1. Fórum
  2. >
  3. Téma: Duolingo
  4. >
  5. Tipy pro rozmluvení a příprav…

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Tipy pro rozmluvení a přípravu na konverzaci s pomocí Duolinga.

Kromě jiných doporučovaných metod, rozmluvit vás může skutečně i duolingo, zejména v kombinaci s DuoBoosterem :

https://forum.duolingo.com/comment/41960494 - velmi doporučuji

Již jsem o tom psal v komentářích ve starých tématech, ale to si přečte málokdo. Proto jsem si dovolil založit nové. Mě to velmi pomohlo v rozmluvení tak si to nechci nechat jen pro sebe.

Při překladu do angličtiny si vždy nejdříve odpověď vyslovte, nejlépe nahlas. Potom teprve pište. Nedělali-li jste to, zpočátku to půjde poměrně těžko, ale brzy se to podá, uvidíte. Po napsání můžete větu znovu vyslovit a po odeslání a poslechu (DuoBooster čte i odpovědi) zase. Velmi dobře vás to připraví na budoucí zvládnutí konverzace v reálném čase. (Platí pro oba kurzy).

Opakujete-li nebo máte-li u dané dovednosti již alespoň jednu korunku, v DuoBoosteru zvolte nahoře "Nečíst zadání", a anglické zadání si zkuste nejprve vyslovit. Potom si ho poslechněte stiskem klávesy Alt Gr a znovu vyslovte. (Zejména vhodné pro kurz češtiny, ale lze použít i v kurzu angličtiny s vypnutým zvukem v nastavení duolinga).

Naopak, opakujete-li v kurzu angličtiny se zvukem a nebo máte-li v kurzu češtiny v DuoBoosteru nastaveno "Číst zadání", anglickou větu odposlouchávejte a nečtěte. Koukejte se jinam, zopakujte z paměti a až potom si to přečtěte (čtení je kvůli lepšímu uložení do paměti).

DuoBooster má nově i hlasový vstup, takže anglické odpovědi můžete rovnou diktovat na mikrofon. To je pro rozmluvení opravdu skvělé.

Další tip je ohromný potenciál souboru vety.csv, který najdete ve složce s programem. Když třeba chcete vědět, jak se nějaké slovo nebo sousloví správně používá v různých větách. Nebo chcete něco říct/napsat správně, víte, že jste podobnou frázi měli v duolingu, ale nejste si jisti slovosledem nebo čímkoliv jiným. Překladač je v tomto případě na nic. Můžete si otevřít tento soubor, stačí v txt editoru (Notepad/Poznámkový blok), přehledněji v LibreOffice (zdarma) nebo v Excelu a dát vyhledat všechny výskyty slova, sousloví nebo celé věty (CTRL + F). Můžete samozřejmě hledat i českou verzi věty. Nejen, že zjistíte, co jste potřebovali, zároveň si i připomenete všechny ostatní alternativy. Již známé alternativy se od verze 6.01 zobrazují přímo v poli pro odpověď, což vám také velmi pomůže při rozhodování, zda vaší větu nahlásit, že měla být přijata. Soubor už obsahuje mnoho alternativních překladů, jiným způsobem než s DuoBoosterem se k nim nelze dostat.

! ! ! Určitě již teď doplňujte učení poslechem, praktické rady zde ! ! !


Před započetím kurzu si prosím přečtěte tyto instrukce a řiďte se jimi:

https://www.duolingo.com/guidelines (Před kliknutím na odkaz buďte v kurzu angličtiny, tak se zobrazí česká verze).

https://forum.duolingo.com/comment/27333813

November 26, 2019

12 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Rozhodně je tento prográmek náramná věc a ráda ho používám. Jen si nejsem jistá nakolik pomůže lidem se rozmluvit. Rozhodně jim pomůže zlepšit si výslovnost a naposlouchat angličtinu. Ale tady si to každý bude říkat sám pro sebe a není jisté, jestli se dotyčný odváží mluvit i na veřejnosti. Znám spoustu lidí, kteří raději nepromluví, i když cizí jazyk ovládají dobře, z obavy, aby neudělali chybu. Obávám se, že v tomhle žádný program, aplikace, stránka nepomůže.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Díky, moc mě těší, že se líbí. Jasně, tuto bariéru už každý bude muset překonat, tak jako tak. Já jsem extrémně nekomunikativní člověk, technického zaměření, opravdu méně talentovaného člověka na jazyky byste asi těžko hledali. Po dokončení obou kurzů jsem nekvákl na veřejnosti vůbec nic. No, vlastně kvákl, ale bylo to tak jedno/dvě slova za 5 vteřin... prostě děs. Po dalších dvou měsících opakování tímto popisovaným způsobem se to začalo výrazně zlepšovat. Musím přiznat, že mě to samotného dost překvapilo. Je pravda, že jsem prostě musel mluvit, nešlo se tomu vyhnout, ale už to prostě nějak šlo. Také na to člověk musí být dobře vyspalý, odpočatý, vyhnout se stresu, prostě v dobré pohodě.

Nejdůležitější krok při přípravě na konverzaci s pomocí duolinga je podle mě to vyslovovat dříve, než to napíšete. Po dokončení obou stromů je třeba naučit se si to srovnat v hlavě i bez toho psaní (a čtení). V tom mi tenhle postup hodně pomohl. Jsem přesvědčený, že nejlepší je začít, máte-li alespoň jednu korunku u všech dovedností. Co se odposlechu týká, kdybyste ještě bez textu nerozuměli pohodlně vašemu oblíbenému hlasu, můžete si ho ze začátku trošku zpomalit (posouvátko nahoře v DuoBoosteru).

Problém s bariérou se týká jen dospělých, děti a teenageři tento problém nemají. Jako mezistupeň před mluvením na veřejnosti si myslím, že není vůbec na škodu se občas učit i v přítomnosti / v doslechu kamarádů nebo rodiny. Párkrát do týdne nějakých 20 minut to vydrží a máte-li silnou bariéru, pomůže vám to.

Potom samozřejmě pokračují ty ostatní metody. Máte-li čas nejlépe ráno (ale můžete i kdykoliv jindy) si zrekapitulujte včerejší den v angličtině, nejdříve pár dnů v duchu, potom nahlas a nejlépe se nahrávejte. Nemyslete při tom na chyby. Potom si to pustíte a najdete si je. Jindy si můžete udělat plán na tento den nebo na zítřek v angličtině. Potom také, po nějakém rozhovoru nebo SMS/mailu někomu, zkuste si to zrekapitulovat i v AJ. Dále zkuste popsat místo, kde se zrovna nacházíte, např. čekáte-li někde. Ze začátku dáte dohromady pár vět. Po přípravě s duolingem výše popsaným způsobem již to půjde mnohem lépe. Samozřejmě, budeme velmi rádi, napíšete-li i vy, jaké s mluvením v AJ máte zkušenosti a co vám nejvíce pomohlo v začátcích.


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.

Potvrzuji. Má pravdu Dalibor, dejte na něj. :-)

Je velký rozdíl v tom, když budete jen číst otázky a psát odpovědi bez otevření úst - nebo když se budete snažit nejdřív odpovědět ústně.


https://www.duolingo.com/profile/Paul6203

Dobrý den, prosím vás, kde nahoře se dá nastavit "Nečíst zadání"?? Ať se dívám jak se dívám, namůžu to najít. Děkuji moc


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Jedná se o nastavení v programu DuoBooster , který je ke stažení v tomto tématu: https://forum.duolingo.com/comment/41960494

Jestli nemáte problémy s překlady směrem do češtiny, určitě doporučuji začít používat. Za stejný čas se tak naučíte mnohem více látky. Ještě důležitější je to pro kurz češtiny, chcete-li ho používat pro pokračování výuky angličtiny.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Při překladu do angličtiny si vždy nejdříve odpověď vyslovte, nejlépe nahlas. Potom teprve pište. To je dobrý nápad, pokud si odpověď nejdřív řeknu, líp si uvědomím chybu a pak ji nenapíšu.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Jak to udělat s nahranými hlasy, u kterých mi to píše, že zkušební verze vypršela? Díky za odpověď.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Spouštějte DuoBooster jako správce (pravým tlačítkem na soubor s programem / Spustit jako správce). Nikomu to ale neříkejte :-) Spouštění programu jako správce můžete nastavit natrvalo - Pravým tlačítkem na soubor s programem / Vlastnosti / nahoře záložka Kompatibilita / dole zaškrtnout "Spustit tento program jako správce". Samozřejmě, podmínkou je, že váš systémový uživatelský účet na tom stroji má administrátorská práva.

Přimlouvám se ale určitě za to, alespoň jeden - ten nejoblíbenější hlas koupit. Zaslouží si to, jsou to machři. Není to zase až tak moc drahé, na to, jak skvělé ty hlasy jsou.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Dalibore, když spouštím "prográmek" objevuje se tam číslo účtu, kam lze přispět. Mohu poprosit o napsání čísla účtu třeba sem? Napsala bych do soukromé zprávy, ale to tady nefunguje. Děkuji


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Je, jste všímavá :-) To číslo je platné (začíná 123...), objeví se občas, dal jsem ho tam na návrhy uživatelů. Sem ho ale fakt nedám, to by bylo nefér vůči Duolingu. Tady je jejich pole podnikání. Každopádně, vážím si vašeho zájmu, jakýkoliv příspěvek projektu pomůže.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_

Původně jsem chtěla napsat poslat do soukromé zprávy, to tady nefunguje :-)...


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

Jasně, chápu. Ony fungují, ale jen od moderátorů a jen jedním směrem. Nebudu to sem psát znovu, ale pro případ, můj Skype je v tomto příspěvku: https://forum.duolingo.com/comment/32860480?comment_id=32895511

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.