1. Fórum
  2. >
  3. Téma: English
  4. >
  5. "Je to jahodový džus?"

"Je to jahodový džus?"

Překlad:Is it strawberry juice?

December 2, 2014

6 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/Brepta-

Může tam být "Is it A strawberry juice? Proč ne?"


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Nemůže.

"Juice" je jako každá tekutina či hmota nepočitatelný. Nemáš jeden džus, dva džusy, sedm džusů. Můžeš mít akorát sedm krabic džusu či sedm sklenic či sedm litrů. A tato nepočitatelná podstatná jména se používají bez členu - nikdy před nimi nemůže být neurčitý člen a určitý tam může být jenom za speciálních podmínek, viz kačenčin příspěvek výše.

Článek k počitatelnosti je zde: http://www.helpforenglish.cz/article/2006082501-pocitatelna-a-nepocitatelna-podstatna-jmena

Samozřejmě existují i vyjímky a to by byla situace např v restauraci, kde si můžu objednat "a juice" nebo "a coffee." Tam pak mám totiž na mysli něco ve smyslu: "Prostě jedenkrát džus, at už ho tu prodáváte v jakémkoliv obalu." Nebo "Všichni víme, že jedna káva je jeden šálek kávy." Toto ale není případ této věty, kterou tu máme, takže tady neurčitý člen být nemůže.


https://www.duolingo.com/profile/ZdenkaZ

Může být překlad : is it THE strawberry juice ? Nebo THE juice nahrazuje STRAWBERRY ? Děkuji za odpověď


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Teoreticky by mohl. Pokud jsme se uz o tom bavili a ja se ptam, jestli TO je ten jahodovy dzus, co jste mi o nem rikala, jak je hnusnej. Treba.

Ovsem uprimne, to i v cestine bych tam dala to sluvko TEN. 'Je to ten jahodovy dzus?", Ten co jste rikala je hnusnej?

Tady neni nijak, ani cesky naznaceno, ze jsme se o tom bavili. U otazek, prave pro absenci toho 'ten' je snadnejsi vydedukovat, jestli by tam mel byt urcity nebo neurcity clen. U oznamovaci vety je to skoro vzdy o tom, jak dobre si to vyargumentujeme.

No a do zmatku vstupuje dzus, ktery, jako tekutina, je nepocitatelny, a tak nema v jednotnem cisle neurcity clen. Ale jestli tam primichame jahody nebo treba jeste barvu dzusu, to uz na pouziti nebo nepouziti clenu vliv nema.

Klidne muze byt "Is it red strawberry warm juice?" Nebo (pokud jsme se o tom bavili "is it the red strawberry warm juice?" Cerveny jahodovy teply dzus (jeste mnohem hnusnejsi, nez jenom jahodovy).

Jedine, co muze nahrazovat cleny jsou privlastnovaci zajmena. Muj, Tvuj, Jeho, atd. Pak se vynechava clen, protoze neni treba. Uz je ten predmet specifikony jinak. Tady nam cestina moc nepomuze, protoze klidne reknete TEN MUJ DZUS. Anglicky 'The my juice' fakt nejde.


https://www.duolingo.com/profile/ZdenkaZ

Děkuji Kačenko :-)


https://www.duolingo.com/profile/Karel482054

Myslím že uvedenou větou bývá často myšlena i krabice nebo plechovka džusu. Měl by být povolen neurčitý člen.

Naučte se Anglicky za pouhých 5 minut denně. Zdarma.