1. Forum
 2. >
 3. Konu: Duolingo
 4. >
 5. Neden dil öğrenmek istedim?

https://www.duolingo.com/profile/Ellogovn0r

Neden dil öğrenmek istedim?

Merhaba arkadaşlar. Dil artık zorunluluk. Gerek iş hayatı gerek özel hayatta birileriyle bir şeyler paylaşma durumu oluştuğunda, artık konunun muhatabı olarak doğrudan yabancı dil konuşan insanlarla karşı karşıya kaldık. Globalleşme ile artık evlerimize kadar geldi dil ihtiyacı.

Örneğin arkadaşlarımla iş çıkışı oyun oynamak istiyorum. Açıyorum Discord'u. Bazısı türk bazısı yabancı arkadaşlarla takılıyoruz. Bunu neden söyledim. Gerçekten de "odalarımıza kadar geldi yabancı diller" sözümün altını doldurmak için.

Ben Bilgisayar Mühendisiyim. İş icabı teknik görüşmeler/etkileşimlerde bulunuyorum yabancı dille. Teknolojiyi takip etmek zorundayım. Her çıkan yeni teknoloji birileri tarafından çevrilmiyor anlık olarak. -Çevrilmesini beklersen aylar yıllar sonra erişebilirsin. Hemde yapım gereği birilerine muhtaç olmayı sevmem.- Böylece başladı serüvenim. Duolingo ile epey şeyler öğrendim. Geliştirdim. Daha ilerisi de var muhakkak.

Buraya kadar kendi sebeplerimi yazdım. Sizlerde benimle yaklaşık aynı sebeplerden öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Ama ihtiyacı olmayan bir yerde pes ediyor.

Tüm dersleri tamamlamış birisi olarak, sizlerin de pes etmeyeceğini ümit ediyorum.

Sonuç: Clean animals eat rice. :)

June 25, 2020

10 Yorum


[aktif olmayan kullanıcı]

  Çok güzel yazmışsınız,teşekkürler.Ben de önümüzdeki eğitim yılında liseye henüz başlayacağım,daha yolun başındayım.Ama geleceğim için dil öğrenmek de şart, bunu biliyorum.


  https://www.duolingo.com/profile/Ellogovn0r

  İngilizce öğrenmenin konuşmanın çok kolay olduğunu unutma. Özellikle anadili ingilizce olmayan insanlarla konuştuğunda, o kişilerin hatalarını görüyorsun. Yani hatalı konuşman kadar normal bir şey yok. Yabancı arkadaşlarımla konuşurken hep söylerim. We aren't english man. :) Hata yap. Konuştukça konuş. Zamanla toparlanır gider. Hatalar önemli değil. Hatalarına gülen Türk arkadaşlarına da aldırış etme. Tavsiyelerim bu yönde.


  https://www.duolingo.com/profile/Juliet020621

  abi ben yabancı dillere çok meraklıyım yani hobi olarak sürekli bir öğrenme isteği var


  [aktif olmayan kullanıcı]

   Teşekkür ederim: tavsiyeleriniz için.


   https://www.duolingo.com/profile/YasinKaya32071

   İngilizceye zorunlu olarak çalışınca heveste pek olmuyor insanda di mi,bu yüzden böyle çalışmak dahada zor oluyor.


   https://www.duolingo.com/profile/Ellogovn0r

   Zorunluluk şu: Mesela bir aralar meşhur olan bir oyuna girdin. Açtın sohbeti herkese. Düşman karşı evin 2. katında sağ pencerede. Eğlendiğin bir oyunda senin bunu anlatman bir zorunluluk. Kastım bu yani. Yoksa patronun gelip şakır şakır konuş bakalım Yasin derse o baskı olur. Mobbing bile sayılır. Mesela yukarıda verdiğim cümleden gidersek, kendini ifade edip geliştireceğin o kadar şey varki. Hem kendini geliştirmen hem pratik yapman açısından 2. kattaki adamı betimlersin. Efendim sarı bir sweatshirt giymiş, SCAR-L kullanıyor, bir kere ateş ettim, koluna geldi vs vs. Böylece kendini daha da zorlayarak geliştirirsin. Yani zorunlu musun bu kadar teferruata değilsin. Ama bu senin gelişimine çok pozitif yansır.


   https://www.duolingo.com/profile/YasinKaya32071

   Çok güzel açıklamışsınız,teşekkür ederim.


   https://www.duolingo.com/profile/DenizYagix

   ileride yurt dışına çıktığımda kullanmak için


   https://www.duolingo.com/profile/Juliet020621

   ohaa abi emek var bee. helal valla okudum bu arada hepsini :))


   https://www.duolingo.com/profile/EmirCica

   günümüzde maalesef yabancı dil bilmeden olmuyor

   Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.