1. Forum
  2. >
  3. Temat: Duolingo
  4. >
  5. Jak prawidłowo korzystać z Du…

https://www.duolingo.com/profile/MarcinPost

Jak prawidłowo korzystać z Duolingo?

Moim zdaniem brakuje na stronie opisu jak prawidłowo robić lekcje. Ja na przykład nie wiem czy po przerobieniu tematu mam przejść od razu do następnego czy kilka razy go powtórzyć. Obecnie sam powtarzam go kilka razy i widzę, że bez tych powtórek nie miał bym tematu utrwalonego. Może właśnie powinno być coś takiego jak utrwalanie tematu? Czyli np. jeśli zakończę temat to, żeby przejść do następnego muszę zrobić kilka powtórek. Oczywiście powinno to działać na zasadzie takiej samej jak metoda SuperMemo. Obecnie mogę przerobić całe drzewo w 2msc zdobywając dziennie 50pkt. Tyle, że przerobienie tematów nie równa się opanowaniu materiału. Jak Duo kontroluje opanowanie materiału i czy można mu ufać, że jeśli poziom mam 5/5 to mogę iść dalej? Jeszcze jedna kwestia. Na Androidzie siła tematu to 4/4. Brakuje jednej kreski.

November 20, 2014

11 komentarzy


https://www.duolingo.com/profile/PonyDesu

Jak sam zauważyłeś, Duolingo korzysta z systemu "Spaced repetition" znanego w takich programach jak Anki i SuperMemo. Dlatego warto jest korzystać ze wzmacniania umiejętności (czy jak to się nazywa?), które podaje ci słowa, które zaczynasz powoli zapominać. To oczywiste, że nie nauczysz się wszystkich słów przerabiając lekcję jeden raz - po prostu staraj się opanować daną umiejętność w całości, zanim przejdziesz do następnej.


https://www.duolingo.com/profile/MarcinPost

Czyli zakładając, że jest to ten sam system co w SuperMemo to jego implementacja jest nie pełna. Przecież w SM chodzi o to żeby program sam wyznaczał nam powtórki i mówił ile ich mamy. Niestety w Duo mogę zrobić 100 razy wzmocnienie słów i nic się nie zmieni. Druga sprawa to słabe słowa. Jeśli przerobię jakiś temat to słabe słowa pojawią się mi w nim dopiero po kilku dniach co jest sprzeczne z zasadą Spaced repetition. Gdybym te same lekcje odpalił w SM to: 1: po przerobieniu tematu od razu musiałbym powtórzyć wszystkie zadania w których zrobiłem błąd. 2: po takim przerobieniu następną powtórkę miałbym już następnego dnia. Chyba widać różnicę w stosunku do Duo?


https://www.duolingo.com/profile/PonyDesu

Hm, najwyraźniej masz rację. Mi osobiście też trochę nie odpowiadał sposób Duolingo, dlatego postanowiłem używać także Anki. I muszę przyznać, że jest to idealne połączenie - przynajmniej u mnie na kursie duńskiego.


https://www.duolingo.com/profile/karomar123

A możesz mi podać stronę z ankami, bo nie chcę ściągać programu? Czytam o nich i wydaje się, że to dobra forma nauki.


https://www.duolingo.com/profile/Paelous

Prawdą jest to, że świeżo po zakończeniu nauki, należy pobieżnie materiał powtórzyć. Następną powtórkę zrobić kolejnego dnia (najlepiej wieczorem, ale koniecznie w ciągu 24 godzin), kolejną po tygodniu i miesiącu. Wtedy nasz mózg najefektywniej przyswaja wiedzę. Jednak duolingo jest narzędziem przydatnym do nauki języka, a nie osobistym trenerem mimo, iż jakaś sowa tam jest. Kiedy i w jakiej formie będziesz robił powtórki, zależy wyłącznie od twojej determinacji.

Generalnie im częściej powtarzasz, tym większe szanse na długotrwałe zapamiętanie - możesz więc powtarzać 10 razy ten sam materiał.

Żaden system nauki nie jest spersonalizowany. System tyczy się ogółu. Jedni zapamiętują szybciej, innym zajmuje to nieco więcej czasu. Wynika to z różnych preferencji uczenia się np. jedni świetnie radzą sobie z wiedzą teoretyczną i potrafią ją przełożyć na praktykę, inni muszą daną wiedzę "poczuć", dotknąć, wypróbować, testować. Każdy inaczej się uczy, dlatego duolingo nie można traktować jako jedyne źródło nauki, tak jak SuperMemo i wszystkie inne SuperWspaniałeEfektywne portale. Jeżeli chcesz się nauczyć języka, to stwórz własny system nauki, korzystając z dostępnych narzędzi np. w poniedziałki, środy i piątki słucham wiadomości w danym języku (CNN, BBC, FOX News, ABC, CNBC), w soboty słucham audiobooka pt. "6 Minute English" ze strony BBC Learning, oraz śledzę tekst audiobooka, wyłapuje nowe słówka itd. Codziennie robię powtórki na duolingo (przynajmniej jedna dziennie) a co drugi dzień wykonuję nowy materiał. W soboty staję przed lustrem i przez pół godziny staram się o czymś opowiadać w języku angielskim itd. Musisz stworzyć system, który dla ciebie będzie najlepszy. Sam portal nie nauczy cię korzystania z języka, jeśli z języka korzystać nie będziesz. Znajdź sobie kogoś do rozmowy głosowej (audio albo video tak jak ze Skype) w danym języku na jakimś portalu dla uczących się. Staraj się też zmieniać rozmówców raz na jakiś czas.

Dawniej korzystałem z SuperMemo. Może jest to lepiej rozbudowany portal, ale brakuje mu elementów motywacyjnych. Z tego powodu wolę Duolingo. Ważniejsza jest motywacja do nauki, niż bardziej rozbudowane materiały. Mam pełno starych książek do języków (bardzo merytorycznych) z których nie korzystam.


https://www.duolingo.com/profile/MarcinPost

Zostałem chyba trochę źle zrozumiany. Ja wcale nie czepiam się Duo. Próbuję tylko zrozumieć jak działa i czy można jego działanie jakoś usprawnić. Jak dla mnie Duo jest najlepszym programem do nauki gramatyki i ortografii J. angielskiego. Wcale nie uważam że Super Memo jest lepsze. Jest inne i do czego innego służy. Co nie znaczy, że podstawowa zasada działania tego systemu nie sprawdziła by się świetnie w Duo. Sam piszesz, że powtórki trzeba robić zgodnie z zasadą: po 24h, po tygodniu, po miesiącu. Zresztą Duo też korzysta z jakiegoś systemu więc fajnie było by go zrozumieć by nie popełniać błędów. Zwracasz też uwagę na ważną kwestię. Duo nie może być jedynym systemem do nauki. Sam również poszukuję różnych sposobów. Obecnie są to: słuchanie "Blondynki na językach", słuchanie BBC, tłumaczenie własnych zdań, czytanie książki po angielsku z jednoczesnym słuchaniem audiobooka.


https://www.duolingo.com/profile/annastanis

Tak ,zgadzam się lekcje trzeba kil kakrotnie powtarzać.


https://www.duolingo.com/profile/kapi347292

lepiej klikać wzmocnij czy powtarzać lekcje po kolei ?


https://www.duolingo.com/profile/DorotaDamb134

Super aplikacja.Fajna zabawa i bardzo fajne podejście do nauki ang.Wciągnęło mnie na maxa.Ucze się codziennie.Lubię to


https://www.duolingo.com/profile/Lilka151831

Uważam, ze Duo to świetny sposób na trening mózgu .namówiłam na naukę mojego męża -50 lat, moją teściową 70 lat, mojego zięcia. Sama ćwiczę angielski, a od niedawna uczę się hiszpańskiego po angielsku. Jest co prawda kilka mankamentów, ale korzyści zdecydowanie je przewyższają . Żałuję jedynie, ze wraz z postępem nieprzechodni się na kolejne poziomy trudności. Przeszłam cały angielski i koniec, a może czegoś nie wiem . Chętnie się dowiem

Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.