1. Fórum
  2. >
  3. Téma: Duolingo
  4. >
  5. Zrušení překladů do češtiny +…

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Zrušení překladů do češtiny + NOVÉ HLASY pro kurz ČJ i AJ, původní verze pro Internet Explorer

16.9.2019 - Na Vaše návrhy jsem pro Firefox (a nově Chrome) verzi založil nové téma.

Další aktualizace a diskuze již bude pokračovat jen zde:

https://forum.duolingo.com/comment/41960494

Nastavte si prosím u tohoto nového tématu SLEDOVAT DISKUZI.

(Veškeré odkazy níže na stažení programu byly přesměrovány na toto téma).

1.9.2019 - Je to tady! Verze pro Mozilla Firefox je na světě !

Ke stažení zde: https://forum.duolingo.com/comment/41960494

Verze v.2.01 vyžaduje internetový prohlížeč Mozilla Firefox, nainstalovaný standardně ve výchozím umístění. Před používáním aplikace se přihlaste na www.duolingo.com klasicky přes Firefox, uložte si heslo, nastavte si velikost a výchozí pozici okna, případně odkazy na liště oblíbených apod. Program neukládá změny v uživatelském profilu Firefoxu, ani hesla.

Použijte rozbalenou složku Duolingo32bit nebo Duolingo64bit podle verze Firefoxu. Nevíte-li, klidně zkuste, jedna z nich se vám ujme. Před spuštěním aplikace zavřete všechna ostatní okna Firefoxu. Jedná se skutečně o velmi horkou betu, tak mě prosím nekamenujte. Budu ale velmi rád, narazíte-li na problém, když mi sem popíšete, v jaké situaci k problému došlo a jak se to přesně chová. Dále prosím uveďte váš operační systém, platformu (32/64 bit) a zhruba charakteristiku stroje, alespoň stáří.

Ani bych vám to neměl říkat, ale spustíte-li program jako správce (pravým tlačítkem na soubor s programem / Spustit jako správce, nainstalované prémiové hlasy (např. z balíčku ukázkových hlasů, viz. níže) vám budou fungovat nastálo. Nikomu to ale neříkejte :-) Spouštění programu jako správce můžete nastavit natrvalo - Pravým tlačítkem na soubor s programem / Vlastnosti / nahoře záložka Kompatibilita / dole zaškrtnout "Spustit tento program jako správce". Samozřejmě, podmínkou je, že váš systémový uživatelský účet na tom stroji má administrátorská práva.

Tak jen doufám, že za pár týdnů Duolingo neznemožní použití Firefoxu, stejně jako Internet Exploreru :-)

Ještě odkaz na stažení Firefoxu: https://www.mozilla.org/cs/ (stáhnete Installer, spustíte, vše potvrdíte)

23.8.2019 - Duolingo bohužel přestalo fungovat v Internet Exploreru.

Program tedy v této chvíli nelze použít, závada není u vás. Počkáme pár dnů, třeba to opraví. Když ne, časem mrknu, jestli se s tím dá něco dělat.

Věřím, že to určitě mnoho lidí hlásilo jako bug, víte prosím někdo z týmu nějaké podrobnosti, případně o vláknu ve fóru, kde se to řeší? Možná pomůže povolit vyskakovací okna nebo nějaké jiné nastavení zabezpečení. Je tu někdo, komu Duolingo v IE chodí? Mám neověřenou zprávu, že některým uživatelům ano.

9.8.2019 - POZOR! Nová verze v.1.03 - vylepšená aktivace IE

Jestli se někomu po spuštění programu neotevřel Internet Explorer, přestože ho máte nainstalovaný, určitě si stáhněte aktuální verzi. Na některých strojích k tomu mohlo docházet. Nová verze také obsahuje přechod na modernější platformu a drobná vylepšení. Například klávesou AltGr (napravo od SPACE) zopakujete přečtení poslední věty. Doporučuji! Ke stažení zde:

https://forum.duolingo.com/comment/41960494

(Odkaz byl aktualizován i níže v popisu programu).

17.7.2019 - Popis původní verze s ozvučením:

Vždy jsem si přál ozvučit anglické věty v kurzu češtiny, ale kvůli tomu, jaká by s tím byla práce, jsem to nerealizoval. Bylo mi jasné, že oficiálně jako volitelná funkce se to neprosadí, i když by to bylo na straně Duolinga programátorsky opravdu velmi snadné. Navíc by se dalo argumentovat, že možnost ozvučení L1 by byla velmi přínosná pro slabozraké nebo nevidomé uživatele. No nic, neprosadili jsme již i možná lepší nápady.

Nicméně, když už je na světě program pro automatické vyplnění odpovědi v češtině, začalo být reálné znovu uvažovat o tom, dostat tam ozvučení zvenku. Přičemž by program mohl přečíst i odpověď. Po tom jsem také vždy toužil, protože jsem si nebyl jistý výslovností odpovědi, kterou jsem napsal. Na mé návrhy ale nikdo nereagoval.

A nová verze s kompletním ozvučením anglických vět v kurzu AJ->ČJ a nové volitelné hlasy do kurzu ČJ->AJ jsou na světě, ke stažení zde:

https://forum.duolingo.com/comment/41960494

Verze obsahuje i důležitou úpravu kvůli změně na straně Duolinga. Prosím, stáhněte si jí a používejte jen tuto . Vlevo nahoře vybíráte z nainstalovaných hlasů (před instalací případného nového hlasu program zavřete), posuvníkem můžete nastavovat rychlost, je tam i Želva, která se zapíná a vypíná (nechtělo se mi malovat s želvou, tak je tam jen popsané tlačítko). Dále je tam nastavení, zda chcete Číst zadání. V kurzu ČJ->AJ je vhodné zapnout reproduktor v nastavení Duolinga (kvůli poslechovým cvičením) a v programu zvolit “Se zpožděním” nebo “Nečíst zadání” tak, aby se to nemísilo s mluvčím z Duolinga. Při přechodu mezi kurzy češtiny a angličtiny se to nastaví automaticky. A nebo můžete v obou kurzech nechat vypnutý reproduktor Duolinga, zvolit normálně “Číst zadání” a nastavit si třeba nějakého britského mluvčího, ženský nebo mužský hlas, co vám vyhovuje. EDIT: Dále ve verzi v.1.02 přibylo tlačítko "ČJ Auto", kterým se dá vypnout automatické vyplňování odpovědí v češtině.

Program využívá systémové hlasy, kompatibilní se SAPI . Windows 7 , 8 i 10 vždy nějaké ty hlasy mají jako součást instalace systému, do desítek si je můžete dokonce zdarma přidávat. Samozřejmě ale, úplně nejlepší je nainstalovat alespoň pár precizních hlasů SAPI 5 22kHz nebo lépe 44kHz , balíček ukázkových hlasů (3 female + 2 male + 1 kid , zkušební verze na 1 měsíc) je ke stažení zde:

https://uloz.to/!Sx0iB5np2l4i/vyuka-anglictiny-duolingo-hlasy-zip

Po měsíci si můžete dát zase jiné hlasy. Jsem ale přesvědčen, že mnozí si koupíte minimálně jeden až dva kvalitní hlasy natrvalo. Jsou fakt skvělé. Tom je opravdu pěkně znějící Američan, Brian je realistický britský hlas. Všechny tři ženské hlasy (Amy-UK, Emma-UK a Salli-US) jsou velice příjemné a srozumitelné, vhodné zejména na dlouhodobější poslech. Justin (kid) je roztomilý, ale ze začátku mu asi nebudete moc rozumět. Vydržíte-li ale pár lekcí, začne se to výrazně zlepšovat a vytrénujete tím uši, srozumitelnost angličtiny se vám zlepší obecně. Je to Američan, není ale tak kvalitní jako Tom nebo Brian. Možná třeba vhodný pro lidi, kteří potřebují pracovat v AJ s dětmi. A nebo ho můžete jen tak na chvíli zvolit pro zlepšení nálady, je s ním opravdu občas sranda, jak něco zadrmolí. Po přepnutí hlasu program přehraje poslední větu, takže je možné si ji poslechnout v americké angličtině, porovnat s britskou a nebo prostě s ostatními, jak to kdo “vysloví”.

Pozor, vždy ale kupujte jen hlasy, podporující standard SAPI 5 (z těch kvalitních jsou to téměř všechny, ale existují i vyjímky, např. bohužel úžasné hlasy Acapela, využívající technologii neuronových sítí). Můžete vybírat třeba zde:

https://harposoftware.com/en/2-main/s-1/index/category-all https://www.cereproc.com/storesapi

Ceny za velmi kvalitní a realistické hlasy jsou do 40 Euro, to jde, zvážíte-li, že dohromady s Duolingem vytvoříte skvělý nástroj, který vás opravdu naučí aktivně používat angličtinu. Navíc tyto servery nabízejí i balíčky několika hlasů za velmi výhodné ceny. V ceně bývají i upgrade, lze očekávat, že brzy díky využití technologií neuronových sítí budou skutečně k nerozeznání od lidí. Než ale koupíte balíček, opravdu si všechny vyzkoušejte (trial verze) a nebo alespoň poslechněte (demo na webu). Dále, tyto hlasy můžete využívat např. i na čtení knih nebo jakýchkoliv jiných textů (ke kterým není klasické audio), čímž se ještě více zdokonalíte, budete-li si to ze začátku číst spolu s ním (možnost nastavení rychlosti je super). Žádný software (např. SPEECH2GO – S2G) nekupujte, ani jako součást balíčku, není třeba. Budte-li chtít zakoupený hlas využívat i jinak, použijte např.: http://balabolka.site je fakt dobrý, umí i na pozadí zachytávat a číst schránku (CTRL + C).

Připomínám, při učení používejte klávesnici. Výběr slov v Internet Exploreru nefunguje dobře. Navíc je s použitím klávesnice učení ještě účinnější.

1.7.2019 - Popis základní verze programu:

Když jsem viděl, jak beznadějná je ta situace s umožněním uživatelského nastavení poměru překladů do / z cizího jazyka, pustil jsem se do toho. Bohužel, se scriptem v Chrome se občas stávalo, že duolingo přestalo odpovídat. Možná nemělo zrovna své dny, možná nějakým geniálním způsobem detekovalo můj script, přestože jsem si opravdu velmi vyhrál s časováním, až do té fáze, že byl podle mého názoru od reálného uživatele nerozeznatelný. Tak jsem to hodil do Céčka – a ono to maká úplně skvěle.

Totálně to předčilo moje očekávání, za týden jsem udělal obrovský pokrok v učení. Věnujete se jen AJ, nezatěžujete mozek formulací českých vět, význam vnímáte rovnou v AJ. Funguje to jak s kurzem angličtiny, tak s kurzem češtiny. Odbourání vypisování českých vět bylo skvělé, tak jsem nakonec zrušil i to protivné oklidávání českých vět v kurzu češtiny; nebylo to už příliš programově náročné – a to bylo nečekaně další velké zlepšení v učení.

Takže je to malinká aplikace (100kB) pro Windows, nemusí se instalovat, jen se rozbalí do nějakého adresáře. Je tam vlastní program (exe), dva doplňky aplikace (dll) a soubor “Vety.csv” . Právě formát .csv přináší navíc tu velkou výhodu, že si ho můžete i prohlížet – např. v Excelu nebo LibreOffice (ke stažení zdarma), věty si řadit podle dovedností nebo času, kdy jste se je učili a třeba si je jen připomenout, nebo se vyzkoušet zakrytím anglické verze. Úmyslně je každá jazyková varianta ve svém sloupci, nezávisle na tom, z jakého směru překladu pochází.

Jak to tedy funguje? Když vám naskočí věta, kterou nechcete vypisovat, prostě zmáčknete ENTER a už jí nikdy nebudete muset vypisovat. Nebo jí můžete (jednou) vypsat ručně. Příště už se vždy vyplní sama a jen ji odenterujete. V kurzu angličtiny doporučuji mít zapnutý reproduktor, anglickou větu si tak vyslechnete, můžete si jí zkusit zopakovat. Anglickou větu vnímejte pozorně a uvědomujte si její význam. Kdyby vás náhodou napadl nějaký jiný český překlad, samozřejmě můžete automaticky předvyplněnou odpověď vymazat a napsat tam to, co vás napadlo, abyste zjistili, zda je to také správný význam zadané věty. Podobně s úlohami typu “Mark the correct meaning”. Doporučuji české varianty vůbec nečíst, jen na klávesnici šáhnout nahoru na nějaké číslo (1 – 3), je to jedno jaké, a odentrovat. Když se náhodou nestrefíte, příště už se vybere správná varianta sama. Vše funguje pouze ve směru překladu z AJ do ČJ a u úloh typu “Select the missing word” , kde vybíráte čeké slovo do české věty.

Nevýhodu oproti scriptu to má tu, že program vyžaduje Internet Explorer, ve kterém navíc Duolingo nepodporuje mikrofon, přestože je doplněk Shockwave Flash Object a Flasth Player funkční, v aktuální verzi a mikrofon pro Duolingo v něm povolený. Takže o kontrolu výslovnosti přijdete. Výhody na druhé straně jsou však pro učení mnohem významnější. Mimochodem dal jsem pryč i tu přerostlou želvu, která při poslechových cvičeních zakrývala část pole pro odpověď. Vše v angličtině doporučuji psát pomocí klávesnice. Je to pro učení mnohem lepší, navíc, výběr slov v IE nefunguje dobře, přerostlá slova překrývají odpověď.

V souboru Vety.csv jsem nechal pár testovacích vět. Tento soubor můžete vymazat a postupně ho během učení plnit, program se tak bude vlastně učit spolu s vámi. A nebo ho nechte, vaše věty tam budou přibývat. A nebo můžete navíc použít tlačítko “HLEDAT VĚTY”, potom se vám budou doplňovat i věty, které jste ještě neprocvičovali. Osobně doporučuji tuto třetí variantu, zejména studentům, kteří již mají několik měsíců dokončený celý strom AJ i CJ kurzu.

Moc jsem se s tím nepatlal, jak už jsem zmínil, program vyžaduje a ovládá Internet Explorer. Takže se může stát, že nějaký anti-malware nebo antivir bude řvát. Opravdu s úplně klidným svědomím můžete přidat pro tento program nebo pro celou jeho složku vyjímku – vyřadit z testování.

June 27, 2019

45 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

1.9.2019 - Je to tady! Verze pro Mozilla Firefox je na světě !

Ke stažení zde: https://forum.duolingo.com/comment/41960494

Verze v.2.01 vyžaduje internetový prohlížeč Mozilla Firefox, nainstalovaný standardně ve výchozím umístění. Před používáním aplikace se přihlaste na www.duolingo.com klasicky přes Firefox, uložte si heslo, nastavte si velikost a výchozí pozici okna, případně odkazy na liště oblíbených apod. Program neukládá změny v uživatelském profilu Firefoxu, ani hesla.

Použijte rozbalenou složku Duolingo32bit nebo Duolingo64bit podle verze Firefoxu. Nevíte-li, klidně zkuste, jedna z nich se vám ujme. Před spuštěním aplikace zavřete všechna ostatní okna Firefoxu. Jedná se skutečně o velmi horkou betu, tak mě prosím nekamenujte. Budu ale velmi rád, narazíte-li na problém, když mi sem popíšete, v jaké situaci k problému došlo a jak se to přesně chová. Dále prosím uveďte váš operační systém, platformu (32/64 bit) a zhruba charakteristiku stroje, alespoň stáří.

Ani bych vám to neměl říkat, ale spustíte-li program jako správce (pravým tlačítkem na soubor s programem / Spustit jako správce, nainstalované prémiové hlasy (např. z balíčku ukázkových hlasů, viz. níže) vám budou fungovat nastálo. Nikomu to ale neříkejte :-) Spouštění programu jako správce můžete nastavit natrvalo - Pravým tlačítkem na soubor s programem / Vlastnosti / nahoře záložka Kompatibilita / dole zaškrtnout "Spustit tento program jako správce". Samozřejmě, podmínkou je, že váš systémový uživatelský účet na tom stroji má administrátorská práva.

Tak jen doufám, že za pár týdnů Duolingo neznemožní použití Firefoxu, stejně jako Internet Exploreru :-)

Ještě odkaz na stažení Firefoxu: https://www.mozilla.org/cs/ (stáhnete Installer, spustíte, vše potvrdíte)


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Ani nevíte jak jste mi po ránu spravil náladu. You are the HERO! :-)

Zatím jsem zkoušel jen krátce, ale funguje včetně hlasů.

P.S. Myslím, že by to zasloužilo nové téma - tuhle diskusi už najde jen ten, kdo ji pravidelně sleduje.


https://www.duolingo.com/profile/Jipicr

Funguje je výborně, děkuji.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Děkuji za reakce, jsem rád, že vás to potěšilo, že ta práce byla k něčemu. JE!, a těch lingotů, co já tady s tím budu teď dělat... :-) Díky!

Díky také za námět na nové téma. Když se ale zobrazí jen OBLÍBENÉ, tak je to celkem navrchu. Máte to také tak? No, nechal bych teď vyřádit děti, když se vrátili z prázdnin, a potom kdyžtak založím pro Firefoxovou verzi nové.

EDIT: Jo, jasně, už chápu, při odběru English diskuzí je to fakt hodně dole. Já si je vypínám, ale mnoho lidí asi ne. Až budu mít čas, udělám to nové téma.

PS: Jednu věc nechápu, když vše nasvědčuje tomu, že s tím Internet Explorerem to je záměr, proč tam nedají alespoň hlášku, že Duolingo již nebude v IE fungovat. Minimálně, určitě o tom problému vědí. A nic, stále jen bílá plocha. Na nahlášený bug neodpovídají, v diskuzích mlčí.


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Jest to přeci zvykem tvůrců Duolinga neinformovat o svých záměrech budoucích, ni o skutcích již realizovaných... PS: Ještě o víkendu jsem hledal, jestli už někdo v jiném jazyce IE podporu postrádá - a nic. Asi je to už opravdu mrtvý prohlížeč, který zajímá jen nás co se učíme česky (a pár ajťáků, kteří vědí že bez IE některé staré prostě switche nenastaví :-) ).


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

:-) No je to fakt zvláštní - takoví borci - dokázali vyvinout takto úžasný nástroj na učení - a chovají se, jako by je uživatelé vůbec nezajímali. Naopak, patlají se v pokusech, co to s uživateli udělá, zruší-li jim lingoty za desetidenní řady...

Ba ne, já jsem v Troubleshooting in English našel poměrně dost stížností, že jim to nejde otevřít v IE, hned z toho "černého" pátku a následujícího víkendu. I jsem se snažil vyzvědět více, ale nic, žádná odpověď, ani od přispěvatele. Navíc, tam to fakt žije, takže se to brzy odsunulo dolů do nedohledna.

A IE je fakt úžasný na automatizaci. Zatím nic podobného takto plnohodnotného není. Je velká škoda, že s vývojem skončili. To byl také možná záměr, protože je to v rukách programátora opravdu mocný nástroj. Dnešní moderní rozhraní k novým prohlížečům již je jednak detekovatelné, nelze v něm udělat úplně všechno a je to opravdu velmi nepohodlné, spousta věcí se musí dělat pomocí spouštění vzdálených javascriptů.


https://www.duolingo.com/profile/nueby

Nejdřív ze všeho moc děkuju za projevenou vynalézavost. A hned pak se zeptám: Opravdu nemáte zájem o přístup dozadu jako kontributor na jedné straně či obou? Nečekal bych od vás nepříjemnou práci, ale důležitý úkol související s tím, co jste už udělal, bych rozhodně viděl.

Do angličtiny vám to vyřídím obratem sám, protože pozvánku mám, takže stačí se přihlásit. Češtinu vám zřejmě podobně svižně vyřídí buď kačka nebo naše skotská šéfka.


https://www.duolingo.com/profile/BorecNakonec

Wow! Tak to je tedy úlet! Vy jste udělal z úžasného nástroje brutálně úžasný nástroj! Měl jste pravdu, Avast trochu řval, ale potom si vzali ten soubor k analýze a už za hodinu to psalo, že je v pořádku.

Je to skvěle udělané, ve všech směrech. A i takový detail, že odpověď v češtině má pozadí v jiné barvě! To je hodně dobré, člověk na první pohled vidí, že stačí Enter... Super, všechno, to muselo ale dát práce! Nevím, jak poděkovat, alespoň sypu lingoty. Ani se mi teď nechce na dovolenou, raději bych se učil.

Děkujeme moc!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Děkuji všem za reakce, lajky a lingoty, moc si toho vážím. A že neuhádnete, odkud ta zelená barva pozadí je. No, neuhádli byste :-) , prozradím, je z Lingova obočí :-) Jo, je pěkná.

Nueby, i vám děkuji za reakci a nabídku, ale díky, na to fakt ještě nemám. Tuším o co jde, ale to fakt nedokážu. Navíc, co se kurzu češtiny týká, program nemá jak poznat, jestli se uživatel učí česky nebo anglicky. Takže to co chcete by asi nedokázal nikdo.

Na druhou stranu ale nechci přidělávat práci vám, členům naší podpory. Za situace, kdy vývojáři a majitelé Duolinga ignorují přání a návrhy uživatelů na vylepšení, zprostředkované dobrovolnými týmy, navrhuji to nechat být, tak jak to je. Nejedná se o script. Jestli myslíte, že to má smysl, z celého tématu vymažu slova, která by mohla být zachycena nějakým automatem. Jestli si o tom přesto chcete promluvit, navrhuji to probrat jinde, třeba na Skype (dalibor.novy). Pokud tedy tým podpory nemá nějaký chat, který bych mohl navštívit.

Díky celému týmu podpory a vývojářům v inkubátoru, vážím si toho, kolik času jste Duolingu věnovali. Vy jste skvělí!


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Great job! Děkuji. Vyzkoušel jsem jen krátce, ale funguje to super. Máte můj obdiv, netušil jsem, co až se dá naprogramovat nad starým IE.

Jak vám Nueby navrhuje stát se kontributorem CZ,EN (souhlasím, jen do toho) tak já navrhuji - nechcete rovnou do Pittsburgu (nebo kde DUO sídlí)? Že byste tam trochu zčeřil stojaté vody v jejich programátorském rybníčku. :-)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Shodou okolností právě došlo ke změně na straně Duolinga, kvůli které je nová verze (v.1.02) nutná. Prosím, stáhněte si jí a používejte jen tuto. I soubor s větami nahraďte tím, který je v nové instalaci. Odkaz ke stažení je úplně nahoře v úvodním příspěvku tématu.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Chci upozornit na novou verzi programu (v.1.03), která obsahuje přechod na modernější platformu se spolehlivou aktivací Internet Exploreru a drobná vylepšení. Například klávesou AltGr (napravo od SPACE) zopakujete přečtení poslední věty.

Jestli se někomu po spuštění programu neotevřel Internet Explorer, přestože ho máte nainstalovaný, určitě si stáhněte tuto verzi. Na některých strojích k tomu mohlo docházet. Ke stažení zde:

https://forum.duolingo.com/comment/41960494


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Vyzkoušel jsem a funguje. S otevíráním IE jsem problém neměl, ale teď se mi to zdá o fous rychlejší. :-)


https://www.duolingo.com/profile/ch7ktt7X

Stále ešte funguje? Lebo mne nefunguje.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Viz. úplně nahoře, Duolingo přestalo v Internet Exploreru fungovat. Počkáme pár dnů, třeba to opraví. Bohužel to ale začíná vypadat, že nejde o náhodu, spíše úmysl. Pokusím se s tím něco udělat, teď ale nestíhám.


https://www.duolingo.com/profile/ch7ktt7X

Ďakujem. Držím palce. Pekný deň prajem.


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Dalibore, chci se zeptat - z jakých zdrojů to bere věty? Od ostatních uživatelů, přes nějaké cloudové úložiště? Naskočilo mi tam už 4660 vět...

(Jinak funguje výborně, sem tam se objeví chyba (unhandled exception…), ale to může být mým computerem.)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Ahoj, Tome. Ano, to je reálné číslo. Vyhledávání vět je poměrně zajímavá funkce, kdyžtak vysvětlím na Skype. To číslo se ale nedá brát jako počet jedinečných vět, jsou tam různé kombinace podle směru překladu a typu úlohy. Program potom dá při výběru odpovědi přednost té, která má i stejný typ úlohy.

"Unhandled exception" - to by se dít nemělo. Prosím, mohl byste napsat, jaký systém a stroj používáte a jestli k chybě dojde po startu, během učení a nebo při zavření programu ? Všiml jsem si, že vám pravděpodobně poměrně často vypadne zvuk a vy během učení vypnete hlasová cvičení. To dělá samotný Internet Explorer, zejména na slabších strojích. A na slabším stroji by možná bylo vhodné trochu upravit časování v programu. Jestli vám tam něco běží na pozadí (pošta, Skype, antivir (štíty), jiný web s aktivním obsahem....), zkuste to na nějakou dobu vypnout a sledovat četnost výskytu té chyby.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Něco mě napadlo. Stáhněte si prosím novou verzi.


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Díky Dalibore, stáhnul jsem v0.02 a vyzkouším (až po víkendu). Dám potom vědět přes Skype, ať tady nezaplňujeme diskusi. Jinak duolingo používám na takové průměrné sestavě (starší i5/8GB/W10P), ale mám tady nainstalované, kde co. :-) Ano hlasová cvičení často vypínám a občas mi zvuk v IE vypadne sám od sebe (v Chrome funguje).


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

OK, stáhněte si to ale prosím znovu, je tam ještě drobné vylepšení. A výsledek klidně napište sem, kdyby někdo měl podobný problém, nebude bádat.


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

After two weeks I have to say that it is very useful program. Although I think it is not for everyone.

But if you have been learning with Duolingo for longer time or you are intermediate - try it. It helps to jump those boring :-) translations to Czech.

Have fun with English. :-)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Thank you. I am glad it helps others too, not just me :-) Especially if you have finished both trees, it is suitable and useful.

The current version (v.0.02) seems stable. Although it is just a second release. I recommend this version to all users. The download link is at the top of this topic.

EDIT: The new version (v.1.02) is even better. Now I recommend this. See the top of this topic.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Chci upozornit na novou verzi programu (v.1.02), která obsahuje kompletní ozvučení anglických vět v kurzu češtiny a nové volitelné hlasy do kurzu angličtiny, včetně reálného britského přízvuku. Popis verze je úplně nahoře v úvodním příspěvku tématu.


https://www.duolingo.com/profile/Jipicr

Děkuji moc, skvělá práce!

Pokud bych mohl o něco požádat - pro mě by bylo užitečné, kdyby automatické doplňování vět šlo vypnout. Čtecí funkce je geniální, ale české věty raději vypisuji ručně (myslím, že si toho tak víc zapamatuji).

Zatím jsem to vyřešil zamknutím souboru Vety.csv pro zápis, ale to funguje pouze částečně.

Samozřejmě nevím, jak by byla taková úprava náročná, už teď je ten program skvělý a nechci aby to působilo nevděčně :-)

Ještě jednou díky.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Děkuji za reakci, jakékoliv návrhy jsou vítány. Můžete před spuštěním programu vymazat soubor vety.csv. Pustit program, počkat cca 5 sekund, zavřít program a nastavit nově vzniklý soubor vety.csv na read only. Česky odpovídat můžete rovnou za ty tři tečky, ty tam nevadí. Napište, jestli takto vyhovuje, bude-li zájem, uděláme v další verzi vypínátko. Pravda, uděláte-li chybu v české větě, příště se doplní sama. Bude si jí pamatovat do té doby, než program ukončíte. Děláte-li však cvičení na čas, věta již se nezopakuje. Je také pravda, že chyba v české větě je většinou překlep nebo "nečeský" slovosled. Takže by to vyhovovat mohlo. Až budete mít oba stromy hotové, věřím, že funkci doplňování českých vět oceníte.


https://www.duolingo.com/profile/Jipicr

"Vypínátko" by bylo skvělé - mělo by to výhodu v tom, že by se věty ukládaly.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Právě došlo k další změně na straně Duolinga, kvůli které bude nutná drobná úprava v programu. Závada v úlohách typu "Mark the correct meaning." není na vaší straně. Věřím, že nová verze bude hotová začátkem týdne. Problém se týká jen kurzu AJ->ČJ .


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Je to tady, upravená verze (v.1.02) je ke stažení.

Je zde odstraněný problém s úlohami typu "Mark the correct meaning" a je zde i Vypínátko automatického vyplňování vět v češtině.


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Díky Dalibore, opět to funguje výborně. :-)


https://www.duolingo.com/profile/Filomena.Prvni

Dalibore zdravím a to tedy koukám! Netušila jsem, že jde něco provést s programem Duolinga mimo AT v Pittsburgu. Ani se nedivím, že zde není zatím žádná odezva od žen. U mne je to jako očekávání osypek, pokud mám cosi nainstalovat, nahrát do PC. Vyskakují na mne okna hovořící ajťáckou angličtinou a já se jich bojím! Navíc mám chvilku novou desítku (ovšem stále na starém stroji), ve které se zatím vůbec neorientuji, jak jsem již psala. Mám zde Edge, prý se tak jmenuje "čerstvý" Explorer. Na tom to nefunguje?

Až se vrátím z dovolené, zkusím Vaši vychytávku nainstalovat (britská výslovnost by byla fajn - pře dávnými časy jsem dokončila jednu knihu kurzu cambridge English). A to pak se přihlásím na Duolingo a vychytávky budou přímo tam fungovat?


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Ahoj, Filomeno. Naštěstí se tento program nemusí instalovat, jen se rozbalí, je jedno kam. Otevřete stažený soubor (dvojklik) a přetáhnete vzniklou složku "Duolingo" klidně na plochu, nemusíte nutně na disk C: ... . Potom se program spouští dvojklikem na soubor Duolingo.exe v té složce (doporučuji si udělat zástupce přímo na plochu, ale také to není nutné). Program si sám spustí prohlížeč, nalezne-li ho, a v něm otevře Duolingo. Je ale možné, že vám systém bude řvát, že ochránil váš počítač a nebo kdesi cosi... To musíte proklikat, to se nedá nic dělat, naštěstí jen jednou (Klik na "Další informace" a potom "Přesto spustit" nebo tak něco). No a potom, budete-li chtít používat funkci "HLEDAT VĚTY", musíte odsouhlasit dotaz z firewallu - kliknout na "Povolit přístup". Používání funkce "HLEDAT VĚTY" ale už dnes téměř není třeba.

Mám obavy, že s Edge nástroj pracovat nebude. Do desítek se ale dá IE snadno doinstalovat, je to intuitivní, v uživatelsky přívětivé češtině. Je také dost možné, že už ho tam máte také.

No, a potom ještě ta volitelná (ale fakt doporučená) instalace ukázkových hlasů - to je skutečná instalace, ale je to také intuitivní. Stažený zip soubor s hlasy rozbalíte stejně, jak je popsáno výše a postupně spustíte všechny ty soubory, pokračujete podle instrukcí. Kdyby v tom postupu bylo něco konkrétního nejasného, klidně se ptejte.


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Dodatečné hlasy jsou fakt skvělé.

Používal jsem chvíli "Davida" kterého mám předinstalovaného v Win10 a myslel jsem, že je dostatečně dobrý. Ale zkusil jsem AmyUK a ta je mnohem lepší.

Doporučuji vyzkoušet, nic za to nedáte (aspoň ne první měsíc). :-)

PS: Instalace je jednoduchá (stačí stáhnout, rozbalit, spustit a 10x kliknout next).


https://www.duolingo.com/profile/Jipicr

Duolingo mě přestalo v Internet Exploreru fungovat :-( Objeví se pouze prázdná stránka. Má někdo stejný problém, nebo je to pouze na mém přijímači?


https://www.duolingo.com/profile/Milan673614

Děkuji, program fungoval výborně, než jsem si zakoupil verzi PLUS bez reklam. Můžete ho prosím nějak upravit aby fungovala i placená verze? Přece jen to vypisování češtiny je hodně zdlouhavé a navíc obrovské množství vět není ozvučena a váš program to krásně dokáže. Předem děkuji.

Doplňuji: A možná je to se zakoupením programu jen shoda náhod... Protože jak čtu výše, mám také prázdnou stránku v IE.. Že by něco změnili v Duolingu?


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Ano, bohužel, Duolingo přestalo v Internet Exploreru fungovat. Počkáme pár dnů, třeba to opraví. Když ne, časem mrknu, jestli se s tím dá něco dělat. Je to velmi smutné, pro mě je také tímto Duolingo nepoužitelné.

Věřím, že to určitě mnoho lidí hlásilo jako bug, víte prosím někdo z týmu nějaké podrobnosti, případně o vláknu ve fóru, kde se to řeší? Možná pomůže povolit vyskakovací okna nebo nějaké jiné nastavení zabezpečení. Je tu někdo, komu Duolingo v IE chodí? Mám neověřenou zprávu, že některým uživatelům ano.


https://www.duolingo.com/profile/Milan673614

Prosím, přepište duolingo třeba na jiný prohlížeč. Není problém jej nainstalovat. Třeba od seznamu, nebo jiný. V den, kdy jsem duolingo zakoupil, ho takto zmršili. Bez úpravy od Dalibora je učení zdlouhavé a nepraktické. Zdá se mi že se více soustředím na češtinu, než na cizí jazyk.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Bohužel, jediný IE má pohodlné nástroje na ovládání a chová se při tom plnohodnotně. Ostatní, jakmile jsou ovládány, prásknou to Duolingu, a to přestane odpovídat. Mají také úplně jiný způsob ovládání, takže přepsání fakt není jednoduché, nějaký čas to ještě zabere.

Nemám teď moc času, ale na řešení pracuji. Zároveň se pokouším získat ověřené informace, zda je to skutečně záměr, zda je to natrvalo a jak to bude s podporou / zamítnutím ostatních prohlížečů v budoucnu. Zatím nejnadějnější se jeví Mozilla Firefox. Je to ale samý javascript, úplně jiný způsob létání, jak by řekl klasik. Takže vlastně nový program s použitím nápadů ze starého.


https://www.duolingo.com/profile/Jipicr

Je velká škoda, že Váš program už nefunguje. Každopádně ještě jednou děkuji za práci, kterou jste odvedl.

Jediný podobný program, který jsem našel je Duolingo Tree Enhancer https://forum.duolingo.com/comment/19654789/Userscript-Tree-Enhancer

Umí "ozvučit" věty, ale neumí je doplňovat :-( A i to ozvučení není tak dobré, jako bylo ve vašem programu.

Možná by nebylo zas tak pracné "forknou" tento program, aby uměl to, co bychom chtěli, bohužel je to nad moje síly :-(

Jediná úprava, která se mi podařila je vylepšení čtení - skript místo čtení nakopíruje text do schránky (z ní ho přečte Balabolka)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Ano, také jsem zkoušel script. I s tímto jsem si hrál. Bohužel, při aktivních změnách na stránce se občas stávalo, že duolingo přestalo odpovídat. Možná nějakým geniálním způsobem detekovalo můj script, přestože jsem si opravdu velmi vyhrál s časováním, až do té fáze, že byl podle mého názoru od reálného uživatele nerozeznatelný.

Od dalších pokusů jsem upustil, abych nakonec nedostal ban. Ale nebojte, řešení pomocí aplikace je na dobré cestě. Beta bude možná už brzy.


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Zatím největší zklamání ze strany Duolinga (a že jich už bylo) je zrušení podpory IE. Po delší dovolené v zahraničí (a nouzovém ťukáni do mobilu) jsem se těšil na plnohodnotné učení pomocí Daliborova skriptu a ouha... Snad se to nějak vyvrbí. Zkusím být optimistou. :-)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

NO! Tak se mi líbíte, konečně optimismus :-) Ale to jste to přečkal poměrně snadno - na té dovolené. Co my, tady - buď koukáme do bílé plochy, pro jistotu několikrát za den a nebo v úplném tichu ťukáme jak otroci české věty...

Vězte, bude líp :-)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Na Vaše návrhy jsem pro Firefox (a nově Chrome) verzi založil nové téma. Další aktualizace a diskuze již bude pokračovat jen zde:

https://forum.duolingo.com/comment/41960494


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Děkuji za Vaše pozitivní ohlasy a také velké množství uživatelů. Z vytížení serveru na vyhledávání vět je vidět, že jste si program opravdu oblíbili. Velmi mě těší, že kromě mě přináší radost i vám. Bohužel však právě došlo ke změně na straně Duolinga, kvůli které byla nutná další úprava programu.

Nová verze v.4.01 (Firefox i Chrome varianta), je ke stažení zde:

https://forum.duolingo.com/comment/41960494

(Opraven problém s vybíráním vět ze seznamu.)

Můžete samozřejmě nahradit celou složku, stačí ale překopírovat rozbalený soubor duolingo.exe do vašeho adresáře s programem. Použijte ale soubor ze správného adresáře, podle toho, jestli používáte Chrome nebo Firefox 32/64 bit variantu.

POZOR! Další aktualizace již budou oznamovány pouze v tomto novém tématu:

https://forum.duolingo.com/comment/41960494

Nastavte si prosím u tohoto nového tématu SLEDOVAT DISKUZI.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Připomínám, že aktualizace již jsou oznamovány pouze v novém tématu zde:

https://forum.duolingo.com/comment/41960494

Nastavte si prosím u tohoto nového tématu SLEDOVAT DISKUZI. (Nebo tam přidejte komentář, nastaví se automaticky).

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.