślę, że nie jest to metoda ani jedyna, ani zalecana dla wszystkich. Wręcz odwrotnie. Nie należy się spieszyć. Natomiast ogromnie ważne jest, co podkreślają wszyscy dydaktycy, by nauka było systematyczna. Bez odpuszczania sobie nawet jednego dnia w ciągu roku. Choćby to było tylko pół godziny w ciągu dnia. Ważne by uczyć się CODZIENNIE.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że pomimo iż Duoligno jest fajne, wciągające i ma wiele zalet, także poprzez te elementy gry i rywalizacji, to jednak z pewnością nie jest to kurs kompletny. Dla mnie podstawową wartością Duolingo są właśnie te elementy motywacyjne do nauki języka. Jednak koniecznie trzeba korzystać z wielu innych źródeł, których obecnie - także w wersji free - jest bardzo dużo do wyboru. W samym necie są dziesiątki w miarę kompletnych różnych kursów. Przy użyciu bardzo różnych (często zabawnych) metod. Trzeba tylko poszukać.

Problemem jest oczywiście nasz osobisty czas... Paradoksalnie, nie ma człowieka, który nie ma czasu! Są tylko ludzie, którzy albo własnego czasu nie potrafią dobrze zorganizować, albo nie chcą się wyrzec i rezygnować z innych codziennych działań, czy przyjemności, które uważają za niezbędne dla siebie samych. Zawsze jednak mamy w naszym życiu wybór.

Ja uważam, że także w przypadku osiągnięcia pełnego sukcesu w nauce czegokolwiek sprawdza się maksyma: "Kto postanowił zwyciężyć, albo zginąć, ten rzadko bywa zwyciężony" - Pierre Corneille


https://www.duolingo.com/profile/Beata_Pietraga

W hiszpańskim jest do zgarnięcia 780 koron, a we francuskim 750 ... więc rosyjskie korony to pikuś przy tych dwóch językach ... ale pewnie złoto inne ... :)


https://www.duolingo.com/profile/Radek-Leszek

Beato, dzięki za tę ciekawą informację. Nie wiedziałem, że hiszpański i francuski są aż tak wymagające...

Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.