1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. 100 Günlük Seri

https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

100 Günlük Seri

Bugün 100 günlük serimi bitirmiş durumdayım. Her gün düzenli olarak 1 saat ayırdım. Yani şu anda toplam (3 senedir kullanıyorum, onlar dışında) 100 günde 100 saat Duolingo uygulamasına vakit ayırdım. Düşüncelerimi ve tavsiyelerimi sizinle paylaşmak istedim. Bu arada seviye olarak b1-b2 arası bir yerdeyim.

Sadece duolingo ile ingilizce öğrenilmez.

  • Evet. Öğrenilmiyor. Özellikle duolingonun böyle ilk 2-3 haftası çok şey öğrenmiş gibi geliyor ama daha sonra plato etkisi gösterip rutin bir hal almaya başlıyor duolingo. Sonrasında artık ilerleme minik minik oluyor. Bu yüzden sadece duolingo kullanarak bir dil öğrenmeniz çok olağan bir şey değil.

Size bir kaç tavsiyede bulunacağım. Eğer bunları duolingo ile birlikte yaparsanız ciddi anlamda belli bir süreden sonra (100 günde dil öğrenme gibi bir hayaliniz varsa lütfen gerçeklere dönün) artık konuşmaya, hatta birileri ile rahatlıkla gündelik sohbetler edebilecek hale gelebilirsiniz.

1- Duolingo (günde 5 part)

2- Busuu (günde 1 bölüm)

3- Gramer

  • English grammer in use kitabının size uygun olan seviyesini bulun. Ve günde min 2 sayfa olacak şekilde çalışmaya başlayın. Fazla yüklenmeyin gramere. Çabuk yorulursunuz. Unutmayın bu bir süreç. Bir anda tüm gazı verip hevesinizi kaybetmeyin. YAVAŞ YAVAŞ. Bu arada dediğim kitabın PDF mevcuttur. Aratıp bulabilirsiniz.

4- YouTube

  • İzleyin. Yabancı kanalları takip edin. Artık Türk youtuberlarından biraz uzaklaşıp en azından şu anda size daha çok yardımcı olacak eğlenceli kanalları takip edin. Aynı zamanda ingilizce kanallarıda takip edebilirisinz. Birkaç tavsiye vereyim: mmmenglish, Speak English With Vanessa, linguamarina...

Dizi diyenler olabilir. Çok vaktim olmuyor benim gündelik yaşantımda. Yoğun bir iş ve okul hayatım var. Ondan dizi izlemek pek bana göre değil. Ama siz Netflix dizilerini altyazılı bir şekilde yine izliyebilirsiniz.

5- Okuyun

Açın medium gibi yazı paylaşım sitelerini ve okuyun. Günde 1000-2000-3000 kelime fark etmez. En azından aşina olun. Demek ki "go" fiilinden sonra bu geliyormuş diyebilin. Bunu anca okuyarak yapabilirsiniz.

6- Kelime

Günde 10 kelime öğrenin. Abartmayın. Günde 500 kelime öğrendim gibi boş şeylere inanıp salakça şeyler yapmayın. Beyin bu. Kısa süreli hafızaya atıp o gün kendinizi mutlu etmek hoşunuza gidiyorsa devam edin. Ama dil konusunda başarısız olacağınızı garanti edebilirim.

7-Konuşun

Günde 10 kelime ezberleyin demedim farkındaysanız yukarıda öğrenin dedim. Bunu da anca o kelimeyi cümle içinde kullanarak yapabilirsiniz. "can" kelimesini öğrendim. I can play football. Can I go to Cinema? .... gibi basit veya karışık cümleler kurup kelimeyi beyninize kazıyın.

8-Kalıpları öğrenin

Türkçe'de olduğu gibi ingilizcede'de çok kalıp var. Onları öğrenmeniz hem eğlenceli hem de speaking konusunda sizi hızlandırıcı bir etkisi olacaktır.

9- Pes etmeyin

Bir kaç defa tekrar ettim. Son defa tekrar edip bitiriyorum. İngilizce öğrenmek bir süreç meselesidir. Bir anda yüklenmeyin. Yavaş başlayın ve belli bir noktadan sonra o noktada rutin olarak yapın. Günde min 1 saat çalışmanız tavsiyemdir. Hepinize iyi şanslar....

April 20, 2020

28 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/OsmanTurhan

Merhaba furkan.gulsen!

Öncelikle seriniz için sizi tebrik ediyor , nice yüzlerce güne diyorum. Deneyimlerinizi paylaşmanız ve forumdaki kullanıcılara yardımcı olmaya çalışmanız gerçekten çok ince bir davranış. Umarım istediğiniz seviyelere en kısa sürede ulaşabilirsiniz .

Teşekkürler!

İyi Forumlar!


https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

Merhaba OsmanTurhan.

Güzel yorumunuz ve dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım siz de en kısa sürede istediğiniz hedeflere ulaşırsınız.

İyi forumlar.


https://www.duolingo.com/profile/OsmanTurhan

Çok teşekkür ederim .

İyi Forumlar!


https://www.duolingo.com/profile/DilaU-U

teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz =)


https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

Rica ederim. İyi çalışmalar


https://www.duolingo.com/profile/EgeOzergen

Merhaba Furkan ezberi kötü olan biri olarak sen nasıl tensleri ezberledin(hafızanda tuttun) ben çok zorlanıyorum. Tens ezberlemek için hangi yolu kullanıyosun hangi tekniği yapıyosun?


https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

Merhaba Ege.

Tense'leri ezberlemen çok güzel bir yöntem değil. Şöyle bir yöntem izleyebilirsin. Mesela 5 kelime ezberledin bugün, grammar konunda Present Continues. Kelimelerden biride "eat" olsun. Cümle kur.

  • I am eating lunch with my girlfriend.

  • We are not eating dinner this night.

Bunun gibi bir kelime için o gün öğreneceğin tensle alakalı cümle kurman hem grammar hem de kelime öğrenmen açısından sana fayda saylayacaktır. Umarım işe yarar. İyi çalışmalar.


https://www.duolingo.com/profile/EgeOzergen

Teşekkürler iyi çalışmalar


https://www.duolingo.com/profile/.sueda.

Gerçekten tebrik ederim çünkü 100 günlük bir seriyi bitirmek kolay değil bu yüzden çaba nı ve başarı nı tekrardan tebrik ediyorum


https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim


https://www.duolingo.com/profile/.sueda.

önemli değil


https://www.duolingo.com/profile/YasinKaya32071

Ben genelde günlük olarak 1 ders Türkçe bitiriyorum 1 ders İngilizce bitiriyorum Memrisede ise en büyük hedef 20.000 puana kadar çalışıyorum sadece böyle çalışıyorum çünkü düşük seviyelerdeyim,sizce yeterli mi ?


https://www.duolingo.com/profile/OsmanTurhan

Merhaba YasinKaya32071!

Seviyenizi düşük görüyor iseniz başlarda dediğiniz şekilde çalışabilirsiniz.

Sonuç olarak yorulmadan ve sıkılmadan nasıl çalışabilir iseniz o şekilde çalışmanız daha verimli olacaktır.

Teşekkürler!

Iyi Forumlar!


https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

Merhaba YasinKaya32071. Ben de OsmanTurhan'a katılıyorum. Yeni başlıyorsanız kelime haznenizi doldurmak iyi bir seçecek olabilir. İyi çalışmalar.


https://www.duolingo.com/profile/Matmazel_1

Merhaba gercekten haklısınız galiba bu karantina günlerinde fazla çıkmıyordum hep yapıyordum ve unutmaya başladım 10 kelimeden fazla oldugu için galiba haklısınız galiba degil kesinlikle haklısınız :D ama bazen cidden sıkılıyorum ve resimlerim iyi oldugu için çizim yapıyorum. sizin gibi yogun bir hayatım fazla yok da :D neyse tavsiyeleriniz için teşekürler gerekten .. Görüşmek üzere!


https://www.duolingo.com/profile/slamKalkan

Elektrik mühendisi oldum ama ingilizcem sıfır ve şimdi buradayım burası ve alternatif video eğitimleri ile devam ediyorum ve sizinde tavsiyelerinizi alternatiflerime katacağım teşekkür ederim.


https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

Umarım kısa sürede başarırsınız. İyi çalışmalar


https://www.duolingo.com/profile/Resul44794

Verdiğin bilgiler gerçekten çok işime yaradı.Teşekkür ederim,umarım hedefine kısa süre içerisinde ulaşırsın.


https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

Ben teşekkür ederim. Umarım ikimizde en kısa sürede hedeflerimize ulaşırız.


https://www.duolingo.com/profile/FuzuliTabar

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim .


https://www.duolingo.com/profile/furkan.gulsen

Rica ederim. Güzel yorumunuz için bende size teşekkür ederim.


https://www.duolingo.com/profile/Melekcobanoglu

Ben de bugün 21 günlük seri yaptım ve devam edeceğim , yazdığınız bu uzun tavsiye yazısı için teşekkürler^^


https://www.duolingo.com/profile/PeaceInWorld

Busuu ve Memrise gibi uygulamaların premium sürümleri için internetten "apk" kullanabilirsiniz. Busuu çok güzel ama ücretsiz pek etkili olmuyor.


https://www.duolingo.com/profile/GksuTRK

Bende 78 günlük serimi kaybettim

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.