1. Forum
  2. >
  3. Konu: English
  4. >
  5. The boys eats an apple

https://www.duolingo.com/profile/akarfatihh

The boys eats an apple

Arkadaşlar (The boys eats an apple) derken (eat) fiilinin sonuna (s) getiriyor muyuz. Sanırım bu cümlede getirmeyip (The boys eat an apple) şeklinde yazmamış gerekiyormuş. Bu (s) yi özellikle fiilerin sonuna neye göre getiriyoruz. Bir kaç örnekle birisi anlatsın lütfen ! Teşekkür ederim şimdiden.

August 10, 2014

4 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/omercito

Geniş zamanda 3. tekil şahıs için fiiller "-s, -es" eklerini almak zorunda. 3. tekil şahıs dışındaki şahıslar için ise fiiller herhangi bir ek almıyor.

  • The boys eat an apple > The boys = They > They eat

  • The boy eats an apple > The boy = He > He eats

Birinci Tekil Şahıs = I eat

İkinci Tekil Şahıs = You eat

Üçüncü Tekil Şahıs = He/She/It eats

Birinci Çoğul Şahıs = We eat

İkinci Çoğul Şahıs = You eat

Üçüncü Çoğul Şahıs = They eat


https://www.duolingo.com/profile/Ysnoz

geniş zaman (simple present tense) kullanırken özne he, she, it ise (yani 1. tekil şahıs) yüklemin sonuna s takısı getirilir. ancak bu sadece olumlu cümlelerde olur. umarım yardımcı olmuştur.


https://www.duolingo.com/profile/bebitoks

s takısı he/she/it (o) şahıslarında present simple çekimlerde fillere konulur she drinks a cup of milk : o bir bardak süt içer gibi ama bazı fiiller bu s takısını kabul etmez örneğin have 3. tekil şahısllarda has olur kiss kisses olur ss ch o ile bitenler es takısı alır ve y ile biten fiillerinde bazıları s takısı alırken bazılarında y düşer ies eki alır (ayrıca present simple tense in soru cümlelerinde do kullanıyoruz dolayısı ile do she diyemeyiz does she demeliyiz) fiilleri kullandıkça kafanda daha iyi oturur umarım yardımcı olabilmişimdir kolay gelsin


https://www.duolingo.com/profile/akarfatihh

Olay anlaşılmıştır ilginize çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak İngilizce öğren. Ücretsiz.