https://www.duolingo.com/profile/Voyta

Český font

Jistě jste si všimli, že font Duolinga jaksi ještě úplně nezvládá češtinu. Tedy zvládá jí v tom smyslu, že na výhradně česká písmena používá jiný font. Není tomu tak úplně všude, například diskuze jsou v pořádku, ale jinde to většinou v pořádku není. Dotaz k překladatelům, řešíte i tento problém, a jestli ano, vidíte v dohledu nějaké řešení? Předpokládám že se jedná o řešitelný problém, když se zde dá třeba angličtina učit z ruštiny (azbuka) nebo čínštiny.

November 5, 2014

17 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Nahlaseno: Your ticket is #328243


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Na obou mých pocitacich, ve 3 ruznych prohlizecích mam cestinu uplne perfektni. Takze neresime, protoze zatim toto nikdo nereklamoval. Uvidime, zda se nekdo prida, ale mozna je problem na vasem konci??


https://www.duolingo.com/profile/sadfhrw

Použitý OS a jazykové prostředí je naprosto irelevantní, protože Duolingo používá Web Fonts. Například v nadpisu lekce https://www.duolingo.com/skill/en/Possessives (to divné ň) Duolingo používá font museo-sans-rounded, který se stahuje z internetu, není to font ve vašem počítači.

<pre> @font-face { font-family: 'museo-sans-rounded'; src: url('//d7mj4aqfscim2.cloudfront.net/proxy/fonts/museo/museosansrounded-300-webfont.eot'); … } </pre>

Problém je v tom, že ten soubor s fontem obsahuje jen naprosté minimum znaků, které možná stačí pro angličtinu, španělštinu, němčitnu a tak, ale češtině a maďarštině atd znaky chybí: viz obsah toho souboru screenshot (z programu FontForge). Chybějící písmeno ve web fontu se nahradí systémovým fontem, který ale vypadá jinak.

Co se týče diskuse, tam jde taky o to, že glyfy, které museo-sans-rounded neobsahuje, se nahrazují glyfy z jiného genericky specifikovaného systémového fontu, který ale ale u někoho náhodou vypadá téměř nerozlišitelně (třeba u mě) a u někoho je "odtučněný" (Voyta).

Anglická diskuse o tomhle: Why Duolingo should change its font to Noto

http://www.html5rocks.com/en/tutorials/webfonts/quick/


https://www.duolingo.com/profile/YamanouchiCZ

Jak jsem pochopil z anglické diskuze, tak font Museo sans rounded obsahuje všechnu diakritiku ěščřžňů, ale z nějakého důvodu není obsažen v souboru (tam je jen áéíýóú), který je uložen v cloudu. Jak podotkl sadfhrw, možná kvůli úspoře velikosti při stahování, aby se nemuselo platit víc za každý stažený MB/GB. Problém není jen u nás, ale také v rumunském, tureckém kurzu. Doufejme, že tvůrci Duolinga se chytnou za nos a opraví to.


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Já na Windows 7 a Mozile hlásím stejný problém jako Voyta. V testech opravdu písmena s háčky jsou jiná (větší) než ta bez háčků, čárky jsou tuším v pohodě. Ovšem v diskuzích je vše bez problému.


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Jestli mas screen shot, posles to na support?


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
Plus
  • 1646

Používám Firefox, tak jsem zkusil Chrome. Výsledek je ještě horší, neboť náhradní font není ani podobný tomu normálnímu. Normální font je bezpatkový, náhradní není. Ve Firefoxu alespoň ten náhradní bezpatkový je. Přikládám screenshoty. Windows 7 64-bit, poslední verze obou prohlížečů.

http://img.janforman.com/?id=firefox58y4.jpg

http://img.janforman.com/?id=chromeaqpd.jpg


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Mate windows nebo IOS v cestine?


https://www.duolingo.com/profile/Voyta
Mod
Plus
  • 1646

Windows 7 v češtině, a nevím jestli jsem vůbec někdy zaznamenal problém podobného rázu.


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Jasne. diky. Oni urcite budou chtit co nejvice podrobnosti a tohle je docela dulezite. On mozna nikdo jiny neni v takove situaci. Rusove by meli bud vsechno v kostickach, nebo vsechno v azbuce, asijske jazyky jeste nevyjely s betou, ale tam je to taky bud cele spatne nebo neco. Francouzoske znaky jsou vsechny v ASCII podle me a tim padem neni problem. Az u nas.


https://www.duolingo.com/profile/YamanouchiCZ

Nemůžu říct, že font v diskuzi je v pořádku, české znaky jsou odtučněné oproti běžným znakům. Windows XP 32bit + Chrome https://www.dropbox.com/s/xcjm5mv7wpdz88s/Screenshot%202014-11-07%2023.59.07.png?dl=0 Zítra se mrknu, jak to vypadá ve Vistě s Firefoxem.


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

tentyz dotaz. Vase Windows, ci cely pocitac, ci cele Jablko, jsou v cestine? Ja mam vsechny masiny od zakladu pouze anglicke a na chromu, safari i firefoxu vse vypada, jak ma.


https://www.duolingo.com/profile/YamanouchiCZ

Ano, je celé v češtině, v ntb jako primární systém, žádná virtualizace. Problém není jen v diskuzi, ale i v kurzu. https://www.dropbox.com/s/ag3wntxf2e3aifn/kompilace.png?dl=0 Stále se jedná o WinXP 32bit CS + Chrome 38.0.2125.111 m (aktuální)


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

vy jste to zpracoval jako prezentaci! :D Super, diky, poslu to dal.


https://www.duolingo.com/profile/krutooon

je nějaký posun co se fontu týče? stále je to nevyřešeno


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Nevim o zadnem posunu. Ale ja nevim o nicem. My nejsme temer vubec informovani o nicem.


https://www.duolingo.com/profile/ROCKSORRY

Slovenštinu nemáte?

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.