https://www.duolingo.com/profile/Paelous

TECHNIKI, METODY, NARZĘDZIA doskonalenia języka obcego

Wysłałem ten filmik koleżance z duolingo, ale pomyślałem, że część z was może uznać to za wartościową treść. Mateusz Grzesiak jest psychologiem oraz coachem - i co najistotniejsze - ZNA 8 JĘZYKÓW. W tym filmiku wyjaśnia, jak wg niego należy podejść do nauki języka (inaczej niż uczy tego szkoła). Publikuję filmik, ale przede wszystkim zakładam temat w którym możemy się podzielić ze sobą różnymi technikami, narzędziami lub metodami sprawniejszego uczenia się języka obcego. Mam nadzieję, że wyniknie z tego wiele użytecznych wskazówek :)

Filmik: https://www.youtube.com/watch?v=78FpZVVEpk8=youtu.be

FISZKI: Aby dodać coś jeszcze, polecam fiszki do uczenia się języka. Są mobilne, zajmują mało miejsce - idealne do kieszeni, w podróży, podczas spaceru z psem. Staram się uczyć z fiszek odwrotnie, niż się przyjęło. Nie tłumaczę z polskiego na angielski, ale próbuję wyobrazić sobie czym to (angielskie) słowo jest i użyć go w kontekście NAJPROSTSZYMI SŁOWAMI. Na przykład: Car. Car is a machine for one driver. Car rides on a roads. We need fuel to car etc. Celowo piszę łamanym językiem, bo tutaj nie chodzi o piękne tłumaczenie, ale o wyobrażenie sobie tego samochodu. Mówiąc po polsku, nie tłumaczymy danych słów na... polski. Raczej wyobrażamy sobie ideę samochodu, że ma cztery koła, jeździ po drogach i na paliwo. No i można powiedzieć zdanie używając tego Car np. I drive a car. W ten sposób zaczynamy myśleć w tym języku, którego się uczymy.

Dla mnie osobiście jest to dobra metoda :P

November 17, 2014

9 komentarzy


https://www.duolingo.com/profile/Paelous

Pierwsze słyszę o "Ankach", ale wydaje się ciekawe narzędzie do nauki :P. Dodam jeszcze:

SŁOWNIK BEZ TŁUMACZEŃ Pewnie większość posiada w domu słownik Angielsko-Polski / Polsko-Angielski. Niestety, słowniki z tłumaczeniami słówek są mało skuteczne, jeśli chcemy faktycznie nauczyć się języka. Lepsze wydają mi się słowniki bez tłumaczeń danych słówek na inny język. Przykładem jest słownik internetowy http://www.macmillandictionary.com/ - bardzo dobry, osobiście polecam.

Siła takiego słownika wynika z braku tłumaczenia słówek na język ojczysty. Zamiast tego, mamy ich opis np. Allotment "a small piece of land in a town that you can rent and use for growing vegetables" - kto się domyśla o co chodzi? Jeśli znacie podstawy angielskiego, to pewnie domyślacie się o co chodzi, nawet jeśli nie znajdziecie na Allotment polskiego odpowiednika (czyli nie przetłumaczycie na polski). Tu własnie zaczyna się myślenie w języku angielskim. Tego typu uczenie się nowych słów jest dłuższe i bardziej wymagające, ale też trwalsze i skuteczniejsze.

PS. w jaki sposób wyboldowałeś słowo "Anki"?

November 18, 2014

https://www.duolingo.com/profile/PonyDesu

Świetny i przydatny temat. Wspomniany film widziałem jakiś czas temu i w większości zgadzam się z tym, co mówi pan Mateusz Grzesiak. Warto jednak próbować wielu sposobów na naukę i sprawdzić, które najbardziej nam odpowiadają. Poniżej kilka moich sposobów:

Anki. Tak jak napisałeś, fiszki to świetna sprawa, a gdyby jeszcze można było dodać do nich obrazki przedstawiające słowa i wymowę...? Moment, przecież to niemożliwe na papierze. Właśnie, Anki pozwala na tworzenie elektronicznych fiszek dając nam nieskończone możliwości w ich różnorodności. Staram się aby każda fiszka miała tłumaczenie, wymowę native speakera (polecam do tego forvo.com) i jakiś prosty obrazek przedstawiający to słowo. Anki jest na tyle inteligentne, że zna twój mózg lepiej niż ty sam i wie, kiedy zaczynasz zapominać dane słowo, więc pokazuje ci je ponownie. Ogromną zaletą jest to, że istnieje wersja mobilna (na wszystkie platformy), a internet jest nam potrzebny jedynie podczas synchronizacji. I w ten sposób mogę przeglądać swoje elektroniczne fiszki jadąc pociągiem do szkoły. :)

Słuchanie radia w danym języku, czyli metoda, o której mówiono na filmie. Pamiętam jak kilka miesięcy temu rozpocząłem słuchanie niemieckiego radia - słyszałem tylko niezrozumiały dla mnie bełkot i po 15 minutach bolała mnie głowa. Teraz radia mogę słuchać godzinami i rozumiem większość rzeczy, które mówią.

Polecam też robienie rzeczy, które niekoniecznie kojarzą się z nauką języka, tj. oglądanie ulubionych filmów w języku, którego się uczymy, czytanie artykułów w Internecie, itd. :)

November 17, 2014

https://www.duolingo.com/profile/karomar123

Cool movie, ale trzeba znaleźć trochę czasu bo trwa niecałe 12 min.

February 23, 2015

https://www.duolingo.com/profile/TakMaByc

Według mnie najlepsza metoda na język składa się z kilku sekwencji a są to: 1. Słuchanie Radia BBC - Wymowa,powtarzanie,gramatyka(intuicyjna),ogólne osłuchanie się z językiem. 8 H dziennie 2.Oglądanie Seriali ponieważ w nich następują sceny które się powtarzają i jest duża dawka inteligencji emocjonalnej przez aktorów co uczy nas "uczuć języka" reszta to samo co wyżej. (Niech sprawia Ci to radość 2-3 odcinki dziennie) 3.Nauka słownictwa - Bez tego ani rusz ponieważ wszystko będzie jednym wielkim potokiem słów. Wybierasz sobie pomieszczenie w domu skupiasz się na nim przez 10 godzin. Nazywasz w nim wszystkie przedmioty używając ich,dotykając,wskazując na nie ect... Takich sesji robisz przynajmniej 2 w tygodniu czyli ogarniasz 2 pomieszczenia potem to samo robisz z ulicą,sklepami,samochodem,dworcem itp wszystko z czym masz aktywny kontakt. Potem wystarczy że spojrzysz na daną rzecz i powiesz jej nazwę na głos ew w myślach "bez zbędnego używania języka polskiego" ponieważ wypalasz mapę języka na rzeczywistość która Cię otacza. Polecam też budować zdania z danymi przedmiotami tak na "szybko" 4,Gramatyka Duolingo, czytanie książek w danym języku, ew jakieś opracowania gramatyczne wraz z ćwiczeniami.

I to wszystko dowolny język w 3 Miechy opanowany.

November 27, 2014

https://www.duolingo.com/profile/PonyDesu

Chcesz mi powiedzieć, że dzień w dzień przez 8 godzin słuchasz angielskiego radia? :) W takim razie jestem pełen podziwu. Też doszedłem do wniosku, że słuchanie radia w danym języku jest ważne, ale po 3 godzinach słuchania niemieckiego radia mam trochę dość. :)

November 28, 2014

https://www.duolingo.com/profile/e-micra

"Anki" to program oparty o technologię opracowaną pierwotnie w SuperMemo (polski program/system), nie wiem czy jeszcze rozwijane. Ich mottem było "zapomnij o zapominaniu". SuperMemo istniało jeszcze w czasach trybu tekstowego i bursztynowych monitorów, później weszło na Windows, w końcu do Internetu, a później pojawiło się darmowe "Anki".

November 24, 2014

https://www.duolingo.com/profile/mekulpa

czy może ktoś podać jakąś fajną stronę z tymi "anki"

November 27, 2014

https://www.duolingo.com/profile/e-micra
November 27, 2014
Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.