1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Bir Türk olarak İngilizce ban…

https://www.duolingo.com/profile/Hakangrel2

Bir Türk olarak İngilizce bana çok yetersiz bir dil gibi geliyor ne dersiniz

Çalıştıkça İngilizce'nin konuşmak anlaşmak için çok neşesiz sıkıcı bir dil olduğu hissine kapılıyorum. Bizim sondan eklemeli çekimli kelimelerimizle kurulan cümlelerin yerine farz edin kalan ömrünüzü ABD de geçireceksiniz bu yavan dili kullanarak nasıl mutlu olunur ki kalan ömürde. Bunla şiir nasıl yazılır sohbet edilir hiç o hissiyatı yakalayamıyorum. Öğrenince durum nasıl onu merak ettim İngilizce Türkçe gibi insana tam olarak yetiyor mu. Daha doğrusu tabi ki Amerikalıya yetiyordur ama bir Türk'e yetiyor mu bir yavanlık var mı bu dilde bir Türk için. "Bazen içimdekini haykırasım geliyor" Ne kadar düz bir cümle ama şiirimsi bir hissiyatı var çevirsen öküz gibi olacak sanki. Yani buradaki örneklere çalıştıkça hep ben odun gibi dil hissiyatına kapıldım üzüldüm onu demek istiyorum

March 27, 2020

6 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/MustafaOuz526752

İngilizcede yeterli düzeye gelince farkına varacaksın.


https://www.duolingo.com/profile/usufuanik

Dili kıt olarak bilince ne yazık ki daha duygusuz ve düz ifadelerde bulunulabiliyor. Aynı durum bir yabancının Türkçe'yi biraz bildiğinde de geçerli.


https://www.duolingo.com/profile/KenanDakan

Dünya dilinden bahsediyoruz, bunun kolay ve anlaşılır olması gerekiyor ve öyle olduğu için dünya dili. Amerika'lıların ya da İngiliz'lerin dili olduğu için hava olsun diye tercih edilmiyor bu dil, kolay bir dil olduğu için tercih ediliyor.


https://www.duolingo.com/profile/MustafaOuz526752

Alakası yok. Amerikalılar ve İngilizler konuştuğu için öğreniliyor. İngilizce kolay bir dil değil.


https://www.duolingo.com/profile/Entermoon

Evet, ingilizce sana hoş gelmiyor olabilir. Ben o dile baya hakim olsam da dahi yeni bir dil öğrenmeye başladıkça ingilizce bana daha az güzel gelmeye başladı. Beni sakın yanlış anlama dil kesinlikle hiç de yavan değil ve kesinlikle türkçeden aşağı kalır bir yanı da yok. Sana sadece böyle geliyor çünkü sen türkçeye doğdun. Dışarıdan normal konuşurken farz ettiğin gibi nazik değil sürekli öfkeliymişçesine de sanki kavga edermişçesine konuşuyoruz. En azından yabancı bir arkadaşım böyle betimlemişti konuşmamızı. Ama eğer ingilizcenin kulağa daha güzel gelen yanlarını duymak istersen(dil de baya ustalaştıktan sonra elbet, hem de baya) Shakespearean English'e bakabilirsin. Ama o zamana kadar şu an konuşalan ingilizcenin güzelliğini takdir edebilmen bir iki şiir paylaşmsak isterim. https://www.youtube.com/watch?v=w1JJ5actiUM https://www.youtube.com/watch?v=BefliMlEzZ8 (Bu diğerine göre anlaşılması biraz daha zor bir şiir) Bir de ingilizcenin anlatım gücünü görmek istiyorsan dark souls serisini oynamanı öneririm. Umarım zamanla dil hoşuna gider


https://www.duolingo.com/profile/utkuyzc

Arkadaş hiç dizi film izlemedin mi? İngilizce'deki konuşma dilinin burdaki cümleler olduğunu mu düşünüyorsun? O hissiyatı yakalayamıyorsan yakalamaya çalışmaya ne dersin? İngilizce yazılmış şiirleri, şarkıları, hikayeleri okumaya çalışsan?

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.