1. Forum
 2. >
 3. Konu: Duolingo
 4. >
 5. yabancı dizi

https://www.duolingo.com/profile/MuhammedAr900021

yabancı dizi

arkadaşlar yabancı dizi izlerken ingilizce altyazı izlemek istiyorum. ama bilmediğim kelimeler ve kalıplar cok oluyor. Siz dizi izlerken nasıl bi sistem uyguluyorsunuz ? Kelimeleri diziyi durdura durdura not mu alayım sizce ? Breaking bad ve prison break izliyorum...

April 7, 2020

9 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

Dizi izlemek sana şu faydaları sağlayacaktır. - Kelime öğrenme - Kalıp öğrenme - Telaffuza hakim olma Bunun dışında grammer ve duolingo gibi faydalı uygulamalar kullanman daha hızlı gelişmene fayda sağlayacaktır.

--------------------------- Dizi İzlerken ----------------------------

Dizi izlemek iki farklı nedeni vardır. Zevk almak veya dili öğrenmek. Sen burada dil öğrenme tarafındasın, o yüzden bazen diziden zevk alamayabilirsin. Ama şöyle düşün, belki 1 sene böyle devam edecek. Ama en sonunda dili öğrendikten sonra altyazısız bir şekilde diziyi izleyebileceksin. Bunu da belli fedakarlıklarla yapabilirsin. Zevk alamamak gibi. Onun dışında dizi izlerken yan sekmede 2 adet uygulama olsun. Biri sözlük (hangisi olduğu fark etmez), diğer sekmede quizlet. Bilmediğin kelime veya kalıbın türkçesine bak. Daha sonra quizlet uygulamasına yaz. Dizi 40dk ise bu yöntem ile muhtemelen 60-120 dakika arası bir süre sürebilir. Sonra o gün quzilet'a yazdığın kelimeleri kafana girene kadar çalış. Böyle böyle çok sıkmadan her gün 1 veya 2 bölüm izle. Düzenli duolingo ve grammer çalış. Çok faydalı olacaktır. Umarım başarılı olursun. İyi çalışmalar.


https://www.duolingo.com/profile/mirbedirha1

bence not alma aklında tut akılda kalıcı olur iyi günler


https://www.duolingo.com/profile/TuranGNE5

Durdurup not alırsanız ne izlediğinizden zevk alırsınız ne de çok faydası olur. Bırakın göz alışkanlığı oluşsun. Zaten aynı ifadedi sık sık görünce aklınızda kalacaktır.


[aktif olmayan kullanıcı]

  Herhangi bir yabancı dizi veya film izlerken sürekli durdurup notlar çıkarmak çok verimli bir öğrenme şekli değil. Bir filmi durdurmak, yeniden başlatmak, geriye veya ileriye sarmak sıkılmana ve hatta tamamen seni İngilizce öğrenmekten soğutabilir.

  İzlediğin filmde veya dizide geçen tüm kelimeleri bilmek zorunda değilsin ama telaffuzuna dikkat edebilirsin. Dikkatini çeken kelimeleri içinden sende tekrar et.

  İllaki "ben kelime bazında çalışacağım" diyorsan da; ilk olarak izlemek istediğin film veya dizinin Türkçe dublajını izle, sonrasında ise tekrardan o filmi bu sefer İngilizce alt yazılı olarak izle. Daha öncesinde izlediğin için beynin senaryoyu anlamak yerine direkt kelimelere odaklanacaktır.

  Son olarak bu konuda dikkatini çekmek istediğim bir yer var : genellikle yabancı dizi izleyenler korku, gerilim veya bilim kurgu tercih ediyorlar. Bu tarz yapıtlarda söylenen kelimeler ne yazık ki çok uçuk. (Günlük hayatta karşına çok zor çıkacak kelimeler.) Anlık olarak öğrenmiş olduğun kelime ile günlük hayatta karşılaşmadığın için en geç iki gün ile bir hafta içerisinde unutursun. Bunun yerine sitcom veya ödüllü filmler izlersen sana daha çok faydasının olacağını düşünüyorum.


  https://www.duolingo.com/profile/DARDANELSP

  Ben altyazı ve konuşmaları beraber takip ediyorum, bilmediğim kelime veya kelime grubu görünce durdurup kelimeleri not ediyorum, sonra sözlükten anlamlarına bakıp deftere yazıyorum ara sıra o kelimeleri tekrar yapıyorum size de tavsiye ederim


  https://www.duolingo.com/profile/BuseTeke7

  Kısa komedi dizilerinde kullanılan kalıplar genellikle daha anlaşılabilir oluyor. HIMYM, Friends, The Office gibi dizilere göz atman belki yardımcı olabilir.


  https://www.duolingo.com/profile/.sueda.

  STRANGER THİNGS


  https://www.duolingo.com/profile/BegumSavra

  bence altyazılı izlediklerin hariç tamamen ingilizce izlediğin bi dizi olmalı onu anlamaya çalışmalısın 2 3 bölüm sonra büyük oranda fark edicektir

  Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.