1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Almancada Die'nin tam anlamı …

https://www.duolingo.com/profile/TheGhostFi

Almancada Die'nin tam anlamı nedir?

...

January 17, 2020

2 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/cwatly

Almancada üç tane kelimelerin başına gelen artikeller var der,die ve das diye şeyler var bunların türkçede çevirisi yok..Ama ingilizcedeki "the" gibi yani
"The duck"gibi ama bu der die dasların bir kuralı yok...sadece kelimesi sonundaki eke göre bazen hangi artikel olduğunu anlayabiliriz..senin dediğin die artikeli kadınlarda kullanılır ama eğer kelimenin sonundaki eke"-e" ise %98 ihtimalle die artikeli kullanılır..


https://www.duolingo.com/profile/blueandus

Merhaba, Almancada kelimeler eril veya dişildir. Bu ayrım sadece canlılar için değil eşya için de yani "şeyler" için de geçerlidir. İşte söz ettiğin "die" artikeli de feminen "şey"ler ve "çoğullar" için kullanılır. Örneğin erkek için "Der Mann" kullanılırken kadın için "Die Frau" kullanılır. Hayvanların da bazıları eril bazıları dişil kullanılır, örneğin "at" için "das pferd" kullanılır ama mesela "ördek" için "die ente" kullanılır.

Özetle, söz ettiğin artikelin teknik olarak ne için kullanıldığını bilmek bizim için yeterli olmayacaktır. Alman kültüründe nelerin eril nelerin dişil olduğunu (kabul edildiğini) da bilmek şart. Ben de bu dili yeni öğreniyorum ve zorlandığım konulardan biri de buydu. Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.