1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Duolingo Kurucusu İle Röportaj

https://www.duolingo.com/profile/Flavlupo

Duolingo Kurucusu İle Röportaj

Luis Von Ahn ile yapılan bir röportajı paylaşıyorum. Meraklısına duolingo dil platformu hakkında fikir verebilir:

Bu ilginç girişimi başlatmanızın arkasında hangi fikir var?

Bedava dil kursu verme fikriyle başladık. Çünkü dil öğrenmek isteyen birçok insan bunu daha iyi bir iş elde etmek için yapıyor ve yeterli parası yok. Duolingo ise tamamen ücretsiz.

Diğer yabancı dil eğitimlerinden farkınız nedir?

Eğitim sistemimiz veriye dayanıyor. Farklı gruplara farklı ders içerikleri gösterip hangisinin daha iyi öğrendiğini ölçüyor ve ders müfredatımızı buna göre yeniden şekillendiriyoruz. Böylece her gün içeriğimiz daha iyi hale geliyor. Kendi kendine eğitim almak ve derslere motive olmak oldukça zor bir iş, bu nedenle Duolingo’yu tıpkı bir oyun oynar gibi eğlenceli hale getirmeye çalıştık.

Ne kadar kullanıcınız var?

Dünyanın en popüler yabancı dil uygulamasıyız, 42 milyon kullanıcımız var. Türk kullanıcıların sayısı 300 bin civarında. Çoğunluğu İngilizce öğreniyor.

Bu platform üzerinden dil öğrenmek ne kadar kolay?

Londra Şehir Üniversitesi’nden bir akademisyenin yaptığı çalışmaya göre Duolingo’da aldığınız 34 saatlik ders sonunda, okulda bir sömestrde öğrendiğinize denk yabancı dil bilgisine sahip olabilirsiniz. Bunun sırrı eğitim sistemini tamamen kişisel veri üzerine kurmamız.

Şu anda sistem üzerinde kaç ders bulunuyor?

Türkler için İngilizce, İngilizler için Çince gibi olmak üzere 35 farklı dersimiz var. Bu şekilde 17 farklı dil öğretiyoruz. En popüler dil elbette İngilizce. En popüler ders ise anadili İspanyolca olanlar için İngilizce. Bir sonraki ise İngilizce konuşanlar için İspanyolca dersi.

Dersleri kim oluşturuyor?

2011 yılında kurulduk, dersler ise 2012 yılında açıldı. Başlangıçta şirket bünyesinde 10 kişiydik, şimdi sayımız 40’a çıktı. İlk dersleri şirket bünyesinde çalışan dil uzmanlarımız oluşturdu. Şimdi artık dersleri Language Incubator (Dil Geliştirme Aracı) adını verdiğimiz platformumuz üzerinden gönüllü kullanıcılarımız geliştiriyor. Örneğin Türkler için İngilizce dersini Türkiye’den gönüllü kullanıcılarımız hazırladı.

Bunu yapan gönüllülere para ödüyor musunuz?

Hayır, dersler ücretsiz olduğu için para ödemiyoruz. Zaten gönüllü olan kullanıcılar, dil öğrenmenin ücretsiz olması gerektiğine inandıkları için bu işi yapıyorlar. Bir de kendi dillerini dünyaya tanıtmak için.

Peki iş modeliniz nasıl? Siz nasıl gelir elde ediyorsunuz?

Şirketlere çeviri hizmeti veriyoruz. Müşterilerimiz arasında CNN gibi uluslararası kuruluşlar var. Çevirmek istedikleri metni kullanıcılarımıza sunuyoruz, onlar da çeviriyi yapıyor. Kullanıcılar bunu tamamen gönüllü olarak yapıyorlar. Yapıp yapmamak tamamen onların tercihi. Ama bize destek olmak için severek yardımcı oluyorlar. Bir diğer gelir modelimiz ise dil sertifikası. 20 dolar ödeyerek Duolingo ile öğrendiğiniz dilin seviyesini ölçebilir, iş başvurusu yaptığınız yerlere bu sertifikayı verebilirsiniz.

Online eğitim sistemlerinin en büyük sorunu kullanıcıların kayıt olduktan sonra dersleri bitirmekte zorlanması, sizde derslerin bitirilme oranı nedir?

Haklısınız. Bu önemli bir sorun. İnternette bu dersler çok kolay ve rahat olunca insanlar gereken değeri vermiyor. Online tip derslere ücretsiz kayıt olup bitirenlerin oranı yüzde 3 ile 10 arasında değişmekte. Bizdeki oran başlangıçta yüzde 7 seviyelerindeydi şimdi ise yüzde 20’ye çıktı. Bu sayıyı daha çok artırmak için popüler oyunları yakından takip ediyoruz. İnsanlar neden oyun oynuyor, onları oyun oynamaya ve vakitlerini harcamaya teşvik eden şey nedir? Bu gibi soruların cevabını arıyoruz.

Bugüne kadar oyun ve eğitim arasında keskin bir çizgi olduğu düşünülürdü. Sizce oyun ve eğitim arasında nasıl bir ilişki var?

Çok sıkı bir ilişki var. Bugün insanlara ulaşmak için en iyi araç telefonlar. Dünya genelinde cep telefonu olan insan sayısı tuvalet imkânı olandan daha fazla. Telefonlarda en çok yapılan şey oyun oynamak. Akıllı telefonlara en çok indirilen uygulamaların başında ise oyunlar geliyor. Eğer popüler bir uygulama yapmak istiyorsanız oyunlarla rekabet etmelisiniz. Bu açıdan baktığınızda bizim rakibimiz diğer dil uygulamaları değil, Candy Crush gibi popüler oyunlar.

Bütün sistemimizi oyunlaştırma (gamification) teorisi üzerine kurduk, kullanıcılar tıpkı bir oyunda olduğu gibi puan kazanıyor, derecelerini yükseltiyor. Platform bir oyun gibi kurgulandığı için kullanıcılar derslere daha çok ilgi gösteriyor. Bu sistem o kadar tuttu ki 2013 yılında Apple tarafından yılın uygulaması seçildik.

Eğitimin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bence eğitimin geleceği mobil erişim ve kişiselleştirmede yatıyor. Bugün öğretmenler sınıftaki en zeki öğrenciye göre ders anlattığında diğerleri zorlanıyor, sınıftaki en ağır öğrenen öğrenciye göre ders anlatıldığında ise diğerleri sıkılıyor. Öğretmenlerin belirli bir seviye ortalaması yakalaması şart. Oysa her öğrenci farklıdır. Bazıları görerek, bazıları duyarak, bazıları okuyarak daha iyi öğrenir. Birebir eğitim ise en iyisi. Bu alanda ciddi yatırımlar yapıyoruz. Amacımız öğretmenleri ortadan kaldırmak değil, onları daha çok geliştirmek. Mobil teknolojiler bize bu imkânı veriyor.

Sonraki projeleriniz nedir?

Eğitim üzerine kafa yoruyorum. Okuma yazma bilmeyenlere telefonlar üzerinden eğitim vermek istiyorum. Artık herkesin bir telefonu var. Telefonlar geleceğin sınıfı olacak.

September 27, 2014

14 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/akcayzubeyde

İngilizceyi gözümüzde çok büyüttük fakat bu uygulama sayesinde ne kadar eğlenceli olduğunu anladık :))


https://www.duolingo.com/profile/EnesAytepe

Umarım gelirlerini arttırırlar ve daha çok gelişirler. Böylelikle kalıcı olurlar ve daha iyi hizmet sunarlar.


https://www.duolingo.com/profile/UmranAskinAydin

Kendi adıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.


https://www.duolingo.com/profile/Ozbasak

Gönülden tebrik ediyorum gerçekten insanlık adına çok büyük hizmet veriyorsunuz sonsuz teşekkürler


https://www.duolingo.com/profile/muhammetCLK123

böyle bir uygulamaya 20 dolar vermek bile azdır helal size thank you Luis Von Ahn


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

eklemek istedim, uygulamaya hicbir zaman para vermeniz gerekmiyor, sadece seviyenizi belgelendirmek isterseniz 20 dolar :) o da su anda beta yani deneme asamasinda oldugundan hala ücretsiz https://testcenter.duolingo.com/


https://www.duolingo.com/profile/suveyda-61

çok teşekkürler böyle bi site kurduğunuz için ayrıca haber için de sağolun o haberden sayesinde duolingo üyesiyim


https://www.duolingo.com/profile/CemKIZIL

Çok teşekkürler...


https://www.duolingo.com/profile/--Raven--.

Duolingo uygulamasına tesekkurler. Artik ingilizcede daha iyiyim


https://www.duolingo.com/profile/nakyz1

Bu sistem bence muhteşem.... gerçekten de Candy crush daha az oynuyoRum. ..çok teşekkürler bu harika sistem icin


https://www.duolingo.com/profile/hmaz18

Bu site bana cok yarar sağladı çok tesekurler


https://www.duolingo.com/profile/MUSTAFAAKY369050

Kuruculara ve destekte bulunanlara sonsuz teşekkür. Türkçe dilinden Fransızca ve Başka diller öğrenme seçeneği de sunarlarsa minnettar oluruz. KEŞKE TÜM DÜNYA İNSANININ KULLANABİLECEĞİ TEK BİR DİL PLATFORMU OLUŞTURULSA VE BUNA LİDER ÜLKELER DESTEK VERSE DE KİMSE KİMSENİN DİLİNİ ÖĞRENMEK ZORUNDA KALMASA


https://www.duolingo.com/profile/hturguta

teşekkür edeiz


https://www.duolingo.com/profile/aliarslan409469

Keşke Arapçası'da olsa

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.