1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Çeviri yapmak

https://www.duolingo.com/profile/TCMgeYlmaz

Çeviri yapmak

'Giyim' bölümünü geçtikten sonra çeviri yapmam için bir makale geldi çeviri yapıyorum ama bazı yerlede şüphlerim var doğru yaptığıma dair keşke siz çevirisini yapsaydınız biz de öyle kontrol etseydik..

July 23, 2014

2 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/omercito

Karşınıza çıkan çeviri metinlerini yapmak zorunda değilsiniz. Çeviri bölümünde yaptığınız çeviriler, her bir cümlenin çevirisi tamamlandıkça diğer üyeler tarafından görünür hâle gelir ve onlar da yapılmış olan çevirileri onaylayabilme yetkisine sahiptir. Çeviri seviyesi ve dil seviyesi ayrı ayrı ilerlemektedir. Profilimden örnek olarak görebilirsiniz; üsttekiler dil, alttakiler ise çeviri seviyeleridir.

Diğer kullanıcılar çevirilerinize olumlu oy (doğru) verdiğinde 1 çeviri puanı kazanmış oluyorsunuz. En az 100 puan kazandığınızda (Oylarınızın en az %90'ı olumlu verilmiş olmalı) çeviri seviyeniz artıyor. Bu nedenle diğer kullanıcılara oy verirken zorda kalmadıkça olumsuz oy vermektense, onların çevirilerini düzelterek yeniden girmek, teşvik açısından daha iyi olacaktır.

Çeviri seviyeniz arttıkça verdiğiniz oylar da size XP olarak dönmektedir. 2. seviyede oy başına 1 XP, 3. seviyede oy başına 2 XP, 4. ve üzeri seviyelerde oy başına 5 XP kazanırsınız.

Çeviri yaparken ise (aynı zamanda başka çevirileri düzenlerken de geçerli) 1. seviyede 8 kelime başına 1 XP, 2. seviyede 4 kelime başına 1 XP, 3. seviyede 2 kelime başına 1 XP, 4. ve üzeri seviyelerde kelime başına 1 XP kazanırsınız.

Çevirileriniz için aldığınız oylar da cümlenin uzunluğuna göre kısıtlı oluyor. Yani 100 kişi de cümlenize olumlu oy verse belli bir puandan fazla kazanamıyorsunuz. Bu da cümledeki her 5 kelime için 1 oy ile sınırlı.


https://www.duolingo.com/profile/TCMgeYlmaz

Teşkkür ederimm bilgilendirdiğiniz için .

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.