1. Fórum
  2. >
  3. Téma: Duolingo
  4. >
  5. Bola som presunutá do bronzov…

https://www.duolingo.com/profile/bl2ygWOu

Bola som presunutá do bronzovej ligy. Prečo?

Dobrý deň, bola som presunutá do bronzovej ligy. Neviem prečo, a čo z toho pre mňa vyplývá. Chcem len poprosiť, ak niekto vie, o vysvetlenie. Vopred dík, zdravím všetkých priateľov Duolinga. Jarka

May 26, 2019

29 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Není to ani vzestup, ani pád. Je to nová motivační funkcionalita, která vám byla aktivována. Teprve, až příště budete přesunuta (zpět) na výchozí bronzovou ligu, bude to pád :-)

Já nejsem soutěžní typ, ale obecně mohu říct, že ten nápad dát k sobě podobně aktivní žáky, aby spolu soutěžili, je dobrý a určitě motivační.

To se opravdu podařilo a určitě zvýší aktivitu uživatelů. Škoda, že při procvičování je tolik těch překladů směrem do rodného jazyka, to působí proti a zase na druhou stranu uživatele odrazuje. Tedy od určité fáze, cca po roce, a zbytečně končí.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Zdravím Dalibore, též to dnes na mne poprvé vyskočilo a popravdě mne tento žebříček přinutil dostat se z třicátého místa na osmé. Ovšem seděla jsem dnes u učení několik hodin...jsem velmi šližní žák!

Jen se obávám, že mi toto soutěžení vydrží na chvíli a stane se ze mne zasejc žalva.

Jen ať těch novinek není moc najednou, aby mne z toho netrefil šlak. Už mi přeci jen není dvacet...


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

P. S. Jen je škoda, že zde nefunguje osobní pošta (na jiných stránkách je běžná), kde by si mohli spřátelené duše sdělit různé zkušenosti, pocity, povzdechy... ohledně učení se a Duolinga. A navzájem se povzbudit. V diskusích u lekcí hnedle dostaneme po čumáku, pokud se přímo nevyslovíme k dané větě. Připadá mi, že je to jen taková specifikace českého kurzu (respektive anglického pro česky mluvící). Kupříkladu v kurzu italštiny je i 200(!!!) příspěvků k jedné větě. Silně pochybuji, že jsou všechny relevantní, tedy k věci.


https://www.duolingo.com/profile/Anina954785

Taky mne mrzí, že nemohu posílat vzkazy buď přátelům, kteří mne kdysi Duolingo ukázali nebo lidem, kteří mají nastavené stejné kurzy atd. Líbilo by se mi, kdyby v profilu byla třeba možnost "Umožnit kontakt mailem" a kliknutí na jméno uživatele by pak umožnilo mail poslat.


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Jestli svá fóra jiné moderátorské týmy opravdu zanedbávají, to je spíš problém, ale jejich. (Co se má a nemá dělat v diskusích vět není žádné tajemství, natož vrtochem českého týmu. Stačí si přečíst pravidla diskusních fór.)

Jestli vám opravdu připadá, že se k vám nechováme podle pravidel, zvažte stížnost na https://support.duolingo.com/hc/en-us/articles/205101500-How-do-I-report-abuse-.

My máme uživatele varovat, než jejich nepatřičné komentáře vymažeme, ale já o moudrosti takových varování celkem pochybuju. Buď to nikdo nečte, nebo je to jen popudí. Je to líp rovnou promazat, a je klid.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Pokud jsem Vás urazila, tak se omlouvám. Nemyslela jsem to zle, byl to jen takový povzdech k tomu, že tu chybí možnost komunitní komunikace (kp. formou uzavřených diskusí pouze pro pozvané).

Italské fórum byl jen takový příklad, popravdě jsem spíš na ten počet příspěvků třeštila oči a ani mě nenapadlo je pročítat - navíc v angličtině.

Za nepatřičné komentáře osobně považuji ty, jenž někoho urážejí.


https://www.duolingo.com/profile/shimmir

Nu, já mám jednu takovou připomínku, která se týká funkce. Některá slova mají více významů, ale když je napíšu za sebou, oddělené čárkou, systém hodnotí jako chybu. Konkrétně u "a man" bere na 4.úrovni základů jako chybu, když "muž, člověk". Vezme jen "muž!" Takže mi to hodil do druhého kola, kdy jsem zvolil jen tu variantu, kterou chce číst. Ovšem tady po schválenî už nebyla možnost se k tomu vyjádřit, prvnê jsem ji nevyužil. Ono se vůbec Duolingo dost změnilo, před lety těch možností komentovat bylo vîc, např. přímo kolonka, kde jsem mohl uvést, že podle mne to mělo uznat i tito možnost pŕekladu apod. Vîm, že na připomínky se reaguje a pak jsme informováni, že v tom smyslu byl systém následně upraven! Ale čekat, až mi to zase někdy předhodí a dávat dle něj chybnou odpověď, abych se mohl vyjádřit, je trochu zdlouhavé. Dávám k úvaze vytvoření funkce, kdy zadám anglický (český) tvar, třeba "a man" a budu mít možnost k tomu napsat poznámku, příp. se dostat na fórum, kde se tohle řeší i za účasti moderátora. Dobré a ještě lepší jitro z Plzně!☝☺


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Více významů za sebou, oddělené čárkou, nemůžete uvádět. Tak Duolingo nefunguje. Můžete ale uvést kteroukoliv ze správných variant. Těch již je velmi mnoho. V případě, že vám to některou nepřijme, přesně stejně jako ta kolonka funguje tlačítko "Nahlásit". Použijte ho po pečlivé kontrole, že je vaše odpověď v pořádku. Ano, lze to udělat jen hned po chybné odpovědi, je to jisté omezení, ale i tak je těch hlášení velmi mnoho, rozhodně dostatek. Uznaných z nich je minimum. Do diskuze ke větě se dostanete kdykoliv tlačítkem "Diskutovat" pod vyhodnocením odpovědi.


https://www.duolingo.com/profile/shimmir

Takže nejde oddělit ani jinak, třeba středníkem jako když mejlík pošlu ze seznamu na víc adres (ne, nejsem spamující podnikatel, co se vnucuje s reklamou!). A dotaz se týká právě případů, kdy nelze z kontextu odvodit význam a přesto systém jednu možnost popírá navzdory tomu, že to nabízí třeba Valentův slovník (moc šikovná věc, umí i slovo vyslovit nebo když vím jen jak se to asi vyslovovalo, pomůže mi to vyhledat.) Problém spíše bývá s často silně zkomolenou výslovností, kdy už to není jen odlišnost americké angličtiny od té anglické a navíc se to i v jednom kole značně liší, např. když mám něco převést do písemné formy v angličtině nebo to přeložit. Chápu redukci hlásek při rychlé výslovnosti oproti pomalé, ale někdy to zní úplně jinak! A když je jen jedna možnost, tedy asi běžnou rychlostí, je to zas úplně jinak. Vím, že zvuky jsou generované strojově dle nějakého prográmku, ale to mi nevysvětluje, proč v jiném kole stejná slova při stejné rychlosti zní jinak. Tuším kačenka kdysi zmínila, že to dělá rozhraní Androidu, windows ne. To už bylo ale dříve s 2.1, pak 5. Teď už jsou i 9 či 10. Jako technik bych předpokládal, že stejné zvuky při stejné rychlosti by měly znít stejně! Aspoň tedy v jednom kurzu, kdy by tvůrci měli ta slova stahovat z nějaké jednotné databáze.


https://www.duolingo.com/profile/shimmir

Je to ale americký kurz s jejich typem výslovnosti a s jejich odlišnostmi, což občas někdo nechápe. A samozřejmě k tomu patří i odlišná mentalita dobrovolníků kolek kurzu, Čechů i Američanů, co umí česky...


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Také zdravím a souhlasím. Ale Duolingo se aktivně vyvíjí, kluby teď mají nějaké problémy, možná se do budoucna počítá s tím, že nějaká forma chatu ve skupinách je nahradí.

Pořádek v diskuzích u vět je podle mě důležitý a jsem rád, že náš tým ho udržuje. Chat ale opravdu chybí, vznikne-li, bude fajn i pro další učení komunikací s anglicky mluvícími členy ligy. V anglické diskuzi je problém, člověk si musí dávat pozor, aby nenapsal nesmysl...


https://www.duolingo.com/profile/IvanKern.75

Ahoj Jarka. Neviem Ti odpovedať s istotou, ale možno preto, že Ťa predbehli iní, čo nazbierali viac "XP" - aspoň si myslím, že by to tak mohlo byť. Ono je to "pohyblivé" - napríklad dnes ráno som bol 31., poobede 39. a teraz som 2. v striebornej lige. Posielam aspoň lingot pre útechu a hlavne nech Ťa to neodraďuje. Ide o to, čo najviac tu byť - ideálne každý deň. Jazyk sa nedá učiť, ako si niektomožno myslí - dá sa len "používať". Môžeš sa naučiť, ale časom človek postupne zabúda.


https://www.duolingo.com/profile/bl2ygWOu

Dalibor, ďakujem, že Ste zodpovedal na môj dotaz. Pochopila som. Vyhovuje mi všetko zatiaľ tak, ako to je. Aj tá motivácia má svoj význam. Poháňa vpred. Za snahu pomôcť máte odomňa lingot. Jarka


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Aj ja ďakujem ;-)


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Jak psal Dalibor Nový, ligy mají motivovat. Ale odměnou mi je za třetí místo v lize 5 lingotů, které jsou mi k ničemu. I takhle jich mám přes 2000 a nevím co s nimi. Takže mne to nijak nemotivuje...


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Očekávám, že hlavní motivační efekt bude v tom "být mezi prvními", získání lingotů je spíše vedlejší. Ale spořte, brzy se můžou hodit i na zajímavé věci. Je vidět, že na Duolingu se pracuje, to je dobře, i když se nám změny často nemusí líbit.

Ligy dají dohromady každý týden podobně aktivní žáky. Je to stejné, jako když jsme si je dříve hledali sami, ale funguje to automaticky, včetně týdenního vyhodnocení, což je dobrý nápad. Nevím, jak komu, ale mě vždy po poměrně krátkém čase příchozí přátelé - vyzyvatelé odpadli. Buď přestali úplně a nebo mají jen minimální aktivitu. S jinými vznikl takový odstup, že předbíhání je téměř vyloučeno. Jak píšu, sám nejsem soutěžní typ, ale obecně věřím, že to bude fungovat.


https://www.duolingo.com/profile/bl2ygWOu

Ahoj Ivan, ďakujem za Tvoju reakciu a lingot. Máš pravdu. V podstate mi je to jedno v akej lige som. Skôr ma zamrzelo, že sa mi stratili z mojej stránky doterajší priatelia. Máš aj pravdu s tým učením jazyka. Já som na Duolingu každý deň už nejakých asi 260 dní. Nesúťažím s druhými, skôr si všímam svoje napredovanie. Aj keď po krôčkoch ,ale vytrvalo. Tá bronzová liga ma trochu zmiatla. Nevedela som, či je to vzostup, či pád. Už to nie je dôležité. Ďakujem za povzbudzujúce slová. Jarka


https://www.duolingo.com/profile/bl2ygWOu

Daku, asi ste veľmi usilovný, keď máte toľko lingotov. Verím, že pri tom množstve Vás už nemotivujú. Pre mňa je dôležitejšie než lingoty to, že sa v angličtine niekam posúvam a zároveň opakujem zabudnuté. Takže, keď neviete čo s nimi, môžete aspoň niekoho odmeniť a potešiť. Nie všetci sme takí šikovní ako Vy. Ďakujem za reakciu a blahoželám Vám! Jarka


https://www.duolingo.com/profile/bl2ygWOu

Ďakujem za lingot.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Tak tam jeden míte, jo a jsem rodu ženského :-D


https://www.duolingo.com/profile/bl2ygWOu

Tak to ma teší, ja som tiež. Prepáčte, že som sa zmýlila. Nech sa Vám i naďalej darí. Jarka


https://www.duolingo.com/profile/bl2ygWOu

Zdravím a ďakujem Vám všetkým, ktorí Ste mi darovali lingoty. Vidím, že dobrí ľudia ešte nevymreli.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

:-) Funguje to. V horní části tabulky lze často pozorovat pěkné bitvy, stejně tak kolem postupující příčky. A geniální je, že existuje i sestupující skupina, kde je občas také znát aktivita. Takže vlastně den co den ve třech oblastech každé tabulky velmi účinně motivuje žáky k učení, cca polovinu. Další den se do té oblasti posunou ti zbylí...

Zajímavou věc jsem zaregistroval, na první pohled, řeknete si, asi cheat:

2019-06-06 05:21:08 · 14XP 2019-06-06 05:24:01 · 15XP 2019-06-06 05:27:01 · 15XP

2019-06-06 05:30:45 · 15XP 2019-06-06 05:32:37 · 15XP 2019-06-06 05:34:48 · 15XP

2019-06-06 05:37:42 · 15XP 2019-06-06 15:41:57 · 15XP 2019-06-06 15:46:39 · 15XP

2019-06-06 17:43:16 · 15XP 2019-06-06 17:49:02 · 15XP 2019-06-06 17:52:21 · 14XP

2019-06-06 17:58:52 · 15XP 2019-06-06 20:05:46 · 13XP 2019-06-06 20:10:15 · 15XP

2019-06-06 20:16:37 · 15XP 2019-06-06 20:18:46 · 15XP 2019-06-06 20:20:45 · 14XP

2019-06-06 20:23:07 · 13XP 2019-06-06 20:26:03 · 15XP 2019-06-06 20:27:37 · 14XP

2019-06-06 20:29:21 · 15XP 2019-06-06 20:31:28 · 15XP 2019-06-06 20:32:37 · 15XP

2019-06-06 20:34:01 · 15XP 2019-06-06 20:35:56 · 15XP 2019-06-06 20:37:20 · 15XP

2019-06-06 20:38:50 · 15XP 2019-06-06 20:41:06 · 15XP .... Celkem: 427XP

Zejména ve spodní části, jedna lekce cca za minutu. Ale, ta žákyně jede španělštinu a němčinu, prvních 8 lekcí, pořád dokola, pěkně cvičení za cvičením, až na 5 korunek. Pravděpodobně také opakování na čas (modifikace web adresy) a navíc vynechává úlohy, které by musela dlouho psát.

Takže, zisk přes 400XP za necelou půl hodinu čistého času je možný. Musí to být tedy asi skoro ke zblbnutí, ale zase, na druhou stranu, tu část kurzů už asi nikdy nezapomene :-) Je-li taková metoda škodlivá, to je na zvážení, tak přesto valná většina žáků jede normální metodou a soutěží spolu.


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Mám v oblíbených jednu kočku, která má tento týden téměř 16700(!!!) XP. Učí se as 7 jazyků! Tož s ní rozhodně soutěžit nelze. Dostala jsem se z bronzové do stříbrné ligy a pravdou je, že se snažím denně vyšplhat se alespoň do zeleného pole. A pokud je někdo přede mnou jen o několik bodů, říkám si, že dám ještě jednu lekci, bych dotyčného předběhla. Takže pokud má člověk prostor(=čas) pro učení, tak jej žebříček motivuje. Nuž zítra budu celý den mimo, takže XP půjdou do mražáku. A to nemluvím o dovolené.

A kde se dá zjistit, jakou rychlostí učící se jedou? Ta rychlost může býti ovšem zkreslená, kupříkladu pročítáním diskusí u vět, které nejsou zcela jasné či vám na plotně utíká mléko. A také robotické učení není pro každého, někdo k tomu potřebuje i trochu té logiky a střídání témat, by z těch opakovaných se vět nezblbnul dočista dočista. Můj případ.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

:-) Ta rychlost postupu v kurzu je vidět tady:

https://duome.eu/Filomena.Prvni/progress/

Místo svého dáte do adresy jeho nick. Je tam vidět v reálném čase, jak jim přibývají cvičení (ty tečky pod názvem dovednosti). Jasně, hlavně děti mají občas tendenci jet zcela "na body", nic jiného je nezajímá. Navíc mají spoustu času, těm ostatní nemůžou konkurovat. Ale ono je to časem přejde. Hezký den!


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Díky, Dalibore. Ten odkaz jsem měla, ale kvůli nainstalování čerstvého Win (ale díky za něj) je celá knihovna odkazů fuč weg away. Pěkný den!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

:-) NO, tak bezva, už snad máte pořádný stroj! Hezký víkend!


https://www.duolingo.com/profile/Petr-roomboy

Díky za odkaz, duolingo je super, a práce moderátorů úžasná.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

@ shimmir

Takže nejde oddělit ani jinak, třeba středníkem jako když mejlík pošlu ze seznamu na víc adres (ne, nejsem spamující podnikatel, co se vnucuje s reklamou!). A dotaz se týká právě případů, kdy nelze z kontextu odvodit význam a přesto systém jednu možnost popírá...

Ne, to opravdu není ani technicky možné. Duolingo funguje tak, že se předpokládá doplnění všech použitelných alternativ do systému. Osobně si myslím, že oba CZ<->AJ kurzy jsou na tom v tomto již velmi dobře. Chybějící alternativu objevím velmi zřídka. Po ověření (https://books.google.com/ngrams , googlení delší zobecnělé vazby v uvozovkách - vše včetně prohlídky nálezů s kontextem) ji nahlásím tlačítkem. I tak mám úspěšnost těch hlášení cca do 50% . Doporučuji stejný postup.

Co se výslovnosti týká, jde i o to, na jaké pozici ve větě dané slovo je, co mu předchází, co následuje. Kdyby to TTS stroj neřešil, zněl by jako robot. Chce to čas, hodně poslouchat, ono se to zlomí, uvidíte. A je to velmi příjemné, po té dřině... :-)

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.