1. Fórum
  2. >
  3. Téma: Duolingo
  4. >
  5. NOVÉ HLASY pro kurz ČJ i AJ, …

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

NOVÉ HLASY pro kurz ČJ i AJ, reálný britský i americký přízvuk, automatické vyplňování vět v češtině

16.9.2019 - Verze pro Firefox a Chrome.

Jde o výrazné vylepšení systému výuky. Věnujete se jen angličtině, nezatěžujete mozek formulací českých vět, význam vnímáte rovnou v angličtině. Funguje to jak s kurzem angličtiny, tak s kurzem češtiny. Velmi doporučuji zejména těm z vás, kdo již máte dokončený celý strom angličtiny. Program se nemusí instalovat, jen se rozbalí (dvojklik a vybranou složku přetáhnete kamkoliv na disk nebo na plochu). Spouští se poklikáním na soubor duolingo.exe, který najdete v této nové složce. Můžete si udělat zástupce na plochu.

Protože se program neinstaluje, je možné, že vám systém bude řvát, že ochránil váš počítač a nebo kdesi cosi... To musíte proklikat (Klik na "Další informace" a potom "Přesto spustit" nebo tak něco). Také se může stát, že bude řvát nějaký anti-malware nebo antivir. Opravdu s úplně klidným svědomím můžete přidat pro tento program nebo pro celou jeho složku vyjímku – vyřadit z testování.

Tip: V novém typu úloh "Complete the translation" si dole klikněte na "MAKE HARDER". Potom se vám budou vyplňovat celé věty a nemusíte doplňovat ta česká slova. Nová beta již umí vyplňovat i ta slova, ale nebudu ji zveřejňovat, není to důležitá aktualizace. Dám ji k dispozici, až bude obsahovat něco zásadnějšího.

Verze v.4.02 pro Mozilla Firefox i Google Chrome je ke stažení zde:

https://uloz.to/file/2B0rFhrFVhGq/vyuka-anglictiny-duolingo-zip

(aktualizace 1.11.2019 - úprava pro aktuální verzi Google Chrome 78)

Protože štěstí přeje připraveným :-) , máme už i verzi pro Chrome. Zde již program umožňuje vše, co Duolingo nabízí, včetně kontroly výslovnosti pomocí mikrofonu. Kvůli ochraně před roboty a automatickému blokování obsahu zde ale poněkud hapruje fórum a nastavení předvoleb uživatelského účtu. To můžete ale dělat ve vedlejším okně ve Firefoxu. Nechcete-li používat mikrofon, použijte firefoxovou verzi.

Obě verze vyžadují odpovídající internetový prohlížeč, nainstalovaný standardně ve výchozím umístění. Před používáním aplikace se přihlaste na www.duolingo.com klasicky přes prohlížeč, uložte si heslo a neodhlašujte se, nastavte si velikost a výchozí pozici okna, případně odkazy na liště oblíbených apod. Před spuštěním aplikace zavřete všechna ostatní okna prohlížeče. Program neukládá změny v uživatelském profilu Firefoxu, ani hesla.

U Firefoxové verze použijte rozbalenou složku DuolingoFirefox32bit nebo DuolingoFirefox64bit podle verze Firefoxu. Nevíte-li, klidně zkuste, jedna z nich se vám ujme.

Ani bych vám to neměl říkat, ale spustíte-li program jako správce (pravým tlačítkem na soubor s programem / Spustit jako správce, nainstalované prémiové hlasy (např. z balíčku ukázkových hlasů, viz. níže) vám budou fungovat nastálo. Nikomu to ale neříkejte :-) Spouštění programu jako správce můžete nastavit natrvalo - Pravým tlačítkem na soubor s programem / Vlastnosti / nahoře záložka Kompatibilita / dole zaškrtnout "Spustit tento program jako správce". Samozřejmě, podmínkou je, že váš systémový uživatelský účet na tom stroji má administrátorská práva.

Balíček ukázkových hlasů (3 female + 2 male + 1 kid) je ke stažení zde, velmi doporučuji nainstalovat:

https://uloz.to/!Sx0iB5np2l4i/vyuka-anglictiny-duolingo-hlasy-zip

Narazíte-li na nějaký problém s programem, napište prosím v jaké verzi a v jaké situaci k problému došlo a jak se to přesně chová. Dále prosím uveďte váš operační systém, platformu (32/64 bit) a zhruba charakteristiku stroje, alespoň stáří.

Ještě odkaz na stažení Firefoxu: https://www.mozilla.org/cs/

A odkaz na stažení Chrome: https://www.google.com/intl/cs_CZ/chrome/

(Stáhnete Installer, spustíte, vše potvrdíte.)

17.7.2019 - Popis původní verze s ozvučením, stažení a instalace hlasů:

Vždy jsem si přál ozvučit anglické věty v kurzu češtiny, ale kvůli tomu, jaká by s tím byla práce, jsem to nerealizoval. Bylo mi jasné, že oficiálně jako volitelná funkce se to neprosadí, i když by to bylo na straně Duolinga programátorsky opravdu velmi snadné. Navíc by se dalo argumentovat, že možnost ozvučení L1 by byla velmi přínosná pro slabozraké nebo nevidomé uživatele. No nic, neprosadili jsme již i možná lepší nápady.

Nicméně, když už je na světě program pro automatické vyplnění odpovědi v češtině, začalo být reálné znovu uvažovat o tom, dostat tam ozvučení zvenku. Přičemž by program mohl přečíst i odpověď. Po tom jsem také vždy toužil, protože jsem si nebyl jistý výslovností odpovědi, kterou jsem napsal. Na mé návrhy ale nikdo nereagoval.

A nová verze s kompletním ozvučením anglických vět v kurzu AJ->ČJ a nové volitelné hlasy do kurzu ČJ->AJ jsou na světě.

Vlevo nahoře vybíráte z nainstalovaných hlasů (před instalací případného nového hlasu program zavřete), posuvníkem můžete nastavovat rychlost, je tam i Želva, která se zapíná a vypíná (nechtělo se mi malovat s želvou, tak je tam jen popsané tlačítko). Dále je tam nastavení, zda chcete Číst zadání. V kurzu ČJ->AJ je vhodné zapnout reproduktor v nastavení Duolinga (kvůli poslechovým cvičením) a v programu zvolit “Se zpožděním” nebo “Nečíst zadání” tak, aby se to nemísilo s mluvčím z Duolinga. Při přechodu mezi kurzy češtiny a angličtiny se to nastaví automaticky. A nebo můžete v obou kurzech nechat vypnutý reproduktor Duolinga, zvolit normálně “Číst zadání” a nastavit si třeba nějakého britského mluvčího, ženský nebo mužský hlas, co vám vyhovuje. Tlačítkem "ČJ Auto" se dá vypnout automatické vyplňování odpovědí v češtině.

Program využívá systémové hlasy, kompatibilní se SAPI . Windows 7 , 8 i 10 vždy nějaké ty hlasy mají jako součást instalace systému, do desítek si je můžete dokonce zdarma přidávat. Samozřejmě ale, úplně nejlepší je nainstalovat alespoň pár precizních hlasů SAPI 5 22kHz nebo lépe 44kHz , balíček ukázkových hlasů (3 female + 2 male + 1 kid , zkušební verze na 1 měsíc) je ke stažení zde:

https://uloz.to/!Sx0iB5np2l4i/vyuka-anglictiny-duolingo-hlasy-zip

Po měsíci si můžete dát zase jiné hlasy. Jsem ale přesvědčen, že mnozí si koupíte minimálně jeden až dva kvalitní hlasy natrvalo. Jsou fakt skvělé. Tom je opravdu pěkně znějící Američan, Brian je realistický britský hlas. Všechny tři ženské hlasy (Amy-UK, Emma-UK a Salli-US) jsou velice příjemné a srozumitelné, vhodné zejména na dlouhodobější poslech. Justin (kid) je roztomilý, ale ze začátku mu asi nebudete moc rozumět. Vydržíte-li ale pár lekcí, začne se to výrazně zlepšovat a vytrénujete tím uši, srozumitelnost angličtiny se vám zlepší obecně. Je to Američan, není ale tak kvalitní jako Tom nebo Brian. Možná třeba vhodný pro lidi, kteří potřebují pracovat v AJ s dětmi. A nebo ho můžete jen tak na chvíli zvolit pro zlepšení nálady, je s ním opravdu občas sranda, jak něco zadrmolí. Po přepnutí hlasu program přehraje poslední větu, takže je možné si ji poslechnout v americké angličtině, porovnat s britskou a nebo prostě s ostatními, jak to kdo “vysloví”.

Pozor, vždy ale kupujte jen hlasy, podporující standard SAPI 5 (z těch kvalitních jsou to téměř všechny, ale existují i vyjímky, např. bohužel úžasné hlasy Acapela, využívající technologii neuronových sítí). Můžete vybírat třeba zde:

https://harposoftware.com/en/2-main/s-1/index/category-all https://www.cereproc.com/storesapi

Ceny za velmi kvalitní a realistické hlasy jsou do 40 Euro, to jde, zvážíte-li, že dohromady s Duolingem vytvoříte skvělý nástroj, který vás opravdu naučí aktivně používat angličtinu. Navíc tyto servery nabízejí i balíčky několika hlasů za velmi výhodné ceny. V ceně bývají i upgrade, lze očekávat, že brzy díky využití technologií neuronových sítí budou skutečně k nerozeznání od lidí. Než ale koupíte balíček, opravdu si všechny vyzkoušejte (trial verze) a nebo alespoň poslechněte (demo na webu). Dále, tyto hlasy můžete využívat např. i na čtení knih nebo jakýchkoliv jiných textů (ke kterým není klasické audio), čímž se ještě více zdokonalíte, budete-li si to ze začátku číst spolu s ním (možnost nastavení rychlosti je super). Žádný software (např. SPEECH2GO – S2G) nekupujte, ani jako součást balíčku, není třeba. Budte-li chtít zakoupený hlas využívat i jinak, použijte např.: http://balabolka.site je fakt dobrý, umí i na pozadí zachytávat a číst schránku (CTRL + C).

Při učení používejte klávesnici, tak je učení nejúčinnější.

1.7.2019 - Popis základní verze programu:

Když jsem viděl, jak beznadějná je ta situace s umožněním uživatelského nastavení poměru překladů do / z cizího jazyka, pustil jsem se do toho. Bohužel, se scriptem v Chrome se občas stávalo, že duolingo přestalo odpovídat. Možná nemělo zrovna své dny, možná nějakým geniálním způsobem detekovalo můj script, přestože jsem si opravdu velmi vyhrál s časováním, až do té fáze, že byl podle mého názoru od reálného uživatele nerozeznatelný. Tak jsem to hodil do Céčka – a ono to maká úplně skvěle.

Totálně to předčilo moje očekávání, za týden jsem udělal obrovský pokrok v učení. Věnujete se jen AJ, nezatěžujete mozek formulací českých vět, význam vnímáte rovnou v AJ. Funguje to jak s kurzem angličtiny, tak s kurzem češtiny. Odbourání vypisování českých vět bylo skvělé, tak jsem nakonec zrušil i to protivné oklidávání českých vět v kurzu češtiny; nebylo to už příliš programově náročné – a to bylo nečekaně další velké zlepšení v učení.

Takže je to malinká aplikace (120kB) pro Windows, nemusí se instalovat, jen se rozbalí do nějakého adresáře. Aplikace si po spuštění sama otevře internetový prohlížeč a v něm Duolingo. Je tam vlastní program (Duolingo.exe), 3 pomocné soubory a soubor “Vety.csv” . Právě formát .csv přináší navíc tu velkou výhodu, že si ho můžete i prohlížet – např. v Excelu nebo LibreOffice (ke stažení zdarma), věty si řadit podle dovedností nebo času, kdy jste se je učili a třeba si je jen připomenout, nebo se vyzkoušet zakrytím anglické verze. Úmyslně je každá jazyková varianta ve svém sloupci, nezávisle na tom, z jakého směru překladu pochází.

Jak to tedy funguje? Když vám naskočí věta, kterou nechcete vypisovat, prostě zmáčknete ENTER a už jí nikdy nebudete muset vypisovat. Nebo jí můžete (jednou) vypsat ručně. Příště už se vždy vyplní sama a jen ji odenterujete. V kurzu angličtiny doporučuji mít zapnutý reproduktor, anglickou větu si tak vyslechnete, můžete si jí zkusit zopakovat. Anglickou větu vnímejte pozorně a uvědomujte si její význam. Kdyby vás náhodou napadl nějaký jiný český překlad, samozřejmě můžete automaticky předvyplněnou odpověď vymazat a napsat tam to, co vás napadlo, abyste zjistili, zda je to také správný význam zadané věty. Podobně s úlohami typu “Mark the correct meaning”. Doporučuji české varianty vůbec nečíst, jen na klávesnici šáhnout nahoru na nějaké číslo (1 – 3), je to jedno jaké, a odentrovat. Když se náhodou nestrefíte, příště už se vybere správná varianta sama. Vše funguje pouze ve směru překladu z AJ do ČJ a u úloh typu “Select the missing word” , kde vybíráte čeké slovo do české věty.

V souboru Vety.csv jsem nechal pár testovacích vět. Tento soubor můžete vymazat a postupně ho během učení plnit, program se tak bude vlastně učit spolu s vámi. A nebo ho nechte, vaše věty tam budou přibývat. A nebo můžete navíc použít tlačítko “HLEDAT VĚTY”, potom se vám budou doplňovat i věty, které jste ještě neprocvičovali. Osobně doporučuji tuto třetí variantu, zejména studentům, kteří již mají několik měsíců dokončený celý strom AJ i CJ kurzu.

September 16, 2019

24 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/OsobaMoje

I přesto, že jsem aplikaci ještě nevyzkoušel, sleduji vývoj od začátku a musím říct, Dalibore, že se velice činíte. Děkuji. Protože na PC kurz vůbec nedělám, povím, že pokud byste udělal verzi na android, klidně si tam vložte premium členství, rád vám nějakou tu korunu zašlu.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Děkuji, vážím si toho, ale Android je opravdu mimo moje kompetence :-) To je opravdu úplně jiný způsob létání, jak by řekl klasik. Nejsem profík, času je málo, když něco napíšu, je to většinou jen kvůli tomu, že to nutně potřebuju. Když se čas najde, céčko a vb mě celkem baví, ale novou platformu fakt neplánuju. Je to fakt úplně něco jiného.

Doporučuji si to někde vyzkoušet na PC, věřím, že si nakonec nějaký ten malý PC/notebook pořídíte, zejména, děláte-li kurz češtiny. Když notebook, určitě s externí klávesnicí a myší (nejlépe bezdrátovou) a nejlépe s velkým monitorem. Nejen kvůli Duolingu, na Androidu se prostě všechno udělat nedá. A hlavně, všechno je prostě mnohem pohodlnější. Ano, uznávám, kdo je zvyklý pouze na Android, přijde-li k PC, začne to být pro něj pohodlnější až po nějakém čase.


https://www.duolingo.com/profile/OsobaMoje

Nejde o to, že bych si s pc nerozuměl, naopak, preferuji počítač. Ale duolingem jsem si zvykl vykrývat liché minuty každodenního života, jako třeba při čekání na schůzku, na oběd apod., tudíž doma se učím velice výjimečně. Ale to už je trochu OT. Zkusím se podívat na jednu bláznivinu - zda je simulátor win pro Android (-:


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Na mobil velmi doporučuji Speak it right a Duolingo dělat na počítači. Speak it right obsahuje nová slovíčka, v posuzování výslovnosti je preciznější, obsahuje i konverzace, používání je velmi pohodlné a také vás udrží v kontaktu s jazykem. Děkuji Tomovi za odkaz, SUPER! Jen drobnou radu, když se vám něco nebude dařit vyslovit, klidně to přeskočte a jdete dál. Až se tam po čase vrátíte, již to půjde.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

To se obávam, že by asi neběhalo. Ale jo, jasně, na vykrývání chvilek je mobil supr, udržuje vás v kontaktu s jazykem. K tomu je ale také zároveň dobré si občas sednout k PC a užít si to naplno :-) , zároveň si pohodlně najdete teorii, když narazíte na něco nejasného.


https://www.duolingo.com/profile/ch7ktt7X

"Google Chrome je již spušten. Před spuštením programu..." Táto hláška mi vybehne, keď spustim Duolingo.exe a pritom Google Chrome nebol predtým otvorený. Dá sa s tým niečo robiť?


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Prosím napište, co je v druhé části té hlášky (pravděpodobně anglicky) a Váš operační systém + platformu (32/64 bit). Případně ještě před tím zkuste program pustit po rebootu počítače. Možná vám tam zůstal viset nějaký proces, který blokuje přístup k profilu Chrome.


https://www.duolingo.com/profile/ch7ktt7X

Dobrý večer. Windows 10 / 64 bit 1. "Před spuštením programu musí být prohlízeč Google Chrome ukončen. Zavřete všechna okna Chrome a klikněte na tlačítko "Opakovat"." 2. "Došlo k chybě při přípravě dat k uložení. Nové věty nebudou uloženy. Column 'Kurz' does not belong to underlying table 'VetyLower'."


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Jasně, něco vám blokuje přístup k profilu Chrome. Jestli to skutečně dělá i po rebootu, zmačkněte prosím CTRL + ALT + DEL, zvolte "Správce úloh" a zkontrolujte Procesy na pozadí. Jestli tam najdete "Google Chrome", kilněte ho (označit a dole "Ukončit úlohu". Možná vám něco spouští Chrome po startu na pozadí. Jestli ne, bude to nějaký antivir nebo firewall, můžete je pokusně zkusit na chvíli vypnout. Můžete také zkusit spustit program jako správce. Na Win10 / 64 bit je to testované, takže obecný problém to není.

Nevyřešíte-li, napište, a zatím zkuste Firefox verzi.


https://www.duolingo.com/profile/ch7ktt7X

Vypol Avast a Malvarebytes na pozadi Google Chrome bežal asi šesťkrát tak som to zrušil, takže neviem kde bola chyba. Ale teraz to funguje lepšie ako som očakával. Ďakujem. Pekný večer prajem.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Za málo, hezký večer a víkend s angličtinou naplno!

PS: Antivir si nezapomeňte zapnout.


https://www.duolingo.com/profile/ch7ktt7X

Problémy spôsobuju doplnky Google Chrome, ktoré bežia na pozadí hneď po spustení počítača. Ešte raz ďakujem a dobrú noc.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Super, dobrá práce, i my děkujeme, může se hodit i ostatním.

Při hlášce "Před spuštením programu musí být prohlízeč Google Chrome ukončen ...." přestože máte všechna okna Chrome zavřená, viz. výše ch7ktt7X


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Stačí stáhnout jen novou verzy, nebo musím stáhnout i hlasy? Děkuji


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Úplně stačí stáhnout jen novou verzi programu a zkopírovat jen soubor duolingo.exe do vašeho adresáře s programem. Všechno ostatní můžete nechat tak, jak je. (Předpokládám, že hlasy máte již nainstalované). Použijte ale soubor ze správného adresáře, podle toho, jestli používáte Chrome nebo Firefox variantu.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Ne, nainstalováno jsem zatím nic neměla, ale už jsem nainstalovala a vyzkoušela tu novou verzy a funguje to. Moc díky za tento prográmek. Jen bych byla ráda, kdyby bylo možné malé vylepšení. Líbilo by se mi, kdyby mi český pžeklad nenaskakoval prakticky okamžitě, ale aby zde bylo malé zdržení, aby si člověk nejdřív zkusil větu v duchu přeložit sám.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Fajn, ty hlasy ale opravdu velmi doporučuji. Jsou mnohem lepší, než ty systémové. Bude-li zájem více uživatelů, udělám v nějaké další verzi tu českou větu neviditelnou (nebo hodně špatně viditelnou) do té doby, než zmačknete ENTER. Ale věřte, jde to se tam nedívat, časem si zvyknete. Místo toho si zkuste originální větu vyslovit, uvidíte, že během toho si význam té věty uvědomíte rovnou v angličtině. Je to fakt lepší, než si to (třeba i jen v duchu) překládat do češtiny. Zpožďovací tlačítko by bylo také možné, ale myslím si, že krátké zpoždění by bylo stresující a dlouhé zase nevhodné pro cvičení na čas. Kdyžtak prosím po čase napište, jestli jste si zvykla se tam nedívat.


https://www.duolingo.com/profile/ch7ktt7X

Prosím, nerobte to. Ja sám som mal najprv taký pocit, že by to bolo treba, ale potom som prišiel na to, že iba by to zdržiavalo. Ak už, tak by to malo byť v nejakých nastaveniach. Ďakujem a pekný čas prajem. P.S. Premyslel ste to výborne.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Tak jsem si zkusila nahrát hlasy s britskou výslovností, a s jejich poslechem nemám problém. Dokonce jsem si i zvýšila rychlost, což je parádní možnost. Ještě zkusím nainstalovat americkou výslovnost, uvidíme jak to půjde. Jinak s tím opakováním po rodilácích máte pravdu, chce to zkoušet. Třeba si konečně zlepším výslovnost. Ještě jednou moc díky za tento prográmek :-)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Super, to jsem moc rád. Jste talent ;-) Je to samozřejmě TTS, ale fakt znějí hodně reálně. A budou se dále jen zlepšovat.

Jestli máte/můžete mít na tom stroji administrátorská práva ***, je to jedno - můžete je nainstalovat rovnou všechny. Jestli ale admina mít nemůžete, dávejte si je postupně. Až vám první vyprší, dejte další, další si můžete stáhnout z těch hlasových webů v úvodním příspěvku. Případně je podpořit zakoupením toho vám nejoblíbenějšího, nebo balíčku. Všechny hlasy můžete využít i na čtení knížek nebo třeba mailů, jestli si s někým dopisujete v AJ.

*** Nevíte-li, jestli máte admina, zkuste kliknout pravým na ten program/zástupce a koukněte, jestli tam máte možnost "Spustit jako správce". Jestli ano, můžete si nainstalovat rovnou všechny hlasy.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Děkuji za Vaše pozitivní ohlasy a také velké množství uživatelů. Z vytížení serveru na vyhledávání vět je vidět, že jste si program opravdu oblíbili. Velmi mě těší, že kromě mě přináší radost i vám. Bohužel však právě došlo ke změně na straně Duolinga, kvůli které byla nutná další úprava programu.

Nová verze v.4.01 (Firefox i Chrome varianta), je ke stažení zde:

https://forum.duolingo.com/comment/34137897

(Opraven problém s vybíráním vět ze seznamu.)

Můžete samozřejmě nahradit celou složku, stačí ale překopírovat rozbalený soubor duolingo.exe do vašeho adresáře s programem. Použijte ale soubor ze správného adresáře, podle toho, jestli používáte Chrome nebo Firefox 32/64 bit variantu.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Chci upozornit na novou verzi programu (v.4.02), která obsahuje drobná vylepšení a přechod na aktuální verzi Google Chrome 78.

Ke stažení zde:

https://uloz.to/file/2B0rFhrFVhGq/vyuka-anglictiny-duolingo-zip

Až si aktualizujete Google Chrome, bude tato verze nutná. Použijte prosím celou novou složku, nestačí pouze zkopírovat soubor duolingo.exe .


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Tip: V novém typu úloh "Complete the translation" si dole klikněte na "MAKE HARDER". Potom se vám budou vyplňovat celé věty a nemusíte doplňovat ta česká slova. Nová beta již umí vyplňovat i ta slova, ale nebudu ji zveřejňovat, není to důležitá aktualizace. Dám ji k dispozici, až bude obsahovat něco zásadnějšího.

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.