1. Forum
  2. >
  3. Topic: Swahili
  4. >
  5. "Kwa kawaida wanalala mchana"

"Kwa kawaida wanalala mchana"

Translation:Usually they sleep in the afternoon

August 14, 2019

4 Comments


https://www.duolingo.com/profile/rappatoni

Wouldn't "usually" be a strong indication to use the habitual tense? So "Kwa kawaida wao hulala mchana"?


https://www.duolingo.com/profile/BrunoGrgurevic

I think when you want to use "hulala" then "kwa hawaida" is unnecesary


https://www.duolingo.com/profile/sad_quails

Kwa kawaida watu wanalala usiku.


https://www.duolingo.com/profile/Naomi981862

"Normally" for "kwa kawaida"should be acceptable

Learn Swahili in just 5 minutes a day. For free.